שתף קטע נבחר

"כאן אני לא 'אוטיסט', כאן אני חייל"

כל חייו חלם שחק שריקי להתגייס לצה"ל ולהיפטר מסטיגמת ה'אוטיסט' ממנה סבל. התוכנית "גדולים במדים" של ארגון "יד לילד המיוחד" סייעה לו להגשים חלום. בנאום מרגש הוא מספר על חוויותיו במדים. צפו

שחק שריקי, הוא בחור מקסים בן 18, שמאובחן על הספקטרום האוטיסטי. חלום חייו של שחק, היה להתפטר מהסטיגמה של ה״אוטיסט״, ולשרת בצה"ל כמו כולם. בגיל 17 הוא קיבל פטור אוטומטי, כזה שניתן לכל מי שמאובחן על הספקטרום. את גודל האכזבה שלו אין לתאר.

 

למזלו, הוא פגש את סגן אלוף במיל' אריאל אלמוג, יו"ר תוכנית "גדולים במדים" של ארגון "יד לילד המיוחד", המשלבת 400 צעירים עם צרכים מיוחדים ב-25 בסיסי צה"ל בכל הארץ. אריאל גייס את שחק תוך מספר ימים לתוכנית, מאז הוא מתנדב בבסיס חיל האויר בפלמחים באגף הרכב.

 

"כאן אני לא 'אוטיסט', כאן אני חייל", אומר לי שחק שמבטא את עצמו מעולה, ומסביר (בסרטון המצורף) מה התוכנית הזו מעניקה לו ואת הייחודיות שלה:

 

 

בבסיס חיל האויר בפלמחים, משולבים 50 צעירים עם צרכים מיוחדים של "גדולים במדים", הם משולבים בכל האגפים בבסיס, כולל בטייסות ובסוללות הנ"מ. החיילים הרגילים בבסיס מקבלים ומכילים אותם באהבה גדולה, והם מהווים מכפילי כוח של ממש.

 

המפקדים שמשלבים את הצעירים, מדווחים על ירידה בבעיות המשמעת באגפים בהם הם משולבים. מסתבר שחיילים חושבים שוב אם לבקש ג' או להתחמק ממטלות, כשהם רואים את הצעירים הללו נותנים את כל הנשמה בעבודה שלהם. שחק הוא אחד הדוגמאות המצוינות לכך, והדברים שהוא אומר בסרטון מדברים בעד עצמם.

 

תכנית "גדולים במדים" נוסדה ע"י האלוף במיל׳ גבי אופיר, לפני 26 שנה, ומנוהלת כיום בידי עמותת "יד לילד המיוחד" בשיתוף JNF ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
שחק שריקי
צילום: אלי מנדלבאום
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים