שתף קטע נבחר

פליטים בפעם השנייה מגורשים למזבלה

מאז 1967 העניקה המדינה אדמות ביד רחבה לכפר אדומים, מישור אדומים ומעלה אדומים. ולמי לא נשאר? תושבי חאן אל-אחמר בדרך לגירוש שני

 

תושבים בחאן אל אחמר (צילום: AFP)
חאן אל-אחמר(צילום: AFP)

שרת המשפטים, איילת שקד, מחתה בתוקף על הגינוי של הפרלמנט האירופי בעניין פינוי קהילת חאן אל-אחמר וגירוש תושביה, והציעה לחבריו לקרוא בעיון את החלטת בג"ץ בנושא. צודקת השרה שקד: רצוי לאירופאים, ובעצם לכולם, לעיין בהחלטה הזו, כפי שיוסבר בסוף. אך לפני כן, ארבע עובדות שאולי לא ידעתם על חאן אל-אחמר שבשטח C, הכפר שהמדינה עומדת להרוס.

 

 

1. תושבי הכפר, כ-180 איש, אישה, וילד, הם פליטים ובני פליטים. מדינת ישראל גירשה אותם מהנגב ב-1952, ובלית ברירה הם הצפינו והתיישבו בחאן אל-אחמר, לצד הדרך לים המלח. גירושם הנוכחי יגזור עליהם פליטות שנייה.

 

2. הם היו שם קודם. כאשר שבט הג'אהלין התיישב בחאן אל-אחמר בראשית שנות ה-50 היה האזור חלק מממלכת ירדן. ב-1967, כשישראל כבשה את הגדה המערבית, מצאו את עצמם תושבי חאן אל-אחמר שוב תחת כיבוש, ושוב בסכנת גירוש.

 

3. מדינת ישראל חילקה מאז הכיבוש את האדמות בסביבה ביד רחבה. נתנה לכפר אדומים, נתנה למישור אדומים, נתנה למעלה אדומים (שהיא היום העיר בעלת השטח הגדול ביותר מבין ערי ישראל), נתנה לעוד התנחלויות, מצפים, ומאחזים, רק לקהילת חאן אל-אחמר הקטנטונת לא נשאר ומעמדה לא הוסדר. עכשיו רוצים לפנות גם אותה כדי להגדיל עוד את ההתנחלויות המקיפות אותה מכל עבר.

 

4. מדינת ישראל עומדת להעביר את תושבי חאן אל-אחמר למזבלה. פשוטו כמשמעו: המגורשים מיועדים להישלח אחר כבוד אל חלקת אדמה בשטחה של מזבלת ענק בסמוך לאבו דיס.

 

אז נחזור להחלטת בג"ץ. השופטים חנן מלצר, יצחק עמית, וענת ברון הצליחו לברוא שפה שעל פיה גירוש של קהילת פליטים שלמה הנתונה תחת כיבוש אל מזבלה כדי להרחיב את התנחלויות (שעצם הקמתן איננה חוקית על פי המשפט הבינלאומי) הוא אקט סביר של "ניוד" ו"פינוי" אל "אתר קיבוע".

 

מדובר אכן בהישג משפטי מרשים, ואני מציע להרחיב את המלצתה של השרה שקד: רצוי שכל איש ואישה, בישראל ובעולם, יקראו את החלטת בג"ץ ויתרשמו בעצמם מי היא מדינת ישראל ומה כוונותיה.

 

  • יגאל ברונר, פרופ' חבר בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית ירושלים

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים