שתף קטע נבחר

משה חוגג: "בטוח שאוביל לשינוי משמעותי בחברה הישראלית"

רגע לפני המפגש הראשון עם קהל חוץ בין בית"ר ירושלים לבני סכנין אחרי שלוש שנים, הבעלים מצהיר בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet: "אסור להיכנע לגזענות בשום מקרה או מחיר"

"ברגע שאמרתי שדת כבר לא מהווה פקטור בבית"ר ירושלים, היה ברור מבחינתי שקהלים לא מנועים מלהגיע לשום מקום – לא של סכנין ולא שלנו. זה משחק חשוב מבחינתי, שמסמל את הדרך החדשה של המועדון, כזה שבאמצעותו מגיעים שינויים חברתיים, שאני משוכנע שאצליח להשיג דרך הבעלות על בית"ר. אני בטוח שאעשה את השינוי ואוביל לשינוי משמעותי בחברה הישראלית".

 


 

 

ביום שני תארח בית"ר ירושלים את בני סכנין, ולראשונה אחרי שלוש שנים יורשו אוהדי הקבוצה האורחת להגיע למגרש במשחק בין שני המועדונים. לקראת המפגש המחודש העניק משה חוגג, הבעלים של בית"ר ירושלים, ראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet והסביר כיצד הוחלט להחזיר את קהלי החוץ למשחק הטעון הזה: "כשהסוגייה הועלתה בפניי לראשונה על ידי אלי אוחנה, עניתי כמובן שאני בעד. לאחר מכן שוחחתי בטלפון עם מוחמד אבו יונס מסכנין, שאמר כי הוא שמח לשמוע את האימרות שלי. הוא חשב שזה הזמן הנכון לעשות צעד, והבנו מהר מאוד שאנחנו רואים עין בעין בהיבט הזה".

 

משה חוגג מגיע לבית וגן (צילום: אוהד צויגנברג)
משה חוגג. הגיע מהר מאוד להסכמות עם אבו יונס(צילום: אוהד צויגנברג)

 

האם מדובר בהמשך ישיר להצהרה שלך לגבי האפשרות להביא שחקן מוסלמי?

"לגמרי. לגבי שחקן מוסלמי, דת לא מהווה פקטור מבחינתי בשום אספקט".

 

האם התייעצת עם אוהדי בית"ר לפני ההחלטה, ואיך הם קיבלו אותה?

"לא התייעצנו, אלא שוחחנו עם חלקם לאחר קבלת ההחלטה. הבהרנו להם את חשיבות ההתנהגות שלהם על מנת לתקן את התדמית השגויה שיש כלפי אוהדי בית"ר. כולנו מסכימים שצריכים להיות עסוקים באהבה לבית"ר – בנו ולא ביריב".

 

ועם השחקנים שוחחת על חשיבות המשחק הזה?

"סומך על השחקנים שלנו, שמבינים את הרוח החדשה שיש במועדון, ובטוח שההתנהגות תהיה בהתאם".

 

מסיבת עיתונאים עם חווג אוחנה ולוזון (צילום: אוהד צויגנברג)
חוגג. נחוש לתקן את התדמית של בית"ר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עוד לפני שהפכת לבעלי בית"ר, מה חשבת על כך שמתקיים משחק בליגה הישראלית ללא קהל חוץ?

"זו הייתה תעודת עניות לכלל הספורט הישראלי, אסור להיכנע לגזענות בשום מקרה או מחיר".

 

אתה חושב שיש סיכוי לפיוס אמיתי בין הקהלים?

"בוודאות. אני משוכנע שזו החלטה טובה, שתוביל אותנו למקומות האלו".

 

אוהדי לה פמיליה יעמדו במבחן זה?

"מאמין ומצפה שכן. אשב עם הבן שלי בן השש ביציע, כדי להיות חלק מהקהל".

 

אוהדי בית
אוהדי בית"ר ירושלים. הקהל עומד במבחן(צילום: אורן אהרוני)

 

אם בכל זאת חלק מאוהדי בית"ר יקללו או יתפרעו, מה אתה מתכוון לעשות?

"כבר אמרתי בעבר שלא נקבל גילויי גזענות מכל סוג שהוא. האוהדים צריכים להבין שבמקרה כזה הם פוגעים במוניטין המועדון ועל ידי כך בהכנסות שלו וביכולת שלו להיות מועדון מוביל. לא אקבל שום פעולה גזענית, ואף אנקוט באמצעים שציינתי בעבר".

 

דיברת על תביעות אישיות נגד אוהדים.

"ישנה חשיבות באווירה שנוצרה לפני המשחק. אני והקולגות שלי דואגים שהאווירה תהיה של כבוד הדדי. שמעתי גם בתקשורת ניסיונות לייצר תחושה של מלחמה או בהלה מצד המשטרה, אז אני חושב שזו טעות. הדבר הנכון הוא להפגין קור רוח, רוגע וכבוד הדדי".

 

צברתם עד עכשיו נקודה אחת בלבד. אתה לא חושש שלמרות השקעה של למעלה מחמישים מיליון שקל, תתקשה אפילו להגיע לפלייאוף העליון?

"אני מאוכזב מפתיחת העונה, אבל הליגה ארוכה מאוד ואני מאוד אופטימי. לא ויתרנו בשום אופן, ואני מצפה שהקבוצה תדבר חזק בצמרת. התוצאות שלנו בינתיים לא משהו, אבל ביציעים אנחנו מנצחים בכל משחק. מקווה שהניצחון החברתי ביום שני יהיה גם הראשון שלנו על המגרש".

 

משה חוגג בית
"אשב עם הבן שלי בן השש ביציע". חוגג עם אוחנה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אבו יונס: "נסביר לקהל שיהיה מאופק"

למטבע הזה יש כמובן גם צד שני. אחרי שאבו יונס, הבעלים של בני סכנין, שמע את הצהרות חוגג מרגע כניסתו לתפקיד, הוא הבין כי יש לו פרטנר לבצע שינויים, ולהחזיר את קהלי החוץ. השניים שוחחו וקבעו ביניהם ללכת על המהלך, ואבו יונס פנה למינהלת הליגות שאישרה את הסיכום. הנושא קיבל את חסותו של נשיא המדינה רובי ריבלין, שאירח אתמול במעונו את ראשי שני המועדונים, ההתאחדות והמינהלת.

 

חברי הנהלת סכנין השתתפו בישיבה עם אנשי המשטרה וראשי בית"ר, וסוכם כי מאבטחים סמויים מטעמם ואנשי הנהלה

יישבו ביציע אוהדי סכנין. בסכנין יארגנו אוטובוסים עבור האוהדים על מנת להקל את הגעתם. אוהדי לה פמיליה הכינו תפאורה מיוחדת והבטיחו כי לא יישמעו קריאות גזעניות במהלך המשחק.

 

"הרעיון התבשל אצלי כבר בעונה שעברה, אבל התנאים לא הבשילו", מספר אבו יונס ומכוון לאלי טביב. "כשמשה חוגג נכנס לתפקיד שמעתי את ההצהרות שלו. הבנתי שנכנס בן אדם חדש שרוצה לעשות שינוי ורציתי גם לחזק אותו. התקשרתי אליו ובירכתי אותו על כניסתו לתפקיד. השיחה התגלגלה לנושא הקהל, והוא היה מרוצה מזה. דיברנו עם המינהלת, שגם להם מגיע כל הכבוד על שיתוף הפעולה. נדבר ונסביר לקהל שיהיה מאופק. הקהל צריך להבין שעשינו את המהלך לטובתם ועבורם כדי שהם יראו כדורגל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים