שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרופאה התעקשה שמדובר בחום - הפעוטה מתה מדלקת קרום המוח

  הורי פעוטה בת שנה וחודשיים שנפטרה, לאחר ארבעה ימים בהם סבלה מחום ופרכוסים, תובעים את שירותי בריאות כללית, לאחר שלדבריהם, פעולות רופאת המשפחה, נוגדות באופן מהותי את הפרקטיקה הנהוגה ברפואה וגרמו למותה. הכללית: "נלמד את המקרה"

  פרשיית מותה הטרגי של הפעוטה נחשפת בתביעת מיליונים שהוגשה לאחרונה לבית משפט השלום התל אביב. על פי כתב התביעה, הפעוטה, כבת שנה וחודשיים, החלה לסבול מאי שקט, חום ופרכוסים, והוריה, תושבי אצבע הגליל, הגיעו איתה אל רופאת המשפחה בקופת חולים כללית.

   

  לדברי ההורים הרופאה טענה כי מדובר ככל הנראה במחלת חום ויראלית שתחלוף. אך המחלה לא חלפה ואף החריפה, וההורים שבו והביאו את בתם הסובלת אל המרפאה, יום אחר יום במשך כארבעה ימים ברציפות.

    

  "לו הייתה מופנית קודם לביה"ח - המחלה הייתה מאובחנת"

  על פי התביעה, למרות שהפעוטה גילתה אפטיות, ולמרות מדדים שהצביעו על תהליך זיהומי בהתהוות, התעלמה הרופאה מממצאים אלה ולא הנחתה את ההורים לעקוב אחר מצבה ההכרתי של בתם. לדברי ההורים, בשלב מסוים ציידה הרופאה את ההורים בהפניה למיון – אך הנחתה אותם לגשת למיון רק במידה שחוסר היכולת של הפעוטה לשתות יימשך.

   

  על פי כתב התביעה, רק ביום הרביעי בו שבו ההורים למרפאה, ערכה הרופאה את הבדיקה הגופנית הנדרשת, במסגרתה נמצא קישיון עורף – אחד הסימנים לדלקת קרום המוח – והפעוטה הופנתה לבית החולים 'זיו' בצפת על מנת לקבלת טיפול. אלא שבשלב זה היא כבר סבלה מאלח דם ובצקות במוח. מצבה של הפעוטה הלך והידרדר, חרף טיפול מתאים שניתן לה - והיא נפטרה.

   

  אל התביעה צורפה חוות דעת רפואית של פרופ' זאב הנדזל, מומחה לרפואת ילדים, אשר הביע תמיהה מדוע רופאת המשפחה לא ערכה כל בדיקה פיזית או נוירולוגית בסיסית לפעוטה, ולא גבתה שום אנמנזה באשר למצבה ולהיסטוריה המשפחתית שלה. "רק לאחר שלילת החשד לדלקת קרום המוח, יש מקום לאבחנה של פרכוסי חום – אסור שפרכוסי חום יופיעו כאבחנה ראשונה ובלעדית", קובע פרופ' הנדזל בחוות דעתו.

   

  לדבריו, כאשר מגיעה פעוטה עם פרכוסים, יש לבחון האם יש רקע משפחתי לאפילפסיה, לבדוק את תיק החיסונים של הפעוטה. בנוסף, יש לערוך בדיקה פיזית ולשלול הימצאות סימנים לדלקת קרום המוח. סימן אחד מובהק הוא קישיון עורף, אותו ניתן לבחון בבדיקה פשוטה שאינה כרוכה בעלות מיוחדת.

   

  פרופ' הנדזל מוסיף וכותב: "יש להניח בסבירות גבוהה, כי לו הייתה מבוצעת בדיקה נוירולוגית, היה נמצא קישיון עורף – אשר היה בוודאות מביא את דלקת קרום המוח לקדמת האבחנות המבדלות, ולהפניית המטופלת לבית החולים לניקור מותני, שהיה מביא לאבחון המחלה".

   

   

  דוד פייל (צילום: רן כליף)
  עו"ד דוד פייל(צילום: רן כליף)

  בימים אלה הגישו ההורים באמצעות עורכי הדין דוד פייל ודניאל פרקש, תביעת מיליונים נגד קופת חולים כללית, ובה נטען כי מותה הטרגי של הפעוטה נגרם כתוצאה מפעולות רופאת המשפחה, הנוגדות באופן מהותי את הפרקטיקה הנהוגה ברפואה.

   

  "לו הייתה מופנית הפעוטה מוקדם יותר לבית החולים, לפני התבססות אלחי הדם וההחמרה בהכרה, והיו מתחילים בטיפול בעיתוי מוקדם יותר, בסבירות גבוהה היו מצליחים למגר את החיידק ואולי מצילים את חייה", כתבו עורכי הדין בכתב התביעה.

   

  מכללית שירותי בריאות נמסר בתגובה: "ראשית אנו משתתפים בצער המשפחה. לגופו של עניין, כתב התביעה התקבל רק לאחרונה ונדרשת שהות ללמוד את עובדות המקרה. בכל מקרה, מחמת הסודיות הרפואית וצנעת הפרט תגובתנו המפורטת תימסר למשפחה ולבית המשפט בלבד במסגרת ההליך המשפטי".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הרופאה לא בדקה את הסימנים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים