שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עימות אווירי ליד אלסקה, התרגיל הרוסי מגיע לשיאו
  מתיחות עולמית: מטוסי F-22 אמריקניים נשלחו להסיט ממסלולם מפציצים גרעיניים רוסיים שהתקרבו לשמי אלסקה. נאט"ו תרגלה הסטת מטוסים על רקע האיום הרוסי - ובחודש הבא תערוך את האימון הגדול ביותר שלה מאז 2002. צפו בתמונות מתרגיל הענק הרוסי ומתרגיל נאט"ו

   

   

  בזמן שהתרגיל הרוסי הענק מתקרב לשיאו, התרחש עימות אווירי נוסף בין מטוסי קרב אמריקנים למפציצים רוסיים - ובנאט"ו דימו תרגיל אווירי גדול אחר המדמה הסטת מטוסים. כל זאת, לפני התרגיל הגדול ביותר של הברית הצפון אטלנטית מאז 2002, שיחל בחודש הבא ובו ישתתפו 40 אלף חיילים. צפו בתרגיל האווירי של נאט"ו.

   

  מטוסים בריטיים, צרפתיים וגרמניים דימו הסטת מטוסים אתמול (יום ד') במערב אירופה, כחלק מתרגילים של נאט"ו שמטרתם להרתיע מטוסים רוסיים מלהיכנס למרחב האווירי של בנות הברית. מטוסי קרב מ-10 מדינות שונות מברית נאט"ו השתתפו בתרגיל כשהם נושאים טילי אוויר-אוויר. על פי התרחיש, הם הסיטו מהמסלול מטוס תובלה של חיל האוויר הבלגי שהיה בדרכו לספרד.

   

   

   

  מטוס קרב (צילום: רויטרס)
  מטוסי קרב טייפון של חיל האוויר האיטלקי(צילום: רויטרס)

  מטוס קרב (צילום: רויטרס)
  מטוס קרב טייפון בריטי בשמי בלגיה(צילום: רויטרס)

  מטוס קרב (צילום: רויטרס)
  מטוסי יורופייטר של חיל האוויר הגרמני מלווים את מטוס התובלה(צילום: רויטרס)

  מטוס קרב (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  פיקוח תרגיל נאט
  חמ"ל נאט"ו(צילום: רויטרס)

  כ-60 מטוסי נאט"ו נמצאים בכוננות להגן על השמיים האוויריים, בזמן שנאט"ו מתמודדת עם עלייה דרמטית בפעילות האווירית של הכוחות הרוסיים בגבול מאז סיפוח חצי האי קרים על ידי מוסקבה. השבוע מבצעת רוסיה את התרגיל הגדול ביותר מאז סיום המלחמה הקרה, בהשתתפות אלף מטוסים - והיום הוא מגיע לשיאו, עם תרגילים מסיביים שיימשכו חמישה ימים.

   

  "נאט"ו רלוונטי, זה לא רק משהו תיאורטי", אמר קצין בחיל האוויר הספרדי, בעת שהיה בבטן מטוס התובלה הבלגי ומטוסי יורופייטר של חיל האוויר האיטלקי טסו בסמוך, כדי לדמות את הסטתו. בהמשך נראו מתא הטייס של המטוס הבלגי גם מטוסי טייפון בריטיים ומטוסי מיראז' צרפתיים.

   

  אמנם במקרה הצורך מטוסי הקרב יכולים להסיט, לחייב לנחות וגם להפיל מטוסי אויב, אבל בנאט"ו מבהירים כי המדיניות האווירית שלהם אינה מכוונת כלפי רוסיה. עם זאת, העימותים האוויריים בים הבלטי ובים השחור מתעצמים, וכך גם בזירות אחרות. אתמול דווח ב"פוקס ניוז" כי שני מטוסי קרב חמקנים F-22 של חיל האוויר האמריקני ליוו שני מפציצים גרעיניים רוסיים, לאחר שאלו טסו סמוך לאלסקה שלשום.

  טילים (צילום: AFP)
  שיגור טילים בזמן התרגיל הרוסי(צילום: AFP)

  טילים (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)
  הנשיא פוטין צופה(צילום: רויטרס)

  בנוסף, בשבוע שעבר ליוו שני מטוסי אמריקנים שני מפציצים רוסיים באוקיינוס הארקטי, ואילו רוסיה הזניקה מטוסי קרב כדי להסיט ממסלולם שני מפציצים גרעיניים אמריקניים, בתקריות שנראות לקוחות מימי המלחמה הקרה. מומחים אמרו כי כל התנגשות בשמי הים התיכון, הים הבלטי או הים השחור עלולה להוביל לעימות נרחב עם רוסיה.

   

  שני הצדדים האשימו זה את זה בהתנהגות מסוכנת של הטייסים, ובנאט"ו אמרו כי המטוסים הרוסיים טסים באופן שגרתי בלי לכבד את נהלי הבטיחות הבינלאומיים. "ראינו מטוסים מתקרבים לגבולותינו ללא תוכניות טיסה. ראינו פעילות בים השחור, אבל לא רק שם - אנחנו רואים מטוסים בכל רחבי אירופה", אמר הקצין הספרדי כשהוא מתכוון לפעילות המפציצים הרוסיים ליד חופי פורטוגל.

   

  כאמור, השבוע פתחה רוסיה בתרגיל צבאי ענק בשם "ווסטוק" - הגדול מסוגו מאז ימי המלחמה הקרה ב-1981. בתרגיל המלחמה המתקיים במרכז רוסיה ובמזרחה משתתפים 300 אלף חיילים, 36 אלף טנקים וכלי רכב צבאיים, אלף מטוסים ו-80 ספינות. כוח מצבאות סין ומונגוליה משתתף באימון משותף.

  מסוק (צילום: AFP)
  התרגיל הרוסי(צילום: AFP)

  גשר ברוסיה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  טבחים (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  חיילים (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  חיילים (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בין היתר משתתפים בתרגיל מטוסי סוחוי 35 המצוידים במכ"ם המזהה מטרות במרחק של עד 400 ק"מ, מסוגל לעקוב אחר 30 מטרות ולתקוף שמונה מהן במקביל. כמו כן משתתפים טנקי T-90 המצוידים בטילי 9M119 מונחי לייזר המסוגלים לפגוע בטנקים או במסוקים במרחק של עד ארבעה קילומטרים. גם טילי איסקנדר המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים משתתפים בתרגיל.

   

  עוד משתתפים בתרגיל פריגטות חדשות מדגם "אדמירל גורשקוב" שנכנסו לשירות רק לפני כחודשיים. הן מצוידות בטילי שיוט "קליבר" המסוגלים לפגוע במטרות בטווחים שבין 2,500-1,500 קילומטרים. הרוסים עשו שימוש בטילים אלו בין היתר לתקיפת מטרות בסוריה. סין שלחה 3,200 חיילים ו-30 מטוסים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס, AFP
  מטוסי נאט"ו וטילים רוסיים
  צילום: רויטרס, AFP
  מומלצים