שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חג קטלני בחופים: "כנראה לא מקשיבים לאזהרות"
  טביעתו של הנער בערב ראש השנה בחוף בבת ים העלתה את מניין הטובעים למוות בעונת הרחצה הנוכחית ל-63. אחרי סופ"ש וחג קטלניים בחופים, מציל קורא: "ללמד על הסכנות בחוף הים בבתי הספר, כמו זהירות בדרכים"

    

  שלושה קורבנות טביעה במהלך החג וסוף השבוע, מחדדים את הסכנות הטמונות בים ובפרט בחופים הלא מוכרזים. בערב החג טבע למוות נער בן 17 בחוף הנפרד בבת ים. הוא נעדר בים במשך כשעה - והמשטרה הזעיקה כוחות שיסרקו אחריו מהאוויר ומהמים. במהלך החיפושים גופתו נפלטה אל החוף. בסוף השבוע טבעו למוות צעירה בת 25 וגבר בן 53 בחלקו הלא-מוכרז של חוף פלמחים שמדרום לראשון לציון. 63 בני אדם טבעו למוות מתחילת עונת הרחצה.  

   

  עסקים כרגיל בחוף שבו טבעו למוות: "אסונות קורים בכל מקום"

  קורבנות מקרי טביעה ()
  קורבנות מקרי הטביעה האחרונים

  נדב מצנר, פרמדיק מד"א, הסביר כי "אנשים לא מקשיבים ככל הנראה לאזהרות הבטיחות הכלליות. אם נגיד שוב, לא נכנסים לחוף כשאין מציל, לחוף לא מוכרז". הוא הזהיר מפני כניסה לים אחרי צריכת אלכוהול "כי התגובות שלנו יותר איטיות, שיקול הדעת פחות טוב. כשניכנס למים אחרי צריכת אלכוהול כנראה לא נבחין בגל הגדול שבא - אלו הדברים שככל הנראה גורמים לתופעה הזאת".

   

  הצעירה שטבעה במהלך חגיגת יום ההולדת בחוף פלמחים, לדבריו, נכנסה "גם בשעות החשיכה, גם בחוף לא מוכרז שכמובן אין בו שירותי הצלה. בחוף שבערב לפני כן, טבע למוות גבר. גם פה ככל הנראה הייתה מעורבות של אלכוהול".

  עסקים כרגיל בחוף פלמחים (צילום: עמית הובר)
  עסקים כרגיל בחוף פלמחים, בתחילת השבוע(צילום: עמית הובר)

  עודד אחרק, מציל ראשי בנתניה, אמר כי "השנה כמות הטביעות למוות באמת מחרידה. רוב הטביעות הן בחופים לא מוכרזים, או בחופים מוכרזים אבל כשאין שירותי הצלה. זה חבל מאוד, צריכים לתת את הדעת בנושא ולהגביר את המודעות בציבור לגבי כל הסכנות שיש בים.

   

  "כשאני מדבר על מודעות אני מדבר על מבצעים שאנחנו עושים בבתי ספר, אנחנו מסבירים בכיתות לימוד מכיתה ד' ועד ו' על כל הסכנות בים. אני חושב שצריך להכניס את זה לשיעור חינוך, כמו שעושים זהירות בדרכים", אמר.

   

  אחרק ייעץ: "נכון שהאינסטינקט הראשון זה לרוץ פנימה למים ולעזור לטובע אבל ראינו לצערי כמה מקרים שהסתיימו במוות של המסייע בעונה הנוכחית. צריך להרים טלפון למד"א בעזרת אפליקציית מד"א, שיודעים איפה אתם נמצאים בחוף הלא מוכרז. כוחות ההצלה הם שיוציאו את הטובע לחוף".

   

  הוא אף פירט כיצד אפשר לסייע למי שנקלע למערבולת: "חייבים להיכנס עם איזשהו כלי ציפה, או גלגל או גלשן או מזרן ים. לא לשחות נגד הזרם, כי אז תתעייף ותיכנס למצב של טביעה, אלא לשחות הצידה. המקום שנראה שקט זה למעשה זרם הפריצה ומשם המים חוזרים מהחוף לעומק. זה מה שמטעה אנשים. הם רואים מקום שאין בו גלים, חושבים שזה מקום בטוח, נכנסים לשם ונסחפים עם הזרם, שזה בעצם המקום היותר מסוכן". 

  אמבולנס של מד
  אמבולנס בזירת הטביעה בחוף פלמחים ביום שישי(צילום: רונן אברהמי תיעוד מבצעי מד"א)

  צעירה טבעה למוות בחוף פלמחים (צילום: תיעוד מבצעי מד
  זירת הטביעה של הצעירה בחוף פלמחים ביום שבת(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

   

  טבע כשביקש להיטהר בים לפני ראש השנה

  הנער בן ה-17 מבת ים ביקש להיטהר במי הים לפני כניסת ראש השנה בחוף הנפרד בעיר, אולם זרם המים החזק משך אותו בעוצמה פנימה ולא הותיר לו סיכוי. אחיו הגדול היה איתו והזעיק את כוחות ההצלה, אולם לשווא. "אנחנו מתקשים לעכל את גודל הטרגדיה", אמר אחיו הקטן. "אחי אהב מאוד לשחק כדורגל, הוא היה אמור היה להתייצב לצו גיוס בעוד חודשיים, אבל שקל לפני זה ללכת לישיבה".

  זירת הטביעה בבת ים (צילום: יבגני ריז'קוביץ מד
  אמבולנס בזירת הטביעה בחוף הנפרד בבת ים(צילום: יבגני ריז'קוביץ מד"א)

  בבית הספר שבו למד בתל אביב הקימו פינת הנצחה לזכרו. "הוא היה ילד טוב ומקסים, נעים הליכות וצנוע", ספד לו מנהל בית הספר, שסיפר שהוא למד בכיתה י"ב והיה אהוב על צוות המורים והתלמידים. "בצער כבד קיבלנו את ההודעה הנוראית על פטירתו. התלמידים, המורים, המחנכים וצוות ההנהלה והעובדים - כולם המומים מהטרגדיה הנוראה", כתבו באתר בית הספר.

   

  בשיחה עם ynet סיפר המנהל כי המנוח "היה ילד טוב ומקסים, נעים הליכות, צנוע. הוא רצה ללכת לישיבה ולשלב את זה עם הצבא. היה לו קשה בלימודים, אבל הוא עבר את כל הבגרויות עד כאן ונראה שהיה לו עתיד מבטיח. הוא אהב מאוד לתרום לחברה".

   

  ביום חמישי האחרון, לפני החג, התנדב הנער שטבע בבית אבות בתל אביב ועשה את זה באהבה גדולה עם חבריו. אחד מחבריו לכיתה ספד בפייסבוק: "בצער רב, חברי לספסל הלימודים, היחיד שחיזק אותי בכל פעם שהלכתי לאיבוד באמונה, הילד שלימד אותי כדורגל, הילד שבזכותו היה לי חשק לבוא לבית הספר, הלך לעולמו. אני לא מאמין שככה העתיד שלך, אני זוכר שיצאנו מבית הספר ואמרת אל תדאג ניהיה בקשר ואיפה אתה היום. רק ביום שישי רקדנו לכבוד השנה החדשה בבית הספר ואמרת שצום גדליה זה הצום היחידי שאתה צם על בנאדם - והפעם אני אצום בשבילך". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים