שתף קטע נבחר

רוסיה מחפשת שרידים בים: "לא העברנו זע"ט לסורים"

הרוסים מנסים להגיע ראשונים לשרידי האיליושין שהופל על ידי צבא אסד, ועליו היה כנראה ציוד מודיעין רגיש. מוסקבה טוענת: לא העברנו לסורים מערכות לזיהוי עמית-טורף, המבחינות בין מטוסי אויב לידידים. השר כץ: "בסוריה נעצרו אנשים שירו בפזיזות לעבר המטוס"

חיפושים אחר המטוס הרוסי שהופל (צילום: רויטרס)
מנסים להגיע ראשונים לשרידי המטוס שהופל. ספינה המשתתפת בחיפושים בים התיכון(צילום: רויטרס)

רוסיה סגרה חלקים נרחבים מהמרחב האווירי מול חופי קפריסין לאחר הפלת המטוס, וכעת מחפשות ספינות רוסיות באזור את שרידי האיליושין IL-20. שמונה ספינות של חיל הים הרוסי החלו במשימת חילוץ והצלה לאחר שצבא אסד הפיל את המטוס, בזמן תקיפת חיל האוויר בלטקיה. בין היתר מסייעת לחיפושים גם הספינה "סליגר", שנושאת צוללות לא מאוישות קטנות שיכולות לרדת לעומק של 2,500 מטר. על האיליושין היה ככל הנראה ציוד מודיעין רגיש, והרוסים רוצים להגיע ראשונים למטוס שירד למצולות.

 

בעקבות האמירות בישראל, משרד ההגנה הרוסי טען כי לא העביר לסורים מערכות לזיהוי עמית-טורף - שבאמצעותן ניתן לראות על מסכי המכ"מים אם המטוס הוא אויב או ידיד. "מערכות עמית-טורף הן אינדיבידואליות לכל מדינה, ואף שנשק וציוד צבאי יוצאו מרוסיה כחלק משיתוף פעולה טכנולוגי-צבאי, מערכות כאלה אף פעם לא הותקנו. כל זה נוגע גם למערכות ההגנה האווירית שהועברו לסוריה", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנקוב.

 

 

 

מפת חסימות במרחב האוורי בקפריסין ()
החסימות של הרוסים באזור קפריסין בעקבות הפלת המטוס

מטוס מסוג איליושין 20 Il-20 (צילום: AP)
המטוס שהופל(צילום: AP)

לדבריו, "מערכת הזע"ט שבשימוש רוסיה נמצאת רק בשימוש של מטוסים ומערכות הגנה אוויריות שמזוהות כרוסיות. לא היו תקדימים להעברה של מערכת כזו, ביחד עם קודים רוסיים לזיהוי, למדינה אחרת". בכך הגיב הדובר בין היתר לאמירתו של ראש אמ"ן לשעבר אלוף במיל' עמוס ידלין באולפן ynet. ידלין אמר כי "אני חושב שהאינטרס של פוטין עכשיו הוא לא לחזק את המערך הסורי, שבסוף מפיל מטוסים רוסיים. הם צריכים אולי לאמן את הסורים להבחין בין עמית לטורף. זה שיעור מספר 1 בהגנה אווירית".

 

השר לענייני מודיעין ישראל כץ התראיין הבוקר אף הוא לאולפן ynet, והתייחס להפלת המטוס הרוסי על ידי סוריה במהלך תקיפת חיל האוויר בלטקיה: "בסוריה נעצרו אנשים שירו, או על ידי הרוסים או על ידי הסורים. ברור שמי שעשה כאן משגה חמור זאת סוריה, שירתה בפזיזות".

 

היום הגיבה שגרירות רוסיה בישראל לתקרית וצייצה: "מוסקבה רואה את פעולות חיל האוויר כלא אחראיות ולא חבריות. רוסיה תיקח את כל הצעדים הדרושים כדי להסיר את האיום לחייהם ולביטחונם של חייליה שנלחמים נגד טרוריסטים".

 

כאמור, לאחר הפלת המטוס פתחו הרוסים בתרגיל פתע וחסמו אזורים לטיסה ולשיט - בין היתר כדי לאתר את שרידי האיליושין. מצה"ל נמסר בנוגע להודעה הרוסית: "רוסיה פרסמה על סגירות אוויריות הדורשות תיאום אל מול פעילות אווירית במרחב הים התיכון באזור קפריסין וסמוך לישראל לזמן מוגבל. הגבלות אלה אינן פוגעות בטיסות האזרחיות והצבאיות במרחב. נדגיש כי לא מדובר בפעם הראשונה שבה מוחלות מגבלות מסוג זה, וכי הן תחומות בזמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
החיפושים בים התיכון
צילום: רויטרס
מומלצים