שתף קטע נבחר

בג"ץ קבע: הכפר הבדואי חאן אל-אחמר יפונה וייהרס

עתירות תושבי הקהילה הבדואית שליד כפר אדומים נגד פינויים נדחתה על ידי בג"ץ. על פי החלטת השופטים, הצו הארעי שמנע את הפינוי יפוג בתוך שבעה ימים - ולאחר מכן ניתן יהיה לפנות את הכפר

חאן אל אחמר (עמית גילוץ, בצלם)
חאן אל-אחמר(עמית גילוץ, בצלם)

בג"ץ דחה הבוקר (יום ד') את עתירות תושבי קהילת חאן אל-אחמר הבדואית שליד כפר אדומים נגד פינויים. מדובר בגלגול חמישי של העתירות בבג"ץ. הצו הארעי שהורה למנוע את פינוי הכפר יפוג, כך לפי החלטת השופטים, בתוך שבעה ימים מהיום - ולאחר מכן ניתן יהיה לפנות את הכפר.

 

"מתגובת המשיבים עולה כי קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם מתושבי המקום, ונוכח קריאות ברשתות החברתיות להגיע למקום ולמחות, אף באופן אלים, נגד מימוש צווי ההריסה", כתב השופט חנן מלצר בפסק הדין. "אין לנו אלא להביע תקווה כי הצווים יבוצעו בדרכי שלום, ללא התנגדות פיזית, כך שיתאפשר גם פינוי מסודר של התכולה בכל מבנה".

 

 

בנוסף, השופט מלצר ציין כי "ככל שתוגש בקשה לדחיית פינוי בית הספר בנימוק שהחלה כבר שנת הלימודים, הרי שבקשה זו תידחה לאלתר. בית הספר אוכלס והלימודים החלו בו עוד לפני פתיחת שנת הלימודים ברשות הפלסטינית, מתוך מגמה שקופה להעלות בעתיד טענה כי שנת הלימודים בבית הספר כבר החלה".

 

עתירת התושבים הבדואים הוגשה אחרי מאבק משפטי ארוך שנמשך שנים, שבסופו אישר בית המשפט למדינה להרוס את הכפר ולהעתיק את התושבים שלו לשטח חלופי שנמצא על אדמות ליד המזבלה בעיירה השכנה עיזריה. שבט הג'האלין, שמקורו ליד ערד, התיישב באזור שבין מעלה אדומים ליריחו בשנות ה-50 – עוד כשהשטח כולו היה בשליטה ירדנית. כיום מבני הקהילה כוללים בעיקר פחונים ואוהלים וכן בית ספר הצמיגים שנבנה מתרומות. בחאן אל-אחמר מתגוררים 180 איש.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בטוויטר בעקבות ההחלטה כי "חאן אל אחמר יפונה. אני מברך את שופטי בג"ץ על החלטה אמיצה ומתבקשת - אל מול מתקפת צביעות מתוזמרת של אבו-מאזן, השמאל ומדינות אירופה. איש אינו מעל לחוק. אף אחד לא ימנע מאיתנו לממש את ריבונותנו ואחריותנו כמדינה".

 

עו"ד אבי סגל מתנועת "רגבים", שהחלה את ההליך המשפטי בדרישה לפינוי המתחם ב-2009, אמר: "אנו מברכים על פסק הדין המובן מאליו, אבל מימושו היה צריך להתרחש כבר לפני עשר שנים. בג"ץ קבע שלא ניתן לאפשר לרשות הפלסטינית את ההשתלטות העוינת שהיא מבצעת בעזרת מימון אירופי, על קרקעות בשליטה ישראלית ביהודה ושומרון בכלל, ובאזור מעלה אדומים בפרט. על משרד הביטחון לממש את פסק הדין בהקדם וליישם את עקרונותיו בצורה יסודית ושיטתית בכל נקודה נדרשת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמית גילוץ, בצלם
חאן אל-אחמר
עמית גילוץ, בצלם
מומלצים