שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אפליקציה תסייע לחרשים לשמוע בכי תינוק

  האפליקציה הניסיונית מאפשרת להורים חרשים שני דברים חשובים: היא מתריעה כאשר הילדים בוכים, ואז גם מציעה להורה את הסיבה לכך. באמצעותה הוא יכול להצליח לפרש את צרכיו של התינוק ולספקם

  כשמרבית ההורים החדשים, שומעים את התינוק שלהם בוכה בפעם הראשונה הם נרגשים ושמחים. כשהוא בוכה בהמשך הם חשים אחריות, לחץ, מתח ולעיתים תסכול בנסיון להבין מה חסר לו. אך יש הורים, הורים חרשים, שעבורם אין זה כלל מובן מאליו שיוכלו בכלל לשמוע את קולו של ילדם, או את בכיו, ועל כן מדובר באירוע מאוד נדיר עבורם. 

   

  ככל שההורה נוכח יותר בסביבת ילדו, כך הוא יכול יותר בקלות לזהות ולדעת את הסיבה לבכי, ולעזור לתינוק. האם הם רעבים? רטובים? חסרי מנוחה? כואב להם? להורה חרש לא קל לאתר את הסיבה לבכי של ילדו, ולכן עבורו לא פשוט לתת לילד מענה.

   

  ד"ר אריאנה אנדרסון, מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס וממכון סמל, רצתה לשנות את הנסיבות הללו, כך שכל הורה באשר הוא יוכל להרגיש שאינו מגשש באפלה כשמדובר בתינוק שלו וצרכיו.

   

  אפליקצית צ'טרבייבי היא התוצאה של המאמץ והרצון להעצים אלפי הורים אחרים, ולסייע להם לדאוג ולתת מענה נכון לילדיהם. כאימא לארבעה ילדים, היא חשה ברת מזל כשיכלה לשמוע (ולפרש בצורה מדויקת יותר) את ילדיה כאשר בכו, והיא יודעת שלא כל הורה זוכה להזדמנות כזאת.

   

  צילום מסך של אפליקציה המסייעת לחרשים לשמוע בכי תינוק ()
  צילום מסך של האפליקציה

   

  צ'טרבייבי מאפשרת שני דברים חשובים: היא מתריעה כאשר הילדים בוכים, ואז גם מציעה להורה את הסיבה לכך. בזאת יש עזרה רבה להורה החרש, שכן באמצעותה הוא יכול להצליח לפרש את צרכיו של התינוק ולספקם. בניסוי שבחן את האפליקציה היא הצליחה ברמת דיוק של 90%.

   

  זה מאוד מנחם למשל, להכיר ולדעת ששקט ממושך בין יבבה ליבבה מצביע על כך שהתינוק רק חסר מנוחה, לעומת "צווחות גבוהות, ארוכות, וממושכות", שמאותתות להורה שהתינוק חש כאב של ממש. ההבחנה הזאת מאוד חשובה, לכל הורה.

   

  האפליקציה נמצאת עדיין בפיתוח, אך ד"ר אנדרסן והצוות שלה כבר יצרו בסיס נתונים שכולל למעלה מ-2,000 קולות בכי של תינוקת, ונתנו לקבוצת ניסוי של הורים חרשים להתנסות באפליקציה, כדי לראות היכן יש לשפר את האפקטיביות שבה. התגובות של קבוצת הניסוי הן חיוביות ברובן, והאפליקציה תויגה ככזאת שמעניקה עזרה, וככלי חשוב בהורות של חרשים.

   

  • בשיתוף עם  GOODNET - פורטל המעודד עשיית טוב באמצעות סיפורים מעוררי השראה מרחבי העולם.
  • רוצים גם לעשות טוב ולהתנדב? פנו לעמותת "רוח טובה", המרכזת באתר אחד את כל הזדמנויות ההתנדבות בישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לזהות ולדעת את הסיבה לבכי
  צילום: shutterstock
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים