שתף קטע נבחר

השקרים, התירוצים וההתעלמות: ניתוח הדו"ח הרוסי על הפלת המטוס

רק באחת וחצי מתוך שש טענות של משרד ההגנה הרוסי יש אמת מלאה או חלקית. לצורך הרגעת הרוחות, נתניהו, ליברמן וצה"ל יבליגו על השקרים וגם על עלבון ההתעלמות מהתחקיר שהציג במוסקבה מפקד חיל האוויר. השורה התחתונה: נוהלי התיאום ישופרו, מניעת ההתבססות האיראנית תימשך. הבשורות הטובות: אין אזהרה לישראל

 

 

העובדה הבולטת והמעניינת ביותר בדו"ח משרד ההגנה במוסקבה על אודות הפלת מטוס הביון הרוסי היא ההתעלמות מממצאי התחקיר שפרשו מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ואנשי מודיעין ישראלים שבאו עמו לרוסיה. ישראל, בצעד חריג ביחסים בינלאומיים, שלחה את מפקד חיל האוויר שלה עם תיעוד ממוסמך ותחקיר מפורט למוסקבה, שנועד להאיר לא רק את פרטי האירוע, אלא גם את הרקע לו.

 

מפקד חיל האוויר הישראלי נפגש במוסקבה עם אנשי מקצוע כולל מפקד חיל האוויר הרוסי, אבל בדו"ח משרד ההגנה אין שום זכר לטיעונים הישראליים. הדו"ח אפילו לא מנסה להפריך או לטעון טענות נגד למה שהציג בפניהם אלוף נורקין ומה שמפליא עוד יותר - משרד ההגנה הרוסי חוזר מילה במילה ללא שינוי על גרסתו כפי שפורסמה שעות ספורות אחרי האירוע שבו הופל המטוס הרוסי בטיל רוסי (SA5) על ידי ההגנה האווירית הסורית.

 

אינפו גרפיקה גירסא גירסה רוסית תחקיר תקיפה תקיפת צה

אותן טענות והשתלחות של דובר משרד ההגנה הרוסי בבוקר שלמחרת האירוע נמצאות בדו"ח כאילו לא נערך שום בירור בעניין בין רוסיה לישראל. אין אפילו התייחסות למפקד חיל האוויר הישראלי. חוץ מהאשמות כלפי ישראל, אין בדו"ח הזה שהבטיח להיות "תחקיר דקה אחרי דקה" כמעט שום עובדה או טענה חדשה הנוגעת לאירוע עצמו. עם זאת, יש בדו"ח כל מיני טענות נוספות שנועדו להראות עד כמה ישראל היא כפוית טובה לרוסים הנדיבים שמנסים להגן עליה והיא גומלת להם רעה תחת טובה.

 

מקריאת הדו"ח של משרד ההגנה הרוסי המשתלח ומפרסומים יזומים בתקשורת הרוסית הסרה למשמעת הקרמלין, אפשר להבין פחות או יותר שפרטיו נועדו להשיג כמה מטרות: האחת, לתרץ לדעת הקהל הרוסית את המחדלים והפשלות שהיו לכוחות הרוסיים המוצבים בסוריה בליל האירוע. מחדלים אלה ב"קריאת הקרב" ותמונת המצב האווירית תרמו לנפילת המטוס לא פחות מאיש הנ"מ הסורי שלחץ על הכפתור ושיגר את ה-SA5 לעבר האיליושין-20 הרוסי.

 

עם זאת, דו"ח משרד ההגנה הרוסי אינו כולל שום אזהרה או איום על ישראל, וזה דווקא סימן טוב. בסיפור הזה משרד ההגנה הרוסי הוא "האיש הרע" שמנסה לגזור קופון על חשבון מדינת ישראל בסוריה, והנשיא הרוסי ולדימיר פוטין הוא השוטר הטוב שרוצה לשמור על יחסים טובים וקורקטיים עם מדינת ישראל ועם ראש הממשלה נתניהו. לכן, משרד ההגנה יודע שאסור לו להרחיק לכת ולשגר אזהרות ואיומים לכיוונה של מדינת ישראל שיהיו שטר שלא יוכלו לפרוע אותו.

 

איגור קונשקוב (צילום: RT)
דובר משרד ההגנה הרוסי בתדרוך(צילום: RT)

איגור קונשקוב ( )
( )

הוכחה לכך שהקצינים הרוסים בבסיס חמיימים לא קראו נכון את הקרב היא ההודעה הראשונה שהם שיגרו למשרד ההגנה במוסקבה, כאילו פריגטה צרפתית היא שירתה את הטילים לעבר המטרות של צבא סוריה בלטקיה. הם גם ציינו מטרות שכלל לא נפגעו, כמו תחנת כוח בלטקיה. פשלה נוספת הייתה שהרוסים לא העניקו לבעלי בריתם הסורים את האות האלקטרוני המזהה אותם כמטוסים רוסיים (מתקן זע"ט - זיהוי עמית טורף).

 

הקצינים הרוסים, שפועלים בשילוב ובתוך מערך הנ"מ הסורי, לא פיקחו כראוי על ירי הנ"מ ועל מסכי המכ"ם בשעה שהמפעילים הסוריים לחצו על הכפתורים. הקצינים הרוסים היו שם והם יכלו לזהות כנראה את המטוס הרוסי, אבל מסיבה לא ברורה, כנראה מקצועיות לקויה או טעות, הם נכשלו בכך. הטענה כאילו מטוס חיל האוויר הישראלי השתמש במטוס הרוסי כפיתיון נועדה לחפות כנראה על הפשלה הזאת.

חיפושים אחר המטוס הרוסי שהופל (צילום: רויטרס)
החיפושים אחרי מטוס הביון הרוסי שהופל(צילום: רויטרס)

סיבה נוספת לדו"ח המשתלח של משרד ההגנה הרוסי היא מאבקי הכוחות במשטר הרוסי בין גורמים שונים במשרד ההגנה ובלשכת נשיא רוסיה. זוהי הזדמנות לאנשי משרד ההגנה, שחלקם הגדול מזדהה עם המשטר בסוריה, להשתלח בישראל - מה שיאפשר לתעשייה הרוסית לספק נשק ביתר קלות לבעלת הברית שלה במזרח התיכון. אבל העיקר, כאמור, היא דעת הקהל הרוסית, שהפשלות של אנשי הצבא שלה יעודדו את האופוזיציה לקרמלין.

 

הסיבה השנייה להאשמות המאוד לא מבוססות כלפי ישראל היא להשיג ויתורים חדשים מצדה של ישראל הנוגעים למצב בסוריה. יש להניח שהרוסים ינסו למנף את ההשתלחויות האלו כדי לצמצם את חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי בסוריה באמצעות הבנות חדשות עם ישראל, ואחר כך הם גם יציגו את הצמצום הזה כהישג בפני המשטר בדמשק ובפני איראן, שיהיו "חייבים" להם.

 

עד כמה אמין הדו"ח של משרד ההגנה הרוסי? אפשר ללמוד מכך שהוא אינו מציין את העובדה הפשוטה שהנ"מ של צבא סוריה הוא שהפיל את המטוס הרוסי ולא מדינת ישראל.

 

הדו"ח המתלהם מנסה ליצור את הרושם שמדינת ישראל היא האחראית הבלעדית להפלת המטוס ולכן אינו מציין עובדה פשוטה זו וגם לא את האחריות של חיזבאללה ואיראן לאירוע המצער, בכך שהם ניסו להחביא ולהסתיר את פעילותם כשהם משתמשים בנוכחות הרוסית בקרבת לטקיה כמגן מפני תקיפה ישראלית. שורת העובדות האלה, שהדו"ח של משרד ההגנה הרוסי מתעלם מהם, מעידה על אמינותו המפוקפקת, אך גם על העובדה שהקרמלין אינו מעוניין למתוח יתר על המידה את החבל עם ישראל וגם זה חיובי מנקודת ראותנו. הרוסים, כך נראה - ינסו לגזור קופון, אבל לא ירחיקו לכת עד כדי עימות ישיר עם ישראל כתוצאה מהאירוע הזה.

 

ניתוח הטענות הרוסיות

טענה מספר אחת: הישראלים הזהירו פחות מדקה לפני התקיפה ולא נתנו את מיקום מטוסיהם וגם לא את רשימת המטרות.

 

ההקלטה שהביא עמו מפקד חיל האוויר הישראלי למוסקבה מוכיחה בבירור שההתרעה לחדר התיאום הרוסי בבסיס חמיימים שמדרום ללטקיה ניתנה הרבה יותר מדקה אחת לפני הפעולה. ישראל לא הייתה חייבת לתת את מיקום המטוסים וגם לא את רשימת המטרות, מפני שהנתונים האלה היו חושפים את מטוסי הקרב הישראליים ושיטות הפעולה הישראליות לרוסים ולסורים, ואולי גם מאפשרים להם ליירט במשותף את החימושים הישראליים ששוגרו מהאוויר לעבר מפעלי הנשק הסורים בלטקיה.

 

זה גם לא היה נחוץ לרוסים לדעת, מפני שהמטרות היו במרחק של 25 ק"מ לפחות מהמקום שבו נמצאים אנשי צבא רוסים ולא היה להם שום צורך לדעת היכן נמצאים המטוסים הישראליים. הסיבה: באותה השעה לא היה להם שום מטוס רוסי או כלי שיט רוסי באזור שבו פעלו המטוסים הישראליים. הרוסים מבקשים להשיג את הנתונים האלו מפני שהם רוצים לדעת איך פועלים חיל האוויר והמודיעין של חיל האוויר הישראלי. אבל כדי למנוע חיכוך, המידע הזה שהם פתאום דורשים אותו, לא היה נחוץ כלל. גם בעבר ישראל לא נתנה לרוסים באמצעות מנגנון התיאום ובמסגרת האזהרות את מיקום המטוסים שלה ואת הנ.צ. המדויק של המטרות.

 

טענה מספר שתיים: הסיפור על מטוס ה-F-16 הישראלי שהתקרב לחוף הסורי ולמטוס הביון הרוסי שעמד לנחות בחמיימים כדי להתחבא מאחוריו.

 

מדובר בפשוט בשקר גס. לא היה ולא נברא ואת זה הוכיח אלוף נורקין לרוסים באמצעות צילומי מסך. האמת העובדתית היא שכל המטוסים הישראליים היו באותה שעה כבר במרחב האווירי של ישראל. הנ"מ הסורי - בפיקוח רוסי - ירה על המטוס הרוסי שהיה המטרה היחידה שהרוסים והסורים ראו על מסכי המכ"ם שלהם.

 

כדי לתרץ עובדה זו, טוען כעת משרד ההגנה הרוסי שהישראלים השתמשו באמצעי שיבוש אלקטרוניים כדי להסתיר את מקום הימצאם האמיתי. גם אם נניח שהתיאום הזה נכון וגם אם נניח שהמטוסים הישראליים היו בסביבה והשתמשו באמצעי שיבוש אלקטרוניים - איך ייתכן שהרוסים יכולים היו לדווח בפירוט כה רב כי מטוס F-16 ישראלי התקרב לחוף הסורי ולבסיס חמיימים ולמטוס הביון הרוסי בשעה שהשיבוש האלקטרוני היה צריך להסתיר אותו מעיני הרוסים, כפי שהם טוענים.

 

העובדה הפשוטה היא שמטוסי חיל האוויר הישראלי, שתקפו את המטרות בלטקיה, פשוט לא היו שם וכל הסיפור על ה"פיתיון" פשוט מצוץ מהאצבע והוא נועד לחפות על חוסר המקצועיות והפשלות של אנשי הנ"מ הסורים והרוסים שפעלו במערב סוריה ובבסיס חמיימים. שקר גס שנועד להסתיר מחדל מדעת הקהל הרוסית.

 

טענה מספר שלוש: משרד ההגנה הרוסי טוען נגד ישראל כי אנשי מנגנון התיאום הרוסי בחמיימים נתנו 310 התרעות לישראל על התקרבות כלי טיס רוסיים וסוריים למרחב האווירי של ישראל כדי למנוע חיכוך אפשרי בין כלי הטיס הרוסים לבין כלי הטיס הישראליים.

 

ישראל, כך טוענים במשרד ההגנה הרוסי, נתנה רק 25 התרעות כאלו במשך 18 החודשים האחרונים בשעה שישראל הודיעה שהיא תקפה 200 פעמים בשטחה של סוריה. העובדות המצוינות בטענה זו הן נכונות עובדתית כשלעצמן, אבל הרוסים לא מציינים שמדובר ב"מנגנון למניעת חיכוך" וכשאין מטוסים או אינטרסים רוסיים בקרבת המקומות שישראל תקפה, לא היה צורך למנוע חיכוך ולכן גם לא היה צורך להתריע למנגנון התיאום הרוסי.

 

ההתרעות הרוסיות הרבות, לעומת זאת, היו בגלל מאות גיחות התקיפה שביצעו מטוסים ומל"טים רוסיים בדרום סוריה בקרבת הגבול עם ישראל, כסיוע לצבא הסורי שהשתלט על הדרום. ישראל לא הפריעה למבצע הסורי-רוסי-איראני בדרום ולרוסים היה אינטרס שישראל לא תטעה ולא תפגע במטוסיהם הטסים בקרבה מסוכנת לגבול שלנו.

 

טענה מספר ארבע: משרד ההגנה הרוסי טוען שישראל כפוית טובה כלפי הקצינים הרוסים ומנגנון התיאום שמנעו "זליגות" של פגזים לשטח ישראל, וכי הרוסים גם אפשרו לכוח השלום של האו"ם לפעול בשטח.

 

גם טענה זו מופרכת, כיוון שהרוסים מנעו זליגות ואפשרו לאנשי האו"ם לפעול בשטח במסגרת הסכם עם ישראל ועם האמריקנים. בתמורה הם קיבלו הבטחה ישראלית והבטחה אמריקנית שלא תהיה התערבות ישראלית או אמריקנית כאשר צבא אסד יכבוש מחדש בסיוע רוסי את דרום סוריה ואת רמת הגולן הסורית. אלו היו הבנות מפורשות שהרוסים רצו בהן יותר מאשר ישראל הייתה זקוקה להן. כך הם קיבלו את דרום סוריה על מגש של כסף עבור בשאר אסד.

 

 

ביקור משלחת צה
משלחת חיל האוויר, בראשות מפקד החיל אלוף נורקין, במוסקבה(צילום: דובר צה"ל)

טענה מספר חמש: משרד ההגנה הרוסי טוען שאנשיו הרחיקו את המיליציות השיעיות הפועלות בשליחות איראן ואת ציודן הכבד ליותר מ-140 ק"מ מגבול ישראל.

 

גם זה עובדתית נכון רק בחלקו. חלק מהמיליציות האלו באמת הלכו להילחם באידליב, אבל חלקן נמצאות באגן דמשק וסביב העיר דמשק במרחק 40 ק"מ עם הגבול הישראלי ולא 140 ק"מ כפי שטוענים הרוסים.

 

טענה מספר שש: משרד ההגנה הרוסי טוען שאנשיו סייעו לשמר אתרים קדושים וקברים יהודיים בחאלב, וגם שלוחמים רוסים סיכנו את חייהם בחיפוש אחרי שרידי חיילים ישראלים שנהרגו ב"עימותים קודמים".

 

האירוע התרחש באזור שהיה מוחזק על ידי אנשי דאעש עד שאלה נכנעו והמשטר הסורי השתלט על המחנה.

 

צריכה אותנו כשם שאנחנו צריכים אותה

מתוך שש טענות שהעלה משרד ההגנה הרוסי, רק טענה וחצי יש בהן אמת מלאה או חלקית, וזה ניתן בקלות להוכחה. אולם ניתן להניח שישראל וחיל האוויר הישראלי וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן לא ינסו להטיח ברוסים בפומבי את העובדות האמיתיות.

 

ממשלת ישראל ומערכת הביטחון יבליגו על השקרים הרוסיים וגם על העלבון שבהתעלמות המוחלטת מהתחקיר שהציג בפניהם מפקד חיל האוויר הישראלי, בתקווה שכך יירגעו העניינים וניתן יהיה לחדש את התיאום עם הרוסים בסוריה, פחות או יותר כמו בשנתיים האחרונות.

 

עם זאת, ברור שישראל תצטרך עכשיו לשקול מחדש פעם ופעמיים מתי היא פועלת ומתי כדאי להימנע מפעולה בסוריה במסגרת המב"ם (המערכה שבין המלחמות). עובדה זו מן הסתם לא תיעלם מעיני האיראנים שהשתדלו להחביא את מחסני הרקטות שלהם, את סוללות הנ"מ שהם מעבירים לסוריה ולחיזבאללה ואת המפעלים והציוד לדיוק הטילים בקרבת מקומות שבהם שוהים חיילים רוסים. זאת בידיעה שישראל תימנע, לפחות בזמן הקרוב, מפגיעה במקומות אלו כדי שלא להחמיר את המשבר עם רוסיה.

 

אבל אם לא יהיו אירועים חריגים נוספים, אפשר להניח שהדברים יחזרו בעוד כמה חודשים לדפוס שבו הם התנהלו עד לאירוע הפלת המטוס הרוסי. בכל מקרה, ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה וחימוש חיזבאללה בנשק איכותי, מפני שזה איום קיומי עליה, כפי שציין שר הביטחון ליברמן בכמה הזדמנויות בימים האחרונים.

 

המשמעות היא שגם הרוסים וגם אנחנו נצטרך לשפר את נוהלי התיאום והדה-קונפליקציה (מניעת חיכוך) כדי למנוע משברים נוספים. אסור לשכוח שרוסיה צריכה אותנו כמעט כשם שאנחנו צריכים אותה בהקשר הסורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: RT
דובר משרד ההגנה הרוסי מציג את הדו"ח
צילום: RT
מומלצים