שתף קטע נבחר

קרע בין הרבנים: "הם מייצרים ספרי יוחסין"

מצד אחד, הרבנים שגיוריהם הפרטיים יירשמו מעתה במשרד הפנים. מצד שני, המיינסטרים הרבני שמעדיף להיצמד לגיור הממלכתי. ובתווך, אידיאולוגיה שסועה סביב "טובת עם ישראל". "הרבנות מביאה לקרע", מאשים הרב פרבר, מיוזמי "גיור כהלכה". "המהלכים שלכם נעשים בצורה לא אחראית", טוען נגדו הרב עמיחי אליהו. צפו בעימות

 

 

בין האנשים הצוהלים הבוקר נוכח פרסום פסיקת בג"ץ שנחשפה ב-ynet, ולפיה משרד הפנים יכיר בגיורים פרטיים לעניין מרשם האוכלוסין – היה גם הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון "עיתים" וממייסדי בתי הדין הפרטיים. צוהל זה לא מילה, אפילו "מברך 'שהחיינו'", כפי שהודה בראיון לאולפן ynet.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"במדינת ישראל חיים למעלה מ-400 אלף אנשים שעלו ארצה מתוקף חוק השבות ואינם רשומים כיהודים במרשם האוכלוסין", אמר. "הרבנות לצערי לא מספקת את הסחורה. הם פשוט שינו את ההלכה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

פרבר, רב אורתודוכסי, "חלק מהרבנות", כדבריו, מאשים את הממסד הרבני ביצירת קרע בעם היהודי, ולכן הקים את "גיור כהלכה" – הרשת הפרטית המגיירת כיום כ-18% מכלל המועמדים לגיור. "לאחר פסק הדין הזה אני מתאר לעצמי שזה יעלה ל-30%", הוא אומר. "זה לא צריך להיות ככה, אבל ברבנות לא היה להם צ'אנס.

 

"הרבנות מגיירת בשנים האחרונות בין 1,000-1,500 אנשים בשנה מתוך האוכלוסייה הזאת, אוכלוסיית האחים והאחיות שלנו. לצערי הרבנות מביאה את הציבור לקרע... יש עשרות-אלפי משפחות במדינת ישראל שמגיע להן את הזכות להיות יהודים, ישראלים, לכל דבר ועניין. כיום זה האתגר הלאומי. אנחנו מדברים על למעלה מ-80 אלף ילדים שלומדים בתוך בתי הספר היהודיים שלנו, כאן במדינת ישראל. כולם ישרתו בצבא, כל ההורים שלהם משלמים מיסים וכיום מדינת ישראל לא מכירה בהם כיהודים".

 

הרב שאול פרבר. "18% מהגיורים - אצלנו" ()
הרב שאול פרבר. "18% מהגיורים - אצלנו"

 

הרבנות, לתפיסתך, מקשה על מי שרוצה להתגייר היום?

"מקשה - ונגד ההלכה. ההלכה מאפשרת לנו לגייר ילדים בלי שהמשפחות יהיו 100% שומרי מצוות. האנשים האלה מסורתיים לרוב, הם רוצים לגייר את ילדיהם - ואנחנו, רבנים מהציונות הדתית, לקחנו על עצמנו את המשימה, ואנו מאתגרים את הרבנות".

 

"התערבות בג"ץ לא ראויה"

אלא שלא כולם חוגגים את ההישג של התנועות הליברליות בתוך ומחוץ לאורתודוכסיה. הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני הקהילות, זועם על בית המשפט, ומאשים אותו בהתערבות לא ראויה. "אם בית המשפט רוצה להתערב ולומר מיהו ישראלי, אז זה לגיטימי ביותר. אבל אם בית משפט רוצה להגיד מיהו יהודי, ראוי שהדברים ייעשו מול מי שממונה", הוא אומר.

 

"מייצרים ספרי יוחסין". הרב עמיחי אליהו ()
"מייצרים ספרי יוחסין". הרב עמיחי אליהו

 

"בית המשפט התערב במקום שבו לא היה אמור להתערב. כולנו יודעים שאנחנו עומדים לפני חוק הגיור, וראוי היה שבית המשפט ייתן למחוקק לומר את דברו. הסדר הציבורי התקין מחייב שיתנו למחוקק לומר את דברו".

 

הרבנות הראשית מתנגדת גם לחוק הגיור במתכונתו הנוכחית. יכול להיות שאתם רוצים לשמור על סדר קיים שלא יהיו בו שינויים ואפשרויות?

"באופן עקרוני, ראוי שדיונים ייעשו בתוך המסגרות הקיימות, מכיוון שיש לזה השלכות רחבות היקף. זה ישפיע על המציאות שלנו, על היכולת שלנו להינשא אחד לשני, וראוי שגם אם יש ויכוחים - שהם ייעשו בתוך המסגרות הקיימות. בית המשפט פסק כנגד הסדרה של חוק, ואני חושב שהוא עשה פה משהו שלא ייעשה. הרי דנו בזה, הייתה ועדת נאמן שדנה בזה, גם שופטי בית המשפט העליון בעצמם דנו, וזה על סדר היום הציבורי. השאלה אם אנחנו רוצים לייצר מציאות שבה אנשים היום לא יכולים להתחתן אחד עם השני.

 

"כמו שלא הגיוני שמישהו יקים צבא אלטרנטיבי, או משטרה אלטרנטיבית, גם אם יש בעיות בצבא ובמשטרה - אז הגיוני שיסדירו את הדברים. הרי מחר יכול לקום המכון הרפורמי ולהגיד שהגיורים שלו הם בסדר, ומחרתיים יקום גיור פרטי שיגייר אריתראים".

 

אתם יוצאים גם נגד רבנים אורתודוכסים. הרב פרבר למשל, הוא אורתודוכסי.

"ברור לי שהוא עושה את הדברים מתוך כאב גדול, ואני חושב שבתוך הכאב והאכפתיות צריך לעשות דברים באחריות. אני חושב שבתוך הציונות הדתית יש היום מגמות שהן שמתקרבות מאוד לתנועות ליברליות והם לא מבינים את כל ההשלכה הציבורית שיש לדברים האלה".

 

הרב פרבר לא נותר חייב: "במקום להתנער מאחריות, תבוא ותיקח קצת אחריות. יש כאן שני עמים, אנחנו רוצים לפתור את הבעיה".

 

הרב אליהו: "למה זה טוב? לייצר ספרי יוחסין? הרי החברה החרדית לא תתחתן שם. אנחנו רוצים להישאר עם אחד. אנחנו צריכים לקשור פה את שני קצוות החבל, וכשקושרים חבל כל אחד מוותר מעט מעצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים