שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מורד סורי ל-ynet: "הרוסים ישאירו אדמה חרוכה, שאלוהים יעזור לאזרחים"
  לקראת ההתקפה על המחוז בצפון סוריה סיפר חמוש באידליב על התחושות והפחדים, שכבר הביאו לבריחת עשרות אלפים: "הם כותשים והורסים הכל ואז נכנסים. יש כאן 4-3 מיליון אזרחים, לאן הם ילכו אחרי סגירת הגבול הטורקי?"

   

   

  המתקפה על אידליב מתקרבת - והאזרחים הסורים באזור חוששים מגורלם. באו"ם העבירו קואורדינטות לרוסים ולאמריקנים במטרה להימנע מפגיעה בבתי חולים ובבתי ספר, אבל במחוז שבצפון המדינה חוששים מ"אסון גדול". מורד שהגיע לאידליב מדרעא במסגרת ההסכם עם משטר אסד סיפר בריאיון לאולפן ynet על הניסיונות להימלט, שעד כה לא צלחו. צפו בריאיון - מגישים באולפן: אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש.

   

  "אף אחד לא מבין את כל המצב באידליב", אמר. "ג'בהת א-נוסרה מתכוננים לקרב, אבל הם חושבים שזה יהיה כמו בהתחלה, אז המשטר תקף יומיים-שלושה ואז מבקש הפסקת אש. אבל הזמנים השתנו. המשטר כרגע, ביחד עם הרוסים, נוקט שיטת 'אדמה החרוכה'. הם משמידים כל מה שנמצא בדרכם ואז הכוחות הקרקעיים נכנסים, כמו שהיה בכפרים המזרחיים של דרעא. הם כותשים והורסים הכול ורק אז נכנסים".

   

  מאז תחילת החודש נמלטו מהאזור כ-38,500 איש. באו"ם אמרו כי צוותים של הארגון עובדים מסביב לשעון כדי להעביר סיוע ל-900 אלף האזרחים באידליב שעשויים לברוח עם התקדמות המערכה.

   

  הריסות בערים במחוז אידליב:

  העיר ג'סר א-שורור מחוז אידליב סוריה (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  העיר ג'סר א-שורור מחוז אידליב סוריה (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  בראיון לאולפן ynet הוסיף החמוש, שחשש כמובן להזדהות בשיחה עם כלי תקשורת ישראלי: "מצפות לנו עכשיו הפצצות כבדות של חיל האוויר הרוסי, יחד עם ארטילריה כבדה וטילים מתקדמים. עד עכשיו לא נעשה בטילים האלה שימוש באידליב, אבל כשהרוסים יעשו בהם שימוש כל המאזן ישתנה. חיל האוויר יכריע את המערכה, שאלוהים יעזור לאזרחים.

   

   

  "יש פה 4-3 מיליון אזרחים, לאן הם ילכו? מה יעשו? טורקיה סגרה את הגבול שלה והולך להיות כאן אסון גדול. יש משא ומתן בין ממשלת טורקיה לג'בהת א-נוסרה במטרה להגיע להסדר. עד עכשיו אין שום תוצאה חיובית מהמשא ומתן. אני חושב שהשיחות עדיין מתקיימות. צבא סוריה החופשי מכחיש שהוא במגעים עם הרוסים, מכחישים שיש משא ומתן. כרגע הדיונים הם בין המודיעין הטורקי לג'בהת א-נוסרה.

   

  "לדעתי, מאיך שאני רואה את המצב בצפון סוריה, הפתרון המדיני כאן הוא הכי טוב, כי רוסיה זו מעצמה. היא מוכנה להרוג שני מיליון אנשים כדי להשיג ניצחון, וזה דבר ידוע. הפתרון המדיני לדעתי הוא הכי טוב. הלוואי שיגיעו להסכם וג'בהת א-נוסרה תשתלב עם צבא סוריה החופשי".

   

  שר ההגנה הטורקי הולוסי אקאר אמר כי אידליב נמצאת על סף אסון. לדבריו, "אנחנו עובדים עם רוסיה ואיראן כדי למנוע טרגדיה הומניטרית. כל פעולה צבאית באידליב תמיט אסון על האזור".

   

  דובר מטעם הפנטגון מסר שרוסיה תישא באחריות על המשבר ההומניטרי שייווצר באידליב אם צבא אסד יתקוף באזור בתמיכתה. הוא הוסיף כי ארה"ב ובעלות בריתה מודאגות מההשלכות הקטלניות של מתקפה מסוג זה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים