שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

כחלון בטקס אכלוס פרויקט מחיר למשתכן: "כדאי לחכות לדירה"

שר האוצר חנך את שכונת גני איילון המיועדת לזוכי "מחיר למשתכן" בלוד ואמר: "אין שום סיבה להיסחט על ידי גופים שרוצים לנצל את מצוקת הדיור. אנחנו בדרך לפתרון". מה כוללת השכונה החדשה - ומה עוד מתקדם בצינורות התכנון?

שר האוצר, משה כחלון, חנך היום (א') את שכונת גני איילון שבלוד, הכוללת 376 דירות בעשרה בניינים חדשים, עבור משפחות שזכו בתכנית "מחיר למשתכן". בניית הדירות כבר הסתיימה ואכלוסן החל לאחרונה.

 

באוצר ציינו כי המשפחות שייכנסו לדירות הן חלק מ-1,682 משפחות זוכות מחיר למשתכן שנמצאות בהליכי קבלת הדירה בימים אלו. עוד נמסר, כי עד סוף שנת 2018 צפויות להימסר 723 דירות נוספות לזוכי התוכנית. "באנו לכאן להעביר מסר למאה אלף זוגות צעירים של מחיר למשתכן - כדאי לחכות לדירה", אמר השר כחלון בטקס.

 

לוד משה כחלון יאיר רביבו זאב ביילסקי גני יער (צילום: אלעד מלכה)
ביילסקי, כחלון ורביבו גוזרים את הסרט (צילום: אלעד מלכה)

"אני לא מצליח להבין את הצבא המגוייס נגד הזוגות הצעירים, הרבה מאוד אנשים רוצים שלא תהיה לכם דירה", הוסיף. "אל תכנעו למחירים הגבוהים. אין שום סיבה להיסחט על ידי גופים שרוצים לנצל את מצוקת הדיור. אנחנו בדרך לפתרון".

 

באוצר ציינו כי פרויקט מחיר למשתכן בלוד התבצע במהירות, כאשר הקבלנים שרבט זכו במכרז בנובמבר 2015, הגישו בקשה להיתר בנייה הוגשה בינואר 2016 וקיבלו אותה ביוני 2016. מחיר דירה 3 חדרים בפרוייקט עמד על 650 אלף שקל לעומת מחיר שוק של 1.2 מיליון שקל, 4 חדרים 780 אלף שקל לעומת מחיר שוק של 1.4 מיליון שקל ודירות 5 חדרים סביב 890 אלף שקל לעומת מחיר שוק של 1.6 מיליון שקל.

לוד משה כחלון יאיר רביבו זאב ביילסקי גני יער (צילום: אלעד מלכה)
השכונה החדשה בלוד(צילום: אלעד מלכה)

בטקס השתתפו גם יו"ר מטה הדיור הדיור הלאומי זאב ביילסקי וראש העיר, יאיר רביבו. הוכחנו לכל המדינה שאם רוצים מאוד, אפשר ליישם את תכנית מחיר למשתכן בלוח זמנים קצר ולהביא לעיר אוכלוסייה חדשה וזוגות צעירים", אמר רביבו. "מדובר בשיא ישראלי מדהים, מרגע הזכייה של הקבלן במכרז במרץ 2016, ועד לאכלוס הפרויקט הנחשב לאחד הגדולים והמהירים בארץ בשיטת מחיר למשתכן".

 

בסך הכל, לפי נתוני האוצר, מקודמים כיום כ-60 פרויקטים של מחיר למשתכן, ביותר מ-30 ישובים ברחבי הארץ. בתוך כך, בשלוש השנים מאז החלה התוכנית, התקיימו  672 הגרלות, שבהן הוגרלו 51,814 יחידות דיור, מהן למעלה מ-16 אלף דירות כבר נמצאות בהליכי בניה, כשעד היום זכו במסגרתה 51,814 צעירים בסדרות השונות. 

לוד משה כחלון יאיר רביבו זאב ביילסקי גני יער (צילום: אלעד מלכה)
(צילום: אלעד מלכה)

תוכנית להרחבת היישוב טורעאן

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) החליטה היום (א') להפקיד תוכנית להרחבת היישוב טורעאן שבגליל. התוכנית כוללת תוספת של 3,475 יחידות דיור, שייבנו במבני מגורים של 3-6 קומות. בנוסף ליחידות הדיור, התכנית מקצה כ-47 דונם עבור מבני ציבור, וכן שטחי ספורט ונופש על שטח של 29 דונם. כיום מונה היישוב 14 אלף תושבים.

 

התוכנית הוכנה על ידי דני לזר אדריכלים וממוקמת בבקעת טורעאן, מדרום ליישוב, על שטח של כ-1,800 דונם, ברובם קרקעות פרטיות. בנוסף למגורים היא כוללת שטחים לתעשייה בהיקף של 270 אלף מ"ר, ושטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 230 אלף מ"ר הממוקמים באזור תעסוקה חדש וכן לאורך הרחובות הראשיים.


הכפר טורעאן השחתת משאבי טבע פשיטה מבצע משטרה (צילום: מאור בוכניק)
(צילום: מאור בוכניק)

בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת הקמת כביש המחבר בין אזור התעסוקה החדש לבין כביש 77, וכן כביש היקפי המחבר את השכונה החדשה עם הבינוי הקיים ביישוב. לאורך הכביש ההיקפי יוקמו מבני מגורים משולבים עם חזיתות מסחריות. כמו כן במסגרת התוכנית יועתק קו מתח עליון העובר כיום במרכז הישוב לצד כביש 77. מדובר במהלך שצפוי לשפר את רווחת כלל תושבי הישוב.

 

מתכננת הותמ"ל, דקלה פרסיקו, ציינה כי "בהמשך למאמצי הממשלה לקידום התכנון והפיתוח ביישובי החברה הערבית, ולאחר עבודה מאומצת של יזמי התוכנית והרשות המקומית, החליטה הותמ"ל על הפקדת תוכנית שמהווה אבן דרך משמעותית בהרחבת טורעאן. תוכנית זו מצטרפת לתוכנית שאושרה בותמ"ל בצפון טורעאן, אשר שווקה לאחרונה על ידי רמ"י וכוללת גם תוספת עוגנים כלכליים אשר יובילו לצמיחה ועצמאות כלכלית של הישוב".

 

150 בתים חדשים בכפר ורדים

חברת צ.פ. ייזום ובנייה דווח היום כי חלה באופן רשמי בביצוע עבודות החפירה, הדיפון והביסוס של פרויקט לבניית מתחם קוטג'ים ומדורגים עם 150 יחידות דיור בכפר ורדים.

 

עובודת ההקמה של שלב א' צפויות להימשך כ-12 חודשים ולכלול הקמת 56 קוטג'ים, דו-משפחתיים וחד-משפחתיים בני 6-8 חדרים, בשטח של 150 עד 180 מ"ר בנוי, עם גינות גדולות. השלב השני עתיד לכלול 100 דירות בנות כ-100 מ"ר במבנים מדורגים, עם מרפסות המשקיפות לנוף. ההיקף הכספי הכולל המשוער של המכירות בפרויקט נאמד בכ-210 מיליון שקל.

 

בחברה ציינו כי המתחם, ששמו "ורד הכפר", מוקם על הקרקע האחרונה במקום. התכנון בוצע על ידי האדריכל רון רוזן והפרויקט משווק על ידי דרא פרויקטים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד מלכה
שר האוצר משה כחלון וראש העיר יאיר רביבו
צילום: אלעד מלכה
מומלצים