שתף קטע נבחר

"עבודות בשבת? אסור לנסוע ברכבת"

חוות דעת הלכתית מאת הרב אריה שטרן, רבה הראשי של ירושלים, קובעת כי יש להימנע משימוש בפרויקטים שנבנו תוך חילול שבת, כמו "גשר יהודית" בתל אביב והרכבת המתוכננת בגוש דן - אף אם העבודות בוצעו על ידי נוכרים בלבד

גשר יהודית בתל אביב ()
גשר יהודית בתל אביב

 

מחאה פוליטית? עצרת תפילה המונית? חסימת כבישים? מתברר כי לעבודות בשבת בתוואי הרכבת הקלה עשויות להיות השלכות משמעותיות בהרבה. חוות דעת הלכתית מאת הרב אריה שטרן, רבה הראשי של ירושלים וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, קובעת כי יש להימנע משימוש בפרויקטים שנבנו תוך חילול שבת, כמו "גשר יהודית" בתל אביב והרכבת המתוכננת בגוש דן – אף אם העבודות בוצעו על ידי נוכרים בלבד.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

ברוכים הבאים לסוכה של ynet - כאן 

 

שטרן, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, פרסם איגרת לציבור הרחב לרגל השנה החדשה והקדיש אותה לנושא חילולי השבת במרחב בציבורי. לדבריו, התופעה התרחבה בשנה החולפת ו"בלטה בכמה צורות", עד שהשבת הפכה ל"יום השיפוצים של המדינה", אך הדתיים אדישים לכך עד כדי "מתן לגיטימציה". רבה של ירושלים טען כי עבודות תשתית ותחזוקה על ידי הרשויות בסופי שבוע הן "דבר שלא היה עולה על הדעת בזמנים קודמים, בזמן מייסדי המדינה" ויש לשוב ולהילחם נגדן.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

כדי לעורר את הציבור לעניין הדגיש הרב שטרן כי לביצוע העבודות יש משמעויות רחבות הרבה מעבר לעבירה הדתית הנקודתית, וכתב: "ההלכה קובעת שבית שבונים בשבת, אפילו על ידי גוי - אסור להיכנס אליו, ודי למבין". בסביבתו הסבירו כי כוונתו חד-משמעית – גם אם לא הייתה מפורשת: לא ניתן יהיה להשתמש ברכבת הקלה, בגשר יהודית או בכל פרויקט אחר, אם יתברר שהקמתו נעשתה בחילול שבת.  

 

 

לגבי העבודות עצמן הוסיף הרב שטרן, כי מבחינה דתית הן נזקפות לחובת הדתיים – ומכאן המחאה הגדולה. "כל פעילות ציבורית נחשבת כפעולה של כלל האזרחים", כתב, "וממילא מחייבים אף את שומרי השבת בשותפות בפעולות של מלאכות האסורות בשבת".

 

גם החסידים מצטרפים

גם הרב דוב לנדאו, פוסק הלכה חרדי המזוהה עם חסידות גור, הזהיר מפני ההשלכות של העבודות בשבת, ורמז כי ייתכן שיש איסור דתי להשתמש ברכבת הקלה העתידית ואף בקו ירושלים-תל אביב המהיר של רכבת ישראל שנחנך השבוע.

 

בחוות דעת שפרסם בעיתון "המודיע" קרא לנדאו לפוסקים הבכירים לדון בנושא: "היות שהקו החדש של הרכבת מירושלים התחיל לפעול בימים אלה, והיות שפורסם בעבר שחלק מעבודות התשתית לרכבת זו נעשו, לדאבוננו, בשבת, בזדון ובפרהסיה, על ידי יהודים ושאינם יהודים, ראוי הדבר שפוסקי הלכות ידונו ויחוו דעתם, האם מותר, מתאים וראוי ששומרי שבת ייסעו ברכבת זו וייהנו ממעשה שבת". הוא הדגיש כי "לחוות דעת זו תהיינה השלכות בנושא הרכבת הקלה בגוש דן, שגם להפעלתה נעשות עבודות בשבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים