שתף קטע נבחר

המברק נחשף: ראש המוסד התריע ממלחמת יום כיפור והציע למנוע אותה

ראש המוסד צבי זמיר שלח בבוקר המלחמה מכתב למזכיר הצבאי של ראש הממשלה: המקור אשרף מרואן אמר כי ב-99% תפרוץ מלחמה בערב. ארכיון המדינה פרסם את המסמך כעת, וכך חשף גם את הצעתו של זמיר לנסות לסכל את המהלך

 

שחיבר ראש המוסד צבי זמיר בתום פגישתו עם המקור אשרף מרואן (צילום: ארכיון המדינה )
המסמך של זמיר בתום פגישתו עם המקור אשרף מרואן(צילום: ארכיון המדינה )

המברק שהתריע מפני מלחמה ביום כיפור נחשף באתר ארכיון המדינה היום (ב'). במברק הציע ראש המוסד צבי זמיר כי ניתן אולי לסכל את פרוץ המלחמה באמצעות פרסום ידיעות על כך - שיוכיחו למצרים כי ישראל מודעת לכוונותיהם.

 

לקריאת המסמך המלא - לחצו כאן  

 

אגף המודיעין בצה"ל היה בטוח בערב יום כיפור 1973 כי הסיכוי למלחמה אינו גדול, אך ידיעה שהעביר זמיר ב-04:00 בבוקר 6 באוקטובר קבעה חד משמעית: מלחמה תפרוץ בערב.

 

שחיבר ראש המוסד צבי זמיר בתום פגישתו עם המקור אשרף מרואן (צילום: ארכיון המדינה )
"מציע לשקול פרסום ידיעות"(צילום: ארכיון המדינה )

 

 

 

צבי זמיר (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות) (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)
צבי זמיר(צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)
 

במכתב שפורסם באתר ארכיון המדינה נכתב כי הצבא הסורי והצבא המצרי עומדים לפתוח במתקפה על ישראל בשבת, 6 באוקטובר 1973, לפנות ערב. עוד נכתב כי ההתקפה תיפתח בעת ובעונה אחת בחזית סואץ ובחזית הגולן. זמיר כתב במכתבו לישראל ליאור, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה דאז גולדה מאיר, כי נשיא מצרים אנואר סאדאת קיבל כבר ב-25 בספטמבר את ההחלטה לפתוח במלחמה ביום כיפור, אך לא סיפר לאיש על התאריך. זמיר כתב כי המקור, שאת שמו לא הזכיר – נבחר תאריך זה כיוון שהוא חג בישראל ולמרות צום הרמדאן.

 

פרוטוקולים מוועדת אגרנט: זמיר : "התהלכתי בחדר בלונדון רבע שעה והחלטתי לטלפן. ייקוב הדין את ההר"

 

ראש המוסד דאז הוסיף כי ב-29 בספטמבר כינס סאדאת את המועצה לביטחון לאומי ומסר לחברי המועצה על החלטתו להפר בקרוב את הפסקת האש. נשיא מצרים אמר כי זה הזמן המתאים ביותר לכך מבחינה מדינית. למחרת הוא מסר את אותם דברים למועצה העליונה מבלי לנקוב בתאריך לפרוץ המלחמה.

 

רק ב-2 באוקטובר, כך לפי מכתבו של זמיר, מסר סאדאת לשר המלחמה אחמד איסמעיל את התאריך והורה לו להזמין את נציגי המטה הכללי הסורי ולהודיע להם על כך. איסמעיל נפגש באות יום בקהיר עם הקצינים הסורים שהגיעו מדמשק. למחרת טס השר המצרי לדמשק.

 

זמיר, שהסתמך על "המקור" אשרף מרואן, תיאר לפרטי פרטים כיצד תחל המלחמה. הוא כתב כי היא תפתח בהרעשה ארטילרית ובהפעלת חיל האוויר על מטרות בסיני. לאחר מכן תבוא צליחת התעלה, באמצעות גשרים, ביניהם גשרים להסחה.

 

בהמשך כתב זמיר כי המקור מעריך שישנם "99% סיכויים" שההתקפה תיפתח ביום כיפור. אחוז אחד הוא השאיר לעצמו באמרו שהנשיא סאדאת יכול עוד להתחרט "גם כאשר אצבעו על הכפתור". המקור אמר לזמיר כי סאדאת חושב שיוכל להפתיע את ישראל. בסיום המכתב כתב זמיר כי לדברי המקור ניתן אולי לסכל את פתיחת המלחמה על-ידי פרסום ידיעות על כך ברדיו ובעיתונות, שיוכיחו למצרים, כולל הפיקוד הצבאי כי הישראלים מכירים את התוכנית ומוכנים לה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים