שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הריבית בארה"ב עלתה ב-0.25% - בפעם השלישית השנה

  הבנק המרכזי האמריקאי העלה את הריבית בפעם השלישית השנה, לטווח שבין 2% ל-2.25%, ושמר על התחזית לארבע העלאות ב-2018. יו"ר הפד, פאוול, התייחס למתחים הגיאופוליטים ולחששות ממלחמת סחר עם סין ואמר כי להתחזקות פרוטקציוניזם תהיה השפעה שלילית על כלכלת ארה"ב

  הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב, הפדרל ריזרב (הפד), בראשות ג'רום פאוול, העלה הערב (ד') כצפוי את שיעור הריבית ב-0.25% לטווח שבין 2% ל-2.25%. זו העלאת הריבית השלישית מתחילת השנה, והשמינית במספר מאז 2015. בהודעה שהתלוותה להחלטה ציינה ועדת השווקים הפתוחה, ה-FOMC, כי הפד מאשר את התחזית להעלאת ריבית נוספת בדצמבר ובסך הכל ארבע העלאות ריבית ב-2018.

  ג'רום פאוול (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  ג'רום פאוול(צילום: MCT)
   

  הריבית בארה"ב נמצאת כרגע ברמת שיא מאז סתיו 2008 - זמן קצר לאחר פשיטת הרגל של ליהמן ברדרס, שהובילה לטלטלות בשוקי ההון ברחבי העולם ולפרוץ המשבר הפיננסי העולמי. בדצמבר לפני קרוב לשלוש שנים נטש הפד את הרמה האפסית והחל להעלות באופן מתון ועקבי את הריבית.

   

  הפד שמר על התחזיות לשלוש העלאות ריבית ב-2019, כך שהוא צופה שמונה העלאות ריבית של 0.25% עד 2020 - שלוש השנה, שלוש ב-2019 ושתיים ב-2020. הוועדה העלתה את תחזית הצמיחה של ארה"ב ל-3.1% ב-2018 לעומת התחזית הקודמת של 2.8%, אך צופה כי התמ"ג יאט עד לרמה של 1.8% ב-2021.

   

  בצעד מפתיע, הוועדה השמיטה מההודעה שהתלוותה להחלטת הריבית את ההצהרה הקבועה כי המדיניות המוניטרית "נשארת מרחיבה". היו"ר פאוול טען במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה כי השמטת הביטוי הקבוע לא רומזת לשינוי במדיניות העלאת הריבית.

   

  "זהו רגע בהיר במיוחד עבור כלכלת ארה"ב", אמר פאוול במסיבת העיתונאים. פאוול ציין כי הסיכונים ליציבות הפיננסים נמוכים, אך הדגיש כי הפדרל ריזרב יגיב באופן הנדרש אם האינפלציה במדינה תתגבר.

   

  עוד התייחס פאוול למתחים הגיאופוליטים ואמר כי הפד שומע "מקהלה של חששות" בנוגע למלחמת הסחר בין ממשל טראמפ לבין סין. פאוול הוסיף כי להתחזקות פרוטקציוניזם תהיה השפעה שלילית על כלכלת ארה"ב.

   

  קדמו להחלטה היום שתי העלאות ריבית בשיעור זהה, בחודש מרץ ובחודש יוני. מעבר למפגש הנוכחי, הפד צפוי לכנס את ועידת השוק החופשי המקבלת את החלטת הריבית ב-8-7 בנובמבר וב-19-18 בדצמבר (הודעות הריבית יפורסמו ב-8 בנובמבר וב-19 בדצמבר). ההערכה בשוק היא שהעלאת הריבית הבאה אחרי זו של היום תהיה בחודש דצמבר, בין היתר בשל העובדה שהישיבה של דצמבר מלווה במסיבת עיתונאים, בניגוד לישיבה של נובמבר - וככלל הפד מעדיף לבצע שינויים בריבית במפגשים עם מסיבת עיתונאים.

   

  לפי סקר כלכלנים שערך CNBC, רוב מוחץ של 96% מהנשאלים (46 במספר) מעריך שהפד אכן יעלה את הריבית פעם נוספת בחודש דצמבר, בשיעור של 0.25%. "העלאות ריבית בספטמבר ובדצמבר הן ודאיות לחלוטין. האתגר הגדול מתחיל לאחר ההעלאה הראשונה של 2019, שתדחוף את הריבית עד לרמה של 2.75%", אמר ג'ון דונלדסון, מנהל בכיר ב-Haverford Trust.

   

  רוב גדול של המשתתפים בסקר מסכים שצפויות שתי העלאות ריבית בוודאות בשנת 2019 אך רק כמחצית מהם מאמין שתהיה גם העלאה שלישית. ביחס לסבב הכולל של העלאות הריבית שמוביל הפד (מאז דצמבר 2015), השער שבו הוא צפוי להסתיים לפי ממוצע התשובות לסקר עומד על 3.3%.

  פורסם לראשונה 26/09/2018 20:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים