שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דור העתיד בניתוחי עמוד שדרה: הטכנולוגיה של מזור רובוטיקה

  ענקית הטכנולוגיות הרפואיות מדטרוניק הודיעה על רכישת החברה המפתחת טכנולוגיה לניתוחים רובוטיים. "הרובוט החדש מאפשר יציבות ודיוק גבוהים יותר, ובכך מקטין את הסיכון לסיבוכים תוך כדי ולאחר הניתוח", מסביר מנהל יחידת עמוד שדרה בביה"ח שערי צדק

  הטכנולוגיה של מזור רובוטיקה, שבזכותה חברת מדטרוניק רכשה אותה, כוללת סדרת רובוטים חדשים הנקראים "MAZOR X". אלו רובוטים המצוידים בתוכנה המאפשרת הדמיה תלת ממדית של מבנה עמוד השדרה ותכנון מדוקדק עוד לפני הניתוח עם נפח עבודה גבוה יחסית לרובוט ישנים יותר. "MAZOR X" מאשפרת יציבות גבוהה, מהירות ביצוע ודיוק רב יותר, ולפי הרופאים המנחתים מדובר בדור העתיד בניתוחי עמוד השדרה.

   

  דיוקו המרבי של הרובוט וטווח פעילותו אפשר לפני כעשרה חודשים הסרת גידול מזערי מעמוד שדרה של נערה בת 17 בבית החולים שערי צדק שסבלה מכאבי גב עזים במהלך כל שעות היממה. לאחר בדיקות ואבחונים התברר הגורם לכאבים הוא גידול זעיר בעמוד השדרה. "הגידול הפריע לה לנהל אורך חיים תקין", סיפרה אמה של הנערה. "הפתרון היחיד שהוצע לנו היה ניתוח אגרסיבי שכלל הוצאת חלק מהחוליה וקיבוע. חלופה נוספת שהוצעה לנו הייתה ניתוח בחו"ל".

   

  הנערה עברה ניתוח להסרת הגידול באחד מבתי החולים בארץ, שכשל בשל גדלו המזערי של הגידול שהקשה על הסרתו. לאחר שהניתוח לא הצליח הופנתה הנערה לייעוץ במחלקה האורתופדית בשערי צדק והומלץ לה על ביצוע ניתוח בעזרת הרובוט של "מזור רובוטיקה".

   

  רובוט מזור ( )
  הרובוט מאפשר יציבות גבוהה ודיוק רב יותר

  בניתוח שבוצע על ידי ד"ר יאיר ברזילי, מנהל יחידת עמוד שדרה, ד"ר הראל ארזי, מנהל שירות עמוד שדרה ילדים בשערי צדק, ומנהל המחלקה האורתופדית, פרופ' פייזר, הוסר הגידול, ובתוך שבוע ימים הכאבים פסקו.

   

  "מזור רובוטיקה" בחרה ביחידת הגב בבית החולים שערי צדק כאחד מארבעה מרכזיים עולמיים להשתתף בתהליך הפיתוח של הדגם החדש, לפני הפצתו העולמית. "בשל המבנה האנטומי הבלתי רגיל של החוליות וסכנה לפגיעה בעצבים ובאיברים חשובים נוספים, ישנה חשיבות גדולה במיוחד לדיוק במיקום המשתלים בעמודי שדרה בעלי מבנה שונה מהרגיל", אומר ד"ר יאיר ברזילי. "הרובוט החדש מאפשר יציבות ודיוק גבוהים יותר במיקום המשתלים בעמוד השדרה ובכך מקטין את הסיכון לסיבוכים תוך כדי ולאחר הניתוח.

   

  "המערכת של 'מזור טכנולוגיה' תאפשר בעתיד הקרוב אינטגרציה בין הטכנולוגיה הרובוטית לטכנולוגית הניווט הממוחשב. שילוב הטכנולוגיות יאפשר בקרה תוך ניתוחית על דיוק הפרוצדורה הרובוטית, 'מעין צפייה בזמן אמת במתרחש תוך הגוף'". עוד מוסיף ד"ר ברזילי: "המנתח מגיע לחדר הניתוח כשהוא יודע אילו משתלים נדרשים, מה רוחבם ואורכם, היכן דרשים משתלים בין גופי החוליות ואילו חיתוכים נדרשים לביצוע בחוליות כדי להפוך עמוד שדרה לא מאוזן לעמוד שדרה מאוזן ויציב. מדובר בפקטור המוריד חלק מהמתח הכרוך בביצוע ניתוחים מורכבים אלו ומעלה את בטיחות הניתוח".

   

  חברת "מזור" בקיסריה:

   

   

  מבט גלובאלי על הניתוח

  "מערכת ה-Mazor X מהווה שיא למאמצי פיתוח לאורך שנים ומספקת מענה ראשון מסוגו לצרכי השוק עבור מנתחים ומטופלים, בתנאי השיפוי הרפואי הקיימים. המערכת מתבססת על יכולת רב תחומית ומהווה פלטפורמה ייחודית להערכה קדם ניתוחית", אמר אורי הדומי, מנכ"ל מזור רובוטיקה.

   

  "עומדת לרשותנו כעת פלטפורמה טכנולוגית המאפשרת דיוק ויעילות גבוהים יותר, תוך הפחתת שיעור הסיכון הכולל בניתוחי עמוד שדרה", אמר ד"ר איזדור ליברמן מפלאנו, טקסס במפגש אנליסטים שהתקיים לפני שנתיים והוסיף - "אמצעים אלו מסייעים בתכנון תוכנית הניתוח ומקלים על ביצועה ברמת דיוק גבוהה.

   

  "אין לי ספק שמערכת ה-Mazor X תהפוך לסטנדרט הטיפול המקובל". ד"ר דניס דה ויטו מאטלנטה, ג'ורג'יה, הוסיף כי "המערכת מביאה לעולם יכולות שהן הרבה מעבר להגדרת מיקום של שתלים בחוליות, ומעניקה מבט גלובאלי על הפרוצדורה הניתוחית".

   

  אתמול (יום ו') ענקית הטכנולוגיה הרפואית מדטרוניק הודיעה שהיא רוכשת את מזור רובוטיקה הישראלית בעסקת ענק בהיקף של 1.6 מיליארד דולר. הדירקטוריונים של שתי החברות אישרו את העסקה פה אחד. לחברה יותר מ-200 מערכות שונות, והיא מחזיקה ביותר מ-50 פטנטים ברחבי העולם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצפי - בעתיד המערכת תהפוך לסטנדרט הטיפול
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים