שתף קטע נבחר

הרוסים הציגו את התחקיר ומתעקשים: ישראל אשמה בהפלת המטוס

דובר משרד ההגנה הרוסי אמר כי חיל האוויר הישראלי הטעה את הרוסים באמצעות הצגת מידע לא נכון על התקיפה בלטקיה. הוא הוסיף כי ישראל השתמשה במטוס המודיעין הרוסי כ"מגן", כינה את ישראל "כפוית טובה" ופירט שורה ארוכה של מחוות רוסיות לישראל - בהן פעולה לאיתור שרידי חללים ישראלים בסוריה

 

 

 

כמעט שבוע עבר מאז התקרית, שבה גרמה אש נ"מ סורית להפלת מטוס מודיעין של הצבא הרוסי, לאחר תקיפת חיל האוויר בלטקיה, ובמוסקבה מפרסמים הבוקר (יום א') את הדו"ח הרוסי על התקרית. דובר משרד ההגנה הרוסי אמר כי ישראל אחראית להפלת המטוס וכי ראשי צה"ל לא מעריכים את היחסים עם מוסקבה.

 

הדובר איגור קונשנקוב אמר כי חיל האוויר הישראלי הטעה את הרוסים באמצעות הצגת מידע לא נכון בנוגע לשטח שבו תוכננה התקיפה בסוריה ב-17 בספטמבר - ולכן המטוס הרוסי לא יכול היה לנוע למרחב בטוח.
 
במשרד ההגנה הרוסי שבו והאשימו את ישראל כי היא השתמשה במטוס המודיעין הרוסי כ"מגן" מול טילי הנ"מ - מפני שיש לו "חתימה" רחבה יותר. "טייסי ה-F-16 השתמשו בכלי הטיס הרוסי כמגן מפני מערכות הגנה אוויריות של סוריה", הוא אמר בתדרוך העיתונאים במוסקבה.
 
אינפו גרפיקה גירסא גירסה רוסית תחקיר תקיפה תקיפת צה
 
איגור קונשקוב (צילום: RT)
דובר משרד ההגנה הרוסי בתדרוך(צילום: RT)
 
לפי המידע החדש שהוצג בהצהרה, צוות המטוס הרוסי החל בנחיתת חירום לאחר שנפגע מטיל ששיגרו אנשי נ"מ סורים, וטייסי מטוסי ה-F-16 הישראליים השתמשו במטוס הרוסי כ"מגן" מפני מערכות ההגנה האוויריות של סוריה. דובר המשרד אמר עוד כי מטוס ישראלי טס לכיוון המטוס הרוסי - במה שנחשב על-ידי הרוסים כתקיפה נוספת של מערכות ההגנה הסוריות.

 

הדובר הרוסי אמר כי "מידע מטעה לא אפשר לאיליושין 20 (מטוס הביון הרוסי) להגיע בזמן למקום בטוח. לא סופק מידע על מיקום מטוסי ה-F-16 , ולאחר התקיפה - מטוסי צה"ל התכוננו לתקיפה נוספת ב-21:51. הנ"מ הסורי ראה זאת כתקיפה נוספת. חיל האוויר הישראלי ידע שכלי הטיס הרוסי נמצא באוויר וכי הוא יותקף קרוב לוודאי ויזוהה בטעות כמטוס ישראלי.

 

"הם השתמשו במטוס כמגן מאש הנ"מ הסורית. מפקד האיליושין דיווח ב-22:07 כי הוא תחת אש ואז נעלם מהרדאר. ב-22:29 קצין בפיקוד הרוסי דיווח לקצין ישראלי כי כלי הטיס נמצא במצוקה: 'אנחנו דורשים שהמטוסים הישראלים יעזבו את האזור'. ב-22:40 המטוסים הישראליים עזבו את האזור. ב-22:53 דיווח הקצין הישראלי כי המטוסים עזבו את המרחב האווירי הסורי".

איגור קונשקוב ( )
מפת הקרב מתוך התדרוך של דובר משרד ההגנה הרוסי( )

הדובר הרוסי ציין כי "המידע השגוי שסיפקו הישראלים לגבי מיקום התקיפה לא אפשרו למטוס הרוסי לצאת בבטחה מהאזור. הישראלים ידעו שמערכות הנ"מ הסוריות לא יזהו את המטוס הרוסי כמטוס רוסי והשתמשו בו כמגן אנושי. אחרי התקיפה, המטוסים הישראליים המשיכו לפטרל מול החוף והפעילו לוחמה אלקטרונית. הפעילות של חיל האוויר הישראלי לקתה לכל הפחות בחובבנות, אם לא בהתנהגות פלילית, ולכן המסקנה שלנו היא שישראל אחראית למה שקרה".

 

הוא הפריך את טענות הצבא כי מטוסי הקרב הישראליים כבר היו בשטח האווירי של ישראל בזמן שהצבא הסורי שיגר את הטילים שפגעו במטוס הרוסי - ואמר כי מטוסי ה-F-16 עזבו את האזור רק 10 דקות אחרי שהתקבל המידע על ההפלה.
 

"ישראל כפוית טובה"

הדובר אמר כי כפיות הטובה של ישראל נובעת למרות הסיוע הרוסי לישראל. הוא פירט ואמר כי רוסיה סייעה בין היתר בסיורי המשטרה הצבאית הרוסית בגבול הגולן, שנועדה להבטיח מניעת ירי לעבר שטח ישראל, העברת הטנק מסולטן יעקוב לבקשת הרמטכ"ל איזנקוט ובנוכחות נתניהו. הוא ציין כי רוסיה נענתה לבקשת ישראל לחפש אחר שרידי חללים ישראלים בסוריה באזור שבשליטת דאעש. לדבריו, במהלך פעולות החיפוש נפצע חייל רוסי. "כפיות הטובה נובעת משורת פעולות של סיוע רוסי לישראל", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי
 
על שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, הוסיף דובר משרד ההגנה הרוסי כי במהלך פעולת מנגנון התיאום בין הצבאות - רוסיה מסרה לישראל 310 הודעות על התקרבות מסוכנת, ואילו ישראל העבירה רק 25 הודעות, גם הן זמן קצר לפני התקיפות.
 

עשרות טילי נ"מ

בשבוע שעבר הוצג במוסקבה הדו"ח שהכין צה"ל. על פני כ-40 עמודים, באנגלית וברוסית, מתואר בדו"ח הצה"לי - שנחשף ב-ynet - כי מערך הנ"מ הסורי הפעיל כמה סוללות נ"מ שפרוסות ברחבי סוריה. סוללות אלה ירו במשך יותר מחצי שעה, גם בזמן שמטוסי הקרב הישראליים שבו לבסיסם. כיווני הירי, לפי המפות הצה"ליות שהוצגו לרוסים, לא הותירו מקום לספק: ירי הנ"מ הסורי כלל עשרות רבות של טילים מסוגים שונים, בהם SA-5, טיל גדול ומתקדם שגרם להפלת מטוס הקרב הישראלי בשמי הגליל בחודש פברואר האחרון.

 

כיווני הירי שעל המפות הם לכל עבר: הנ"מ הסורי ירה דרומה לכיוון לבנון, מזרחה לעומק סוריה וגם מערבה, לים - היכן שחג באותן דקות המטוס הרוסי שהופל. כיווני הירי הרבים של הנ"מ הסורי מעידים על "השתוללותו", לפי הדו"ח הצה"לי. בדו"ח מופיעות גם תמונות לוויין של האתרים שהותקפו על ידי חיל האוויר, שמוכיחות לפי הגרסה הישראלית, ובניגוד לגרסה הסורית הרשמית והמצולמת שפורסמה אמש, שמדובר במפעלים צבאיים לדיוק רקטות ולא במפעלי אלומיניום כפי שטען משטרו של אסד.

 

לאחר הפלת המטוס ביום שני בערב האשימה רוסיה את ישראל שהיא אחראית להפלת מטוס הביון זמן קצר לאחר התקיפה, ולמות 15 אנשי הצוות שהיו בתוכו. בצה"ל אומרים כי העובדה שאף מטוס זר לא הופל עד היום כתוצאה מהירי הסורי המשתולל היא בבחינת נס.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מטוס דומה לזה שהופל
צילום: shutterstock
מומלצים