שתף קטע נבחר

"יועץ רה"מ - סכנה לנשים": האזהרה והתקיפות בבית

פרטים חדשים בפרשת דיוויד קיז, יועץ נתניהו ש"יצא לחופשה" לאחר עדויות על הטרדות מיניות: עיתונאי בכיר כינה את קיז "חרפה לגברים ויהודים" וסיפר כי הזהיר כבר לפני שנתיים את השגריר בארה"ב שהוא מסוכן. מתמחה: "הוא פיתה אותי לעלות לביתו וקרע את מכנסיי". חושפת הפרשה ניצחה בפריימריז: "הייתי אז תמימה, בת 22"

 

דיוויד קיז ()
דיוויד קיז. ממשיך להסתבך

 

דוברו של ראש הממשלה ש"יצא לחופשה " ממשיך להסתבך: ב"ניו יורק טיימס" פורסמו היום (ו') עדויות חדשות על הטרדות מיניות לכאורה שביצע דיוויד קיז, יועץ התקשורת של נתניהו לתקשורת הזרה. לפי אחת מהן, עיתונאי בכיר הזהיר כבר לפני שנתיים את שגריר ישראל בוושינגטון כי קיז מהווה סכנה לנשים. קיז הודיע אמש כי "לאור ההאשמות השקריות והמוטות נגדי, ובמטרה שלא לפגוע בתפקודו השוטף של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לקחת זמן על מנת לטהר את שמי. אני מלא ביטחון בצדקתי ומאמין שהאמת תצא לאור".

 

הפרשה החלה לאחר שמועמדות מטעם המפלגה הדמוקרטית למושב בסנאט במדינת ניו יורק, ג'וליה סלזאר, האשימה את קיז כי תקף אותה מינית בשנת 2013. בריאיון ל"טיימס" סיפרה סלזאר כי קיז יצר איתה לראשונה קשר בנובמבר 2013, כשהייתה סטודנטית באוניברסיטת קולומביה ופעילה בארגון "ג'יי סטריט".

 

 

לדבריה, היא חשה שהעניין שלו בה "מחמיא לה". הם הלכו לבית קפה, ומשם לדירתו. "בראייה לאחור חבל שלא עזבתי, אבל לא הייתה סיבה לחשוב שהוא יעשה משהו לא ראוי או אגרסיבי. הייתי תמימה, בת 22. חשבתי לעצמי - אני בוגרת ואני יכולה לעזוב מתי שארצה. התברר שזה לא נכון".

 

סלזאר סיפרה מוקדם יותר השבוע כי "הוא ניסה להכריח אותי לעשות דברים שלא רציתי לעשות. התנגדתי, אמרתי לו בפירוש 'לא' לפחות תריסר פעמים. לאחר שהתנגדתי להישאר בדירתו, הוא כפה את עצמו עליי באופן פיזי - ורק לאחר שנעניתי לו הוא איפשר לי לעזוב את הדירה". הלילה סלזאר, כיום בת 27, ניצחה בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לסנאט במדינת ניו יורק. היא גברה על הסנאטור הדמוקרטי המכהן מרטין דילאן, שכשל בניסיונו לזכות בכהונה תשיעית ברצף.

ג'וליה סלזאר (צילום: AFP)
ניצחה בפריימריז הדמוקרטיים. ג'וליה סלזאר, הלילה(צילום: AFP)

ג'וליה סלזאר (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

השבוע טענה העיתונאית שיינדי רייס, כתבת "וול סטריט ג'ורנל", כי גם לה היה "מפגש נורא" עם קיז והבהירה כי היא "מאמינה ב-100%" לסלזאר. בסדרת ציוצים שפרסמה בחשבון הטוויטר שלה, כתבה רייס כי "האיש לא הבין את משמעות המילה 'לא'. זה לא שינה כמה פעמים אמרתי לו 'לא', הוא לא הפסיק לנסות ולכפות עצמו עליי".

 

לדבריה, "הצלחתי להתחמק במהירות וזה היה רגע קצר ומאוד לא נעים, אבל ידעתי כשהלכתי משם שנתקלתי בטורף". בריאיון הוסיפה רייס: "אמרתי 'לא' פעם אחר פעם'. הוא התעלם ממני שוב ושוב. הוא פשוט ניסה ללחוץ עליי בבריונות כדי שאקיים איתו יחסי מין".

  

היחס של קיז לנשים צעירות הוביל לפי הכתבה ב"ניו יורק טיימס" לצעדים שננקטו נגדו. הוא הורחק חלקית מכתיבה במדור הדעות של "וול סטריט ג'ורנל", לאחר שארבע עובדות אמרו כי הציע להן הצעות מגונות. סגן עורך המדור באותה תקופה ברט סטיבנס כינה אותו "חרפה לגברים" ו"חרפה ליהודים", ומנע ממנו להגיע למשרד ללא הודעה. קיז התנצל במייל לכמה מעובדות העיתון על כך ש"לא נהג כג'נטלמן", כפי שכתב בלפחות שני מיילים.

שיינדי רייס  ()
שיינדי רייס. "אמרתי 'לא' פעם אחר פעם"
 

אחת העובדות, קייט הווארד, הייתה מתמחה באותה תקופה. קיז סימס לה בשעת לילה מאוחרת והעלה את האפשרות שתעבוד עבורו והציע לה לבוא לדירתו כדי לשוחח על כך. כשהיא סירבה, קיז אמר לה כי יצטרך למצוא מישהי אחרת למשרה. עובדת אחרת בעבר אמרה כי קיז תקף אותה, משך אותה למיטתו וקרע את מכנסיה, לאחר שפיתה אותה להגיע לדירתו בנובמבר 2012. "הוא ניסה להסיר את בגדיו, בזמן שהוא מנסה להשאיר אותי במיטה בזרוע אחת", אמרה.

    

בין 2012 ל-2014, קיז הורחק ממתמחות באחד מהארגונים שבו עבד. עובד לשעבר באחד מאותם הארגונים אמר כי קיז השמיע לא פעם "הערות וולגריות" על נשים, גופן ומידת האטרקטיביות שלהן, והציע למתמחות לצאת איתו לדייטים כל כך הרבה פעמים, עד שחלקן עזבו. בעקבות זאת, סיפר עובד לשעבר כי מנהלת בארגון החליטה כי המתמחות יעבדו תחתיה ולא תחתיו.

 

ב-2 בנובמבר 2016, לאחר שעיתונאי ישראלי החל לחקור בנוגע לקיז, סטיבנס - עורך אותו מדור ב"וול סטריט ג'ורנל" שמאז עבר ל"ניו יורק טיימס" - פנה לשגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר, והזהיר אותו כי קיז מהווה סכנה לנשים במשרדי ממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP ,AP
ג'וליה סלזאר ודיוויד קיז
צילום: AFP ,AP
מומלצים