שתף קטע נבחר

אלפים בהלוויית הנרצח: "הוא היה גיבור כארי"

בבית העלמין בכפר עציון ליוו אלפים למנוחות את ארי פולד, שנרצח בפיגוע בצומת גוש עציון. כמה ממשתתפי ההלוויה הניפו את דגל ישראל. אביו של הנרצח ספד: "הבן שלי מסר את נפשו על קידוש ה' וקדושת הארץ". רעייתו אמרה: "אני מבטיחה לשמור על הילדים. תודה על השנים היפות"

 

 

דרכו האחרונה: אלפי בני אדם ליוו הלילה (יום ב') את ארי פולד ז"ל, שנרצח על-ידי מחבל פלסטיני בצומת גוש עציון. פולד הובא למנוחות בבית העלמין בכפר עציון. חלק ממשתתפי ההלוויה הניפו את דגלי ישראל. כל המספידים תיארו את פולד כגיבור, שאהב את ארץ ישראל.

 

הלווייה ארי פולד (אלי מנדלבאום)
האם מרים והבת תמר מספידות(אלי מנדלבאום)

 

האלמנה מרים פולד אמרה כי היא שלחה את בעלה ארי לערוך קניות בצומת גוש עציון - שם נרצח: "אני לא ידועת איך להמשיך בלעדייך", היא אמרה בכאב. "נולדנו בהפרש של 24 שעות. לא ידענו שככה זה ייגמר. נלחמת עבור מה שאתה מאמין בו. אני מבטיחה לשמור על הילדים. תפקידך לשמור עלינו מלמעלה. תודה לך על השנים היפות ועל כל הילדים המדיהימים שנתת לי. אני אוהבת אותך, אוהבת אותך, אוהבת אותך". הבת תמר אמרה כי כשמעה על הפיגוע, היא לא תיארה שאביה נרצח: "אמרתי שזה לא אבא שלי כי המחבל רק נוטרל". היא הוסיפה: "אבא תמיד אמר לי שאם החיים קלים - אז משהו לא נכון". הבן יקיר הוסיף: "אבא היה לוחם וככזה הוא מת".

 

הלווייה ארי פולד (אלי מנדלבאום)
אביו ואחיו של ארי פולד בהלוויה(אלי מנדלבאום)

 

הפיגוע בגוש עציון - כתבות נוספות:

"חי כגיבור, מת כגיבור": ארי נרצח בפיגוע בכניסה לקניון

"הוא מחוסר הכרה, אנחנו מבצעים הנשמה" / השיחה למד"א

נתניהו בבית משפחת נרצח הפיגוע: "חיים בזכות גיבורים כמו ארי"

עיירת המחבלים שממנה יצא רוצח ארי פולד

 

יונה פולד, אביו של ארי, ספד לו: "ציון בוכה וארץ ישראל בוכה. ארי השפיע על אלפים בכל רחבי העולם. הבן שלי אמר לי שהיה מקבל אלפי מכתבים מכל העולם. גם מסעודיה. הוא היה גיבור של כולם". האב, שמדי פעם בכה במהלך ההספד אותה נשא באנגלית, הוסיף: "בנינו נלקח מאיתנו בהפתעה. היה לו הכוח והתשוקה באהבה למשפחתו ולארץ ישראל. הוא היה גיבור של כולם. היית גאה בילדים שלך. היית מאוד מחויב לילדך".

 

הלווייה ארי פולד (אלי מנדלבאום)
(אלי מנדלבאום)

 

הלוויתו של ארי פולד ז
מסע ההלוויה של ארי פולד ז"ל(צילום: אלישע בן קימו)

 

האב סיפר על הפעילות של בנו ברשתות החברתיות: "לפעמים הייתי מתעורר ב-3:00 לפנות בוקר והייתי רואה אותך מגן על ארץ ישראל בכל העולם". יונה פולד אמר עוד: "הוא הבין מדוע הוא נלחם עבור ארץ ישראל. סבתא של ארי היא ניצולת שואה. האב סיפר על שירותו הצבאי של בנו: "הוא היה בצנחנים מגיסט ולחם במלחמת לבנון השנייה. הוא הלך למילואים בכל פעם שנקרא ואמא תמיד אמרה לו מתי 'תפסיק' והוא עונה 'עד נשמתי האחרונה'.

אנשים ביקשו בצבא להיות איתו, כך גם בכיתת הכוננות באפרת. הוא היה מחויב לארץ ישראל. הוא הלך לסין ודיבר על ישראל. בעוד כמה חודשים הוא היה אמור לנסוע לארצות הברית לדבר על ישראל. הוא הלך לישיבות ולמכינות".

 

במהלך ההספד, שבמהלכו נשמעו זעקות כאב מצד משתתפים בהלוויה, אמר עוד האב: "הבן שלי מסר את נפשו על קידוש ה' וקדושת הארץ. אם היית שואל אותו זו הייתה הדרך שבה היה רוצה למות. הייתה לו תשוקה לתורה. אם לא היה נלחם על ארץ ישראל בתקשורת, היית מוצא אותו עם ספר. מהרגע שהיה צעיר היה נשאר עד 2:00 בלילה והיה מעביר שיעורים לתלמידים אחרים ותמיד המשיך ללמוד. הוא היה גיבור כארי".

הלוויתו של ארי פולד ז
(צילום: אלישע בן קימון)
 

 

משה פולד, אחיו של ארי, ספד: "כל כל הרבה אנשים הגיעו לפה כדי לתת לו כבוד אחרון. אם יש מילה אחת לתאר את אחי זה גיבור, פשוט גיבור". האח סיפר על גבורתו של ארי: "מי יכול להתמודד מול מחבל, להוציא אקדח, לקפוץ מעל גדר ולירות במחבל כדי שלא יפגע באחרים". אחיו הגדול של ארי הוסיף: "ארי אני כל כך מצטער שלא אמרתי לך על גדלותך. אתה ענק אמיתי".

 

האח דני ספד גם הוא: "ארי אתה לוחם. אדם בעל כוח מיוחד. אני זוכר שהיית מאמן קראטה והיינו צוחקים. איזון זה משהו שמאפיין את אחי. הוא היה מאגיסט ויחד עם זאת עדין עם מגע של קטיפה כלפי ילדים. ארי, לימדת את ילדייך תפילה, תורה ויושר". האח איתן חזר כמה פעמים שאחיו הוא גיבור. "אני מעריץ גדול שלך", הוא אמר. "סוג של דוד המלך. אף אחד בעולם לא יכל לך, איש חזק, בריא. אח יקר לי מכל".

 

פולד, אב לארבעה ילדים, הסתער לעבר המחבל לאחר שנדקר ואף ירה לעברו, אבל בבית החולים שערי צדק נאלצו לקבוע את מותו לאחר שנפצע אנושות מדקירת המחבל. במועצה המקומית אפרת אמרו כי צוותים מקצועיים של המועצה מלווים את בני המשפחה. "אחי חי את חייו כגיבור ומת כגיבור. הוא היה גיבור עד הרגע האחרון", אמר הלל פולד, אחיו של הנרצח.

 

 

גבי ועקנין, שירה יחד עם פולד במחבל, סיפר על האירוע: "שמעתי מישהו צועק 'פיגוע, פיגוע'; ראיתי מישהו עם יד ימין מונפת באוויר ואוחזת בסכין ודוקר לפחות פעמיים. המחבל התחיל לצעוק בערבית ופתח בריצה. כשהוא הגיע לפתח הקניון - הנרצח ירה בו. גם אני יריתי בו עד שהוא נוטרל".

 

המחבל, חליל ג'בארין, בן 16 ללא עבר ביטחוני מהעיירה הפלסטינית יטא שממנה יצאו מחבלים רבים בעבר, פונה לבית החולים שערי צדק כשהוא בהכרה. במתחם הקניות שבו דקר מבלים ישראלים ופלסטינים ובשל ריבוי פיגועים בעבר המתחם נסגר לכניסת כלי רכב פלסטיניים, והוצבו בו חיילים - כמו בכל צומת.

 

 

נתניהו הגיע לנחם

אל בית משפחת הוריו של פולד בשכונת בקעה שבירושלים הגיעו מנחמים רבים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. נתניהו מסר להוריו של קורבן הפיגוע מילות נחמה: "פגשתי הערב את הוריו ואחיו המופלאים של גיבור ישראל הנפלא ארי פולד ז״ל. חיבקתי אותם בשם כל עם ישראל בעת יגונם הנורא. אנו חיים בזכות גיבורים כמו ארי. נזכור אותו תמיד".

 

השר בנט אמר: "הכאב נורא, אין דרך להכיל את האסון. נקודת האור היחידה היא שארי לא הלך כצאן לטבח, הוא הציל גם אחרים. נלחם עד הרגע האחרון. מעולם לא ראיתי דבר כמו מה שראינו היום".

 

גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיע לחזק את המשפחה: "התרגשתי לשמוע את חברי ללימודים, הרב יונה פולד, אבא של ארי, מדבר בעיניים נוצצות על בנו הי"ד. כשפוגשים כזו משפחה נפלאה מבינים טוב יותר איך צומח כזה גיבור. יהי זכרו ברוך ונצור בליבנו תמיד".

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי אינזקוט, התייחס גם הוא לפיגוע: "גם היום הכה הטרור וגבה את חייו של ארי פולד, זכרו לברכה, בפיגוע הדקירה בגוש עציון. גם לאחר הפיגוע המשיך ארי במאמציו לנטרל את המחבל ולמנוע פגיעה באזרחים נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים