שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לייבש את הים: כך מתכננים שוב את מגדלי חוף הכרמל

  פרסום ראשון: אחרי שהקמתם נעצרה בשנות ה-90 בזכות מאבק סביבתי - מגדלי חוף הכרמל חוזרים לשולחן התכנון. החברה שבשליטת איש העסקים יצחק תשובה הגישה ערר בבקשה להקמת 6 רבי קומות בחוף, כולל ייבוש רצועה של 100 מטר לפחות מהים. החברה להגנת הטבע: "נפעל בכל האמצעים לבטל את התוכנית"

  "המפלצות" קמות לתחייה? ועדת המשנה לעררים במנהל התכנון תדון היום (ה') בערר לייבוש הים ברצועת חוף בחיפה. זאת במטרה להקים במקום מגדלים, כהמשך למגדלי חוף הכרמל, הנחשבים למודל של תכנון שגוי ופגיעה נופית ואורבנית. 

   

  "לפתוח את חיפה לים". מפלצות הבטון שמכערות את עיר הכרמל

   

  מגדלים השנויים במחלוקת ממוקמים על רצועת החוף ומכונים על ידי המקומיים "המפלצת". במקור תוכננו לידם מספר מגדלים נוספים אך התוכנית נדחתה בוועדות התכנון ונשלחה להכנה מחדש בזכות מאבק ארגוני הסביבה.

   

  חיפה מגדלי חוף הכרמל שירי הדר (צילום: ג'ורג' גינסבורג)
  (צילום: ג'ורג' גינסבורג)

  לאחרונה, חברת "חוף הכרמל נופש ותיירות" חידשה את הערר נגד החלטת הוועדה המחוזית והמקומית לתכנון ולבניה חיפה ונגד העירייה. החברה הינה חברת בת של דלק נדל"ן בשליטת איש העסקים יצחק תשובה.

   

  לטענת החברה, הוועדה המקומית והעירייה אינן מקדמות את התוכנית החלופית למתחם חוף הכרמל ומסבות לחברה נזקים. על פי הערר, ניתן יהיה לממש את זכויות הבניה אם יבוצע ייבוש ים ליצירת חוף רחצה מורחב ושטחי ציבור ברוחב של 100 מטרים לפחות.

   

  לצורך כך ערכו תסקיר השפעה על הסביבה שנמשך למעלה מ-3 שנים ולפיו יש להקים מערך שוברי גלים ומילוי חול על מנת לייבש את המקטע. המשרד להגנת הסביבה התנגד להליך. לטענת החברה, למרות הבטחת העירייה כי תפעל לקידום תוכנית להעתקת הזכויות שלהם למתחם אחר, בפועל לא עשו דבר בנידון.

   

  בערר שהוגש לוועדת המשנה לעררים נכתב, כי "החברה נמצאת במצב בלתי נסבל, לפיה הינה בעלים פרטיים של מקרקעין בשטח של כ- 100 דונם עליהם קיימת תוכנית תקפה לבניית 4 מבנים נוספים, אך לא זו בלבד שנמנע ממנה לבנות ולפתח את מקרקעיה ובכך לנצל את זכותה הקניינת, אלא הוועדה המקומית עושה בהם כבשלה".

   

  בתוכנית: 6 רבי קומות

  הוועדה המחוזית דחתה בעבר את הבקשה לייבוש הים בעקבות חוות הדעת של המשרד להגנת הסביבה. חוות הדעת, שהוכנה על ידי ד"ר דב צביאלי, יועץ המשרד לתהליכים חופיים וימיים והמתכננת הסביבתית ורד דרור מאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, קבעה כי "חסר מידע פיסי חשוב ורלוונטי" בתסקיר שביצעה חברת הבת של דלק נדל"ן.

   

   (צילום: ג'ורג' גינסבורג) (צילום: ג'ורג' גינסבורג)
  (צילום: ג'ורג' גינסבורג)

  עוד צוין בחוות הדעת, כי "התסקיר אינו משכנע במידה מספקת כי התכנון מבטיח יצירת חוף רחצה איכותי ברוחב רצועת חול המתאימה לשמש כחוף רחצה איכותי. בניית שובר גלים באורך של כ- 500 מטרים מהווה פגיעה סביבתית כללית". מנגד נטען בערר, כי"חוות הדעת רצופה בטעויות ואי דיוקים".

   

  תכנית מגדלי חוף הכרמל כוללת 6 רבי קומות באזור חוף הכרמל, על בסיס תכנית משנת 1978, הכוללת זכויות בנייה בהיקף של עשרות אלפי מ"ר. מאבק הארגונים הירוקים הביא לעצירת הבנייה בשנות ה-90 והתכנית עדין לא מומשה במלואה. מבין התוכנית הושלמה הקמתם של שני רבי קומות.

   

  הארגונים הירוקים ציינו בעת מאבקם נגד הפרויקט, כי קידומו עומד "בניגוד לאינטרס הציבורי והוא יגרום להמשך הפגיעה הקשה באחד הנכסים החשובים והיקרים ביותר לציבור – חוף הים".

   

   בחברה להגנת הטבע מסרו כי הם מתנגדים לבניית מגדלים נוספים בחוף הכרמל. עוד נמסר, כי "החברה תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי למנוע את המשך הפגיעה בחופי חיפה ולהביא לביטול התוכנית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'ורג' גינסבורג
  חיפה מגדלי חוף הכרמל שירי הדר
  צילום: ג'ורג' גינסבורג
  מומלצים