שתף קטע נבחר

"עלה תאנה": תא יהודי בימין הקיצוני בגרמניה

סערה בקהילה היהודית בעקבות החלטתם של כמה יהודים להצטרף למפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה", המזוהה עם התנגדות חריפה לאיסלאם – אך גם עם אנטישמיות והכחשת שואה. בכירים בקהילה מתביישים: "לא ניתן למפלגה הזו תעודת כשרות"

הכוונה להקים תא יהודי במפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) מעוררת בימים אלה מבוכה וכעס בקהילה היהודית בגרמניה, והתאחדות הסטודנטים היהודים במדינה כבר הודיעה כי תפגין נגד המהלך.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

תומכי הימין הקיצוני בגרמניה. "לא ניתן להם תעודת כשרות" (צילום: AP) (צילום: AP)
תומכי הימין הקיצוני בגרמניה. "לא ניתן להם תעודת כשרות"(צילום: AP)

מתנגדי "אלטרנטיבה לגרמניה". 94 מושבים בבונדסטאג (צילום: AP) (צילום: AP)
מתנגדי "אלטרנטיבה לגרמניה". 94 מושבים בבונדסטאג(צילום: AP)

באירוע חנוכת התא היהודי, שייערך ב-7 באוקטובר בעיר אופנבך, אמורים להשתתף כ-20 איש. יושבת ראש התאחדות הסטודנטים היהודים בגרמניה, דליה גרינפלד, אמרה היום (ד') כי אנשי ההתאחדות יגיעו לכנס היסוד של התא ויפגינו נגדו. לדבריה מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה "אינה מקבלת מאיתנו תעודת כשרות".

 

מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" הוקמה ב-2013 על-ידי כמה אקדמאים ממתנגדי האיחוד האירופי, ושלא כמפלגות ימין קיצוני קודמות בגרמניה היא נעשתה מקובלת בחברה. בשנים האחרונות היא צברה כוח רב ברחבי גרמניה בשל מלחמתה במדיניות קליטת המהגרים של הקנצלרית אנגלה מרקל, ובבחירות בשנה שעברה רשמה הישג ענק כשזכתה ב-94 מושבים בבונדסטאג. 

 

מאז הקמתה התמודדה אלטרנטיבה לגרמניה עם שורה של שערוריות אנטישמיות. רק ביוני השנה עורר אלכסנדר גאולנד, אחד מראשי המפלגה, סערה כשאמר שהתקופה הנאצית היא בסך הכול פסיק בהיסטוריה הגרמנית, או במילותיו המדויקות יותר: "כתם של לשלשת ציפורים ביותר מ-1,000 שנה של היסטוריה גרמנית מוצלחת". באירוע בחירות אמר בעבר גאולנד כי הגרמנים אינם צריכים עוד לשמוע דברי תוכחה על עברם הנאצי וכי עליהם להתגאות בהישגי חייליהם בשתי מלחמות העולם – גם זו שבה הם רצחו שישה מיליון יהודים.

גאולנד. המעיט בחשיבות התקופה הנאצית (צילום: AP) (צילום: AP)
גאולנד. המעיט בחשיבות התקופה הנאצית(צילום: AP)

לפני שנתיים נאלץ חבר המפלגה וולפגנג גדאון, שהיה חבר בפרלמנט של מדינת המחוז באדן-וירטמברג, להתפטר בעקבות טענתו שהכחשת שואה היא חלק לגיטימי מחופש הביטוי. בגרמניה, נזכיר, הכחשת שואה היא עבירה פלילית.

 

למרות עברם המפוקפק ועמדותיהם הקיצוניות והאנטישמיות של חלק מחבריה הצליחה מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה לגייס את תמיכתם של חלק מיהודים בזכות התבטאויותיה החריפות נגד המהגרים המוסלמים שבאו למדינה. דימיטרי שולץ, חבר יהודי במפלגה, אמר לסוכנות הידיעות הגרמנית dpa: "אלטרנטיבה לגרמניה היא המפלגה היחידה בגרמניה שמציגה את ההתנהגות האנטישמית של מוסלמים כנושא מרכזי".

 

שרלוט קנובלוך, יושבת הראש לשעבר של מועצת יהודי גרמניה, אמרה לעיתון "בילד": "אלטרנטיבה לגרמניה הינה ועודנה מפלגה שבה אנטישמיות היא יותר מאשר דבר שאפשר להרגיש איתו בנוח. המחשבה שיהודים יכולים להצדיק לעצמם חברות במפלגה כזו מביכה ביותר". פוליטיקאים גרמנים אמרו כי התא היהודי יהיה בגדר עלה תאנה למפלגה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תומכי הימין הקיצוני בגרמניה
צילום: AP
מומלצים