שתף קטע נבחר

כך אתם הורסים את השיש במטבח

סדקים, כתמים, בעיות איטום בחיבורים שגורמות לרטיבות בארונות. אם אתם לא מקפידים על תחזוקה נכונה, הדבר יכול לעלות לכם באלפי שקלים עבור החלפת שיש, ועשרות אלפי שקלים עבור החלפת ארונות המטבח שנרטבו. מאילו טעויות כדאי להימנע? אתר "המקצוענים" עם הטיפים

החלפתם שיש במטבח? כדי שהוא יישאר אתכם לאורך שנים ארוכות, ללא כתמים וסדקים, הנה כמה טעויות שכדאי להימנע מהן, בהתאם לסוג השיש שברשותכם.

 

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לא מנקים מיידית משטח משיש טבעי

הטעות הנפוצה ביותר בתחזוקת שיש טבעי היא לא לנקות אותו מיידית. אחד הדברים המרגיזים ביותר בסוג שיש זה הוא כושר הספיגה שלו, כך שאם נשפך עליו יין, קפה, רוטב או תבלין עם גוון עז – הוא יספוג אותו במהירות ויגרום לכתמים שקשה יהיה להיפטר מהם.

 

לכן, אם אתם לא חולי ניקיון, אולי מוטב מראש לא לרכוש שיש זה. זאת, גם משום ששימוש בחומרי ניקוי חזקים יגרום לנזק בו (למשל אקונומיקה, מסירי שומנים ומסירי אבנית למיניהם). החומר היחידי שיש לנקות איתו שיש זה הוא נוזל כלים עדין. לכן, גם כשמנקים בצורה יסודית את הברז, יש להיזהר ממגע של חומרי ניקוי חזקים עם משטח השיש שסביב הברז.

 

"כדי להקל על מלאכת התחזוקה של שיש מסוג זה, יש להקפיד על מריחת שכבת סילר מדי חצי שנה, ובכך להפחית את ספיגת הנוזלים ולמנוע מראש את היווצרות הכתמים", ממליצים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".

 

עוד כתבות בנושא:

מה משטח העבודה המתאים למטבח שלכם  

איך לנקות את השיש בלי להרוס אותו?  

3 סיבות מדוע אתם פשוט חייבים "אי" במטבח

 

מניחים סירים חמים או שקיות קפואות ישירות על שיש סינתטי  

אמנם שיש סינתטי עדיף על שיש מאבן טבעית, מבחינת יכולת הספיגה שלו, והוא הרבה פחות נוטה לכתמים. ואולם, בכל הנוגע להפרשי טמפרטורה, הוא מחייב זהירות מרבית בהתנהלות במטבח.

 

אם מניחים עליו סירים ותבניות חמים, זה יכול לגרום לפיצוצים על משטח השיש. מוקד השירות: "במצב זה, יכולת האטימה שלה השיש תיפגע, וזה יכול לגרום לבעיות רטיבות בארונות המטבח. גם התיקון של הסדקים, לא יהיה אסתטי במיוחד ויישארו עליו סימנים של ההדבקה".

 

שיש סינתטי רגיש גם לקור. מוקד השירות: "אם מניחים עליו מוצרים קפואים, זה יכול לגרום למצב של 'הזעה' מתחת למשטח השיש. שני דברים נוספים שאליהם שיש זה 'רגיש' הם שריטות (לכן, יש להימנע מחיתוך עם סכין ישירות על משטח השיש) וכן שימוש בחומרי ניקוי חזקים מדי שיכולים לגרום לו לשנות את הגוון".

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

שימוש בחומרי ניקוי חזקים פוגע בברק של שיש גרניט

אמנם מבין סוגי השיש השונים, גרניט נחשב לסוג השיש העמיד ביותר, והכי קל לתחזוקה. ואולם, גם הוא יכול להיהרס במקרים מסוימים. הוא אינו סופג כתמים וניתן להניח עליו מוצרים קפואים ישירות, אך לגבי חומרי ניקוי יש להימנע מחומרי ניקוי חזקים במיוחד. אלו, יפגעו בברק הטבעי של שיש זה.

 

כמו כן, השיש רגיש למגע עם חום ישיר. לכן, גם במקרה זה יש להימנע מהנחת תבנית אפייה חמה או פלטת שבת, מבלי שמניחים לפני כן משטח מבודד.

 

כמה יעלה התיקון?  

חלק מהתקלות של שיש ניתנות לתיקון, וחלק לא. מוקד השירות של אתר "המקצוענים": "אם למשל קאנט של השיש התנתק, חשוב לשמור אותו כשמדובר בשיש מאבן טבעית, ולהדביקו, שכן פעמים רבות קשה להתחקות בדיוק אחר אותו הגוון או ההדפס בדיוק.

 

"ישנם תיקונים קלים שיסתכמו בעלות של דמי ביקור הנעה סביב 150-250 שקל לבעל המקצוע. במידה והשיש בשימוש כבר זמן רב, ותהיו מעוניינים רק לחדש אותו, תוכלו להסתפק בליטוש, ובכך לחסוך לעצמכם אלפי שקלים בעבור החלפת השיש. לכל סוג שיש, יש את טכניקת הליטוש המתאימה לו. עלות הליטוש היא 80-200 שקל למ"ר, בהתאם לסוג השיש ומורכבות העבודה. תיקון של סדק מקומי קל בשיש, יעלה 300-500 שקל".

 

לרוב, הסדקים נגרמים כתוצאה מתחזוקה לקויה (הנחת סירים רותחים, הפלת חפץ כבד על השיש או שימוש בפטיש שניצלים, למשל). רובם, נוצרים באזורי החיבור של השיש עם שאר האלמנטים במטבח (הכיור, למשל) או בנקודות שבהן יש מרווח בין חלקו העליון של ארון המטבח עם השיש, מה שהופך אותו לרגיש יותר באזורים אלו.

 

מוקד השירות: "התיקון כרוך בהדבקה תוך שימוש בדבק אקרילי, ובליטוש המשטח לאחר ייבוש הדבק. כדאי להקפיד לתקן את הסדקים בזמן, כדי למנוע מהם להתרחב, ובכך לפגוע באיטום ארונות המטבח, דבר שיעלה ביוקר בסופו של דבר, אם ארונות המטבח יספגו מים".

 

זקוקים לתיקון השיש? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים