שתף קטע נבחר

הפלת המטוס: מפקד חיל האוויר יציג ברוסיה את תחקיר האירוע

בעקבות יירוט המטוס הרוסי על ידי צבא סוריה בזמן תקיפה ישראלית בלטקיה, תטוס משלחת צה"ל למוסקבה כדי להציג את עיקרי תחקיר האירוע. סוללת צלמים ועיתונאים המתינה לסגנית השגריר הישראלי בכניסה למשרד החוץ. אסד לפוטין: "תוצאה של היהירות הישראלית"

מפקד חה״א אלוף עמיקם נורקין (צילום: דובר צה
יטוס לרוסיה. אלוף עמיקם נורקין(צילום: דובר צה"ל)

משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, תצא מחר בבוקר (יום ה') למוסקבה בעקבות יירוט המטוס הרוסי על ידי צבא סוריה בזמן תקיפת ישראל בלטקיה. על פי הודעת דובר צה"ל, מפקד חיל האוויר והמשלחת יציגו את תמונת המצב של האירוע על כלל היבטיה, כולל המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה"ל אודות האירוע.

 

עוד נמסר כי אלוף נורקין והמשלחת "יציגו את המשך הניסיונות האיראניים להעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה ולהתבססות בסוריה". אל מפקד חיל האוויר יצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל, וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים.

 

 

פוטין איים, נתניהו ינסה למנוע העברת S-300 לסוריה / רון בן ישי

 

בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד שלח הערב תנחומים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין וכתב: "האירוע המצער הזה הוא תוצאה של היהירות הישראלית, שעושה תמיד שימוש בשיטות הכי מכוערות כדי להשיג את המטרות שלה ולבצע את התוקפנות שלה באזור".

  

בשעות הראשונות אחרי התקיפה היה חשש כבד בישראל שהזעם הרוסי יביא לתביעה חד משמעית רוסית מישראל להפסיק את כל התקיפות הצבאיות בסוריה. התביעה הרשמית שיצאה מהקרמלין – "הצד הרוסי קורא לצד הישראלי להימנע מתקריות כאלה בעתיד" – אינה ברורה לגמרי, אך ללא ספק תחייב את ישראל לזהירות יתרה בתקיפות העתידיות. בישראל מבהירים כי אין שינוי במדיניות הישראלית נגד התבססות איראן בסוריה ונגד הברחות נשק איכותי שובר שיוויון. מאידך, בישראל אומרים, כי מוקדם עדיין לראות איך התקרית והשלכותיה ישפיעו על חופש הפעולה הישראלי בסוריה.

 

בעקבות התקרית זומנה אתמול סגנית שגריר ישראל במוסקבה, קרן כהן-גת, למשרד החוץ הרוסי. משרד החוץ במוסקבה הודיע כי בשיחה עם כהן-גת הובהר שרוסיה תנקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על ביטחון כוחותיה בסוריה.

 

השגריר הישראלי גרי קורן היה באותה העת בחופשה בישראל ולכן שלח במקומו את סגניתו. בכניסה למשרד החוץ המתינו לה סוללה של צלמים ועיתונאים – מה שנועד לחזק את אלמנט ההשפלה לצד הישראלי. כהן-גת לא השיבה לשאלות, ולאחר שיחת הנזיפה נבלעה ברכב הדיפלומטי ועזבה את המקום.

תיעוד תוצאות תקיפת צה
תיעוד תוצאות תקיפת צה"ל בלטקיה, סוריה(צילום: (ImageSat International (ISI)
 

בנימין נתניהו בהרמת כוסית לקראת השנה החדשה עם ראשי רשויות מקומיות (צילום: מוטי קמחי)
"נחושים לבלום את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה". נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

אמש שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על יירוט המטוס. בשיחה שנערכה זמן קצר לפני כניסת הצום הביע נתניהו צער על מותם של 15 החיילים הרוסים ואמר שהאחריות להפלת המטוס מוטלת על סוריה. מלשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה הדגיש בשיחה כי "ישראל נכונה להעביר לרוסיה את כל הפרטים הנחוצים לתחקור האירוע", והציע לשלוח את מפקד חיל האוויר למוסקבה כדי להעביר את מלוא הפרטים הנחוצים.

עוד נמסר כי "ראש הממשלה ציין את החשיבות של המשך התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה, שהצליח למנוע אבדות רבות משני הצדדים בשלוש השנים האחרונות". נתניהו הוסיף כי "ישראל נחושה לבלום את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה, ואת ניסיונותיה של איראן, שקוראת להשמדת ישראל, להעביר לחיזבאללה נשק קטלני נגד ישראל".

 

בהצהרה של הקרמלין לאחר שיחתם נמסר כי פוטין אמר לנתניהו ש"חיל האוויר הישראלי מבצע פעולות הפוגעות בריבונותה של סוריה". פוטין הוסיף כי המטוס יורט על ידי מערכות נ"מ של צבא סוריה משום שההסכמים בין ישראל ורוסיה למניעת אירועים מסוכנים מסוג זה לא יושמו. "פוטין ביקש מנתניהו להימנע ממצבים כאלה בעתיד", נמסר.

 

לפני ששוחח עם נתניהו אמר פוטין כי "זה נראה כמו שרשרת טעויות טרגיות. ישראל לא הפילה את המטוס שלנו. אבל בהחלט נברר לעומק את הדברים". הוא הוסיף כי "התגובה תהיה אבטחת המתקנים והאנשים שלנו בסוריה. כולם יוכלו להבחין בצעדים הללו". 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  (צילום: EPA)
"ישראל פוגעת בריבונותה של סוריה". פוטין (צילום: EPA)

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס אמש לתקרית ורמז כי אין להאשים את ישראל בהפלת המטוס. "על סמך העובדות אני מבין שסוריה היא זו שיירטה את המטוס. זה עצוב מאוד, אבל זה מה שקרה", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא פולין אנדז'יי דודה בבית הלבן. טראמפ התייחס גם למאבק בדאעש ואמר: "עשינו עבודה אדירה ואנחנו מאוד קרובים לסיים אותה".

 

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר מוקדם יותר כי הפלת המטוס הרוסי בידי צבא סוריה היא "תקרית מצערת" ותזכורת לצורך בפתרון הסכסוך. פומפאו קרא גם לשים קץ ל"העברת הנשק הפרובוקטיבית של איראן דרך סוריה".

מטוס רוסי מסוג איליושין 20 (צילום: shutterstock)
מטוס איליושין Il-20(צילום: shutterstock)

סוריה תקיפה לטקייה ()
צה"ל הודה כי ישראל היא זו שתקפה. התקיפה בלטקיה

אתמול הודה צה"ל כי ישראל היא זו שתקפה שלשום בלטקיה, והביע צער על מותם של אנשי צוות המטוס הרוסי. עם זאת, ישראל טוענת כי האחריות המלאה לאירוע הטרגי מוטלת על משטר אסד. "ישראל רואה באיראן ובסוריה שותפות מלאות לתוצאות אירוע מצער זה", נמסר מצה"ל. 

 

במשרד ההגנה הרוסי אמרו כי ישראל תקפה בסוריה ויצרה "מצב מסוכן". עוד נמסר כי ישראל עדכנה את הרוסים דקה בלבד לפני התקיפה בלטקיה וכי המטוס הופל על ידי צבא סוריה. הרוסים מסרו כי המטוס עבר בדרכן של מערכות ההגנה האווירית הסוריות.

 

אחרי שיחה עם מקבילו אביגדור ליברמן, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר כי "הודענו לעמיתינו הישראלים ואני במיוחד מסרתי לשר הביטחון, שלא נותיר פעולות כאלה ללא מענה".

מפת האזור שבו הופל המטוס הרוסי בסוריה (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
מפה שפרסמו הרוסים: שעות ההתקפה לכאורה של מטוסי חיל האוויר, היעדים (מחסן נפט, מתקן צבאי ו"מפעל אלומיניום") וגם הפצצות שבהן השתמשו לכאורה מטוסי חיל האוויר מסוג GBU-39. בים - ספינה צרפתית (בכחול) וספינה רוסית (באדום)(צילום: משרד ההגנה הרוסי)

לפי פרסום מוקדם יותר על שיחת שר ההגנה שויגו עם ליברמן, השר הרוסי אמר כי פעולותיה של ישראל היו "חסרות אחריות" וכי הן הובילו למותם של 15 רוסים. עוד נמסר כי רוסיה שומרת לעצמה את הזכות להגיב "בהתאם לפעולותיה העוינות של ישראל".

 

במשרד ההגנה הרוסי האשימו כי הטייסים הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כפיתיון, כך שמערכות ההגנה הסוריות יינעלו עליו ולא על מטוסי הקרב שתקפו. כתוצאה מכך המטוס, מסוג איליושין IL-20, שלו חתימת מכ"ם גדולה יותר משל ה-F-16 הישראלי, נפגע על ידי מערכות ההגנה האוויריות מסוג S-200.

מפת התקיפה בסוריה ()

לפי הודעת צה"ל, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מתקן של הצבא הסורי שממנו היה אמור לעבור נשק מדויק וקטלני לאיראן ולחיזבאללה בלבנון. מדובר במחסן במפעל סורי, שבו היו מכונות ומכשירים שנועדו להעברה ללבנון לטובת פרויקט הדיוק של חיזבאללה וכוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים.

 

מעיקרי התחקיר שבוצעו בכל הרמות, כולל ברמת ראש הממשלה, עולה כי בוצע ירי נ"מ נרחב ולא מדויק של צבא סוריה. אותו ירי הביא לפגיעה במטוס הרוסי ולנפילתו. בצה"ל אמרו כי כאשר צבא סוריה שיגר את אש הנ"מ, מטוסי חיל האוויר היו כבר בשטח ישראל.

 

עוד אמרו כי בזמן התקיפה של היעד בלטקיה, המטוס הרוסי שנפגע לא היה במרחב הפעולה והיה רחוק ממנו. "סוללות הנ"מ הסוריות ירו ללא הבחנה ולהבנתנו לא טרחו לוודא שאין מטוסים רוסיים במרחב", נמסר. "ישראל תעביר לממשלת רוסיה את כל המידע הנחוץ לבירור האירוע ולאישוש העובדות כפי שעלה בתחקיר צה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אלוף עמיקם נורקין
צילום: דובר צה"ל
מומלצים