שתף קטע נבחר

פרצת אבטחה בפייסבוק חשפה מידע של כ-50 מיליון משתמשים

הרשת החברתית הודיעה על פרצת אבטחה חמורה - אך לא ברור אם היא נוצלה לרעה וכיצד. 90 מיליון משתמשים - בהם גם ישראלים - נדרשו להתחבר מחדש לחשבונותיהם. פייסבוק: "טיפלנו בפרצה והודענו לרשויות האכיפה"

פרצת אבטחה חמורה ברשת החברתית הפופולרית בעולם: פייסבוק הודיעה הערב (ו') כי גילתה פרצה שאיפשרה לתוקפים להשתלט על חשבונות פייסבוק באמצעות ניצול לרעה של פונקציית "View As", המאפשרת לצפות בפרופיל האישי כפי שאחרים רואים אותו - בין אם הם ברשימת החברים או מחוץ לה. על פי הפוסט שפורסם בבלוג הרשמי של פייסבוק, החברה זיהתה את הפרצה מוקדם יותר השבוע, טיפלה בה והודיעה עליה לרשויות האכיפה. 

הפרצה השפיעה על 50 מיליון משתמשים ואיפשרה לתוקפים לעשות שימוש במידע מהפרופיל האישי שלהם ואף להשתלט עליו. לטענת פייסבוק. עם זאת, עד כה לא ידוע האם הפרצה אכן נוצלה לרעה ובאיזה אופן.

 

בעקבות חשיפת הפרצה נדרשו 90 מיליון משתמשי הרשת החברתית - בהם גם ישראלים - להתחבר מחדש כחלק מצעדי אבטחה שננקטו על ידי פייסבוק. הפרצה השפיעה על 50 מיליון משתמשים, כך על פי הדיווח של פייסבוק, אולם צעדי אבטחה במקרים כאלה ננקטים בקרב מספר גדול יותר של משתמשים, ופייסבוק איתחלה את החשבונות של 40 מיליון משתמשים נוספים.

 

על פי הודעת הרשת החברתית, אין עדות לכך שאכן נעשה שימוש לרעה במידע של משתמשים שהיו חשופים בעקבות הפרצה, אולם היא נוקטת בצעדים כדי ליידע את כלל המשתמשים בנוגע אליה - ובייחוד את המשתמשים שהיו חשופים לה. לא ידוע עדיין מי עומד מאחורי פרצת האבטחה שהתגלתה.

 

אפליקציית פייסבוק (צילום: shutterstock)
נדרשתם להתחבר מחדש לחשבון?(צילום: shutterstock)
 

גילוי פרצת האבטחה מגיע בתזמון בעייתי במיוחד: בחודש מארס האחרון התפוצצה פרשת הפרת פרטיותם של 87 מיליון משתמשי הרשת החברתית באמצעות אפליקציה של חברת קיימברידג' אנליטיקה. מאז, פייסבוק סופגת ביקורת ציבורית נרחבת בנוגע להתנהלותה עם מידע של משתמשים.

 

בעקבות הפרשה ההיא, יצא בריאן אקטון, מייסד אפליקציית המסרים הפופולרית וואטסאפ, הנמצאת בבעלות פייסבוק, בקריאה פומבית למשתמשים שימחקו את חשבונות הפייסבוק שלהם. חודשיים לאחר מכן, פרש מוואטסאפ גם המייסד השני, יאן קום. מוקדם יותר השבוע נודע כי קווין סיסטרום ומייק קריגר, מייסדי אינסטגרם השייכת גם היא לפייסבוק, התפטרו גם הם מתפקידיהם בחברה בעקבות חילוקי דעות עם בכירי פייסבוק ובראשם מארק צוקרברג.

 

אם זה לא מספיק, מוקדם יותר היום פורסם ב"בלומברג" כי האקר "כובע לבן" מטייוואן מתכנן לפרוץ בשידור חי באמצעות פלטפורמת פייסבוק לייב לפרופיל האישי של צוקרברג ולהסיר אותו מהרשת החברתית. הוא מתכנן לעשות זאת ביום ראשון הקרוב באחת בצהריים, שעון ישראל, כפי שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, אחריו עוקבים למעלה מ-26 אלף משתמשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אפליקציית פייסבוק
צילום: shutterstock
מומלצים