שתף קטע נבחר

הנשיא: "הלקח מכיפור - לא עוד קונספציות, לא עוד קול אחד"

בטקס זיכרון לחללי מלחמת יום הכיפורים, אמר ריבלין: "חייבים להטיל ספק, לשמור על חופש החקירה והביקורת". נתניהו: "עלינו לעשות כל מאמץ למנוע מלחמה, אבל אם היא תיכפה עלינו, נפעל במלוא הכוח"

 

 

45 שנה למלחמה הקשה מכול: בטקס זיכרון לחללי מלחמת יום הכיפורים, שנערך בהר הרצל בירושלים, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "עלינו לעשות כל מאמץ למנוע מלחמה, אבל אם היא תיכפה עלינו נפעל במלוא הכוח נגד מבקשי נפשנו ובראש ובראשונה על ידי איראן שקוראת בגלוי להשמדת ישראל. חובתנו להגן על עצמנו מפני סכנה זאת וכך נוסיף לעשות".

 

נתניהו הזכיר את מברק ההתרעה שהעביר ראש המוסד באותה עת לאחר פגישתו עם הסוכן המצרי אשרף מרואן: "נחשפתם השבוע למברק הבהול שכתב צבי זמיר שעות טרם המלחמה. הוא מתריע שחור על גבי לבן מפני הסכנה הברורה והמיידית. גם הספקנים הגדולים ביותר היו חייבים לפעול בהתאם. ההחלטה הנדרשת לצאת למתקפת מנע היא ההחלטה הקשה ביותר בפני כל ממשלה כי לעולם לא היית יכול להוכיח מה היה קורה אם לא היית פועל. במקרה זה ישראל הייתה צריכה לתת את המכה המקדימה".

 

 

 

בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון/ לע
"אם היא תיכפה עלינו מלחמה, נפעל במלוא הכוח". נתניהו(צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

בנימין נתניהו וראובן ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי)
"לשמור על חופש החקירה והביקורת". ריבלין(צילום: אלכס קולומויסקי)

בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון/ לע
(צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

בנימין נתניהו וראובן ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

לדברי נתניהו, "לקחי המערכה חקוקים בנו היום לא פחות מאשר אז ואנו שומרים ללא פשרות על האינטרסים הבטחוניים של מדינתנו וסורקים את האופק כדי לאבחן את הסכנות שאורבות לנו. במזרח התיכון של ימינו, רווי הסכנות, יש כמה קרני אור - יחסינו עם העולם הערבי המתון. מדינות רבות מבינות את הערך האדיר של חיזוק הקשר עם ישראל וההתקרבות ההדרגתית תניב פירות משמעותיים של נורמליזציה ושל שלום. היעד הזה מנחה אותי ונוסיף להבטיח שאיכות חיינו לעולם לא תינתק". 

 

הנשיא ראובן ריבלין אמר כי "מלחמת יום הכיפורים הייתה מהקשות שבמלחמות ישראל. אויבינו מצאו צמרת צבאית ומדינית שכשלה. למרות המכה הקשה שספגנו ודווקא בגלל כל אלו הניצחון הישראלי היה גדול ורב. מי שניצח את המלחמה היה החייל הפשוט, חיילי הסדיר שבגופם הגנו על האדמה הטובה הזו. כשל המנהיגות במלחמת יום כיפור הציב תמרור אדום בפני החברה הישראלית, ובפני המערכת הצבאית והמדינית".

 

לדברי ריבלין, "גם בימים אלו, כאשר מדינת ישראל מצויה בעידן עתיר סיכונים והזדמנויות, עידן שיכול לשנות את פני המזרח התיכון כפי שהכרנו אותנו, אסור לנו לשכוח את הלקח - תמיד חייבים להטיל ספק. לשמור על חופש החקירה והביקורת. להגן על חופש המחשבה. לא עוד קונספציות. לא עוד מנהיגות הניזונה ממקור אחד, מדברת בקול אחד ודוחה את הקולות המאתגרים. שכן המחיר, כפי שלמדנו, כבד מדי, כבד מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
הנשיא ריבלין
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
מומלצים