שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: "אבחן את תוכנית השלום של טראמפ בראש פתוח"
  בריאיון ל-CNN נשאל נתניהו אם יהיה מסוגל לומר לנשיא האמריקני "לא" כאשר הוא יפרסם את יוזמת השלום, והבטיח בתגובה לבחון אותה "בכובד ראש ובראש פתוח". הוא התייחס גם למשבר עם רוסיה: "אמרתי לפוטין שנמשיך להגן על עצמנו"

   

  נתניהו: "אבחן את תוכנית טראמפ בראש פתוח"    (cnn)

  נתניהו: "אבחן את תוכנית טראמפ בראש פתוח"    (cnn)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח הלילה (שבת) לבחון "בכובד ראש ובראש פתוח" את יוזמת השלום האמריקנית שצפויה להתפרסם בחודשים הקרובים. נתניהו אמר את הדברים בריאיון לרשת CNN במסגרת ביקורו של בארצות הברית לרגל עצרת האו"ם, לאחר שנשאל אם יהיה מסוגל להגיד לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "לא".

   

  עוד הוא נשאל בריאיון על דבריו של טראמפ ולפיהם אחרי ההכרה בירושלים כבירת ישראל, "ישראל תהיה חייבת לעשות משהו שיהיה טוב לצד השני", והשיב: "אני לא יודע מה יהיה בתוכנית, אבל אני אסתכל עליה ברצינות רבה. אני יודע שהאמריקנים עובדים על זה".

  ראיון של בנימין נתניהו לCNN (צילום: CNN )
  "לא יודע מה יהיה בתוכנית". נתניהו בריאיון ל-CNN(צילום: CNN )

  נתניהו התייחס בריאיון גם לתקרית הפלת המטוס הרוסי, ואמר כי בשיחתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין "אמרתי לו באופן מכובד וברור ביותר כי ישראל תעשה ותמשיך לעשות מה שהיא צריכה כדי להגן על עצמה".

   

  בריאיון נשאל נתניהו על אמירתו של טראמפ בפגישתם השבוע, ולפיה הוא "אוהב את פתרון שתי המדינות". "גיליתי שאם נתפסים למושגים, לא מתקדמים הרבה משום שאנשים שונים מתכוונים לדברים שונים כשהם אומרים 'מדינות'", השיב נתניהו. "לכן במקום לדבר על המושגים, אני מעדיף לדבר על המהות". לדברי נתניהו, "אני רוצה לראות את הפלסטינים מושלים בעצמם, אבל ללא כוח צבאי שיכול לאיים עלינו".

   

  ראש הממשלה וטראמפ נפגשו יממה לפני נאומו של נתניהו באו"ם. הנשיא אמר לנתניהו בפגישה כי הוא "במאה אחוז עם ישראל", ואחר כך גילה כי שינה את עמדתו: "אני אוהב את פתרון שתי המדינות. הפלסטינים רוצים לחזור לשולחן ואני רוצה לפרסם את תוכנית השלום תוך ארבעה חודשים". פחות מחצי יממה לאחר מכן, עם זאת, טראמפ כבר נשמע אחרת לגמרי במסיבת עיתונאים נדירה שערך בוושינגטון: "אם הישראלים והפלסטינים רוצים מדינה אחת, זה בסדר מצדי", אמר.

   

  טראמפ: "אוהב את פתרון שתי המדינות"

  טראמפ: "אוהב את פתרון שתי המדינות"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  טראמפ מזגזג: "ירצו מדינה אחת? בסדר"    (צילום: רויטרס)

  טראמפ מזגזג: "ירצו מדינה אחת? בסדר"    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "אשמח מאוד להגיע להסכם בין הישראלים לפלסטינים", אמר טראמפ לאחר שנשאל בנושא. "כל חיי רציתי לעשות את זה. זה קשה ואנחנו נטפל בזה. כל חיי שמעתי שזו העסקה הקשה ביותר ואני חושב שנגיע להסכם".

   

  אז הוא התפנה להסביר את דבריו בנוגע לפתרון שתי המדינות: "אחד העיתונאים שאל אותי. אמרתי שפתרון שתי המדינות עובד יותר טוב ושאני חושב שהוא יקרה. זה מסובך יותר כי זה הסכם נדל"ן, אבל במובן מסוים זה עובד טוב יותר כי הם ימשלו בעצמם".

    

  בפגישה עם נתניהו, הבהיר טראמפ כי "ישראל רוצה להתקדם והפלסטינים רוצים לעשות משהו. הורדתי את הצ'יפ הגדול מהשולחן ונצטרך לעשות עסקה הוגנת. ישראל קיבלה את הצ'יפ הגדול ראשונה ותצטרך לעשות משהו טוב לצד השני. כידוע לכם שילמנו לפלסטינים 550 מיליון דולר בשנה, עכשיו אנחנו משלמים כלום בשנה. שנים המנהיגים הפלסטינים התעללו בנו".

  פגישת בנימין נתניהו ודונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  פגישת נתניהו וטראמפ, השבוע בניו יורק(צילום: רויטרס)

  "יש לנו משהו בראש", אמר על התוכנית המדינית, "עסקת המאה" כלשון האמריקנים. "זה מתקדם יפה, אני רוצה תוכנית שתהיה מוצקה, מוסכמת עקרונית על ידי שני הצדדים. אני רוצה לפרסם את התוכנית בחודשיים-שלושה הקרובים. זה מצב מסובך, אבל אני חושב שיש לנו רעיונות מבריקים שלא ניסו בעבר, אבל זה צריך להיות מקובל על שני הצדדים. החלום שלי הוא שזה יושלם לפני סוף הכהונה הראשונה שלי".

   

  בתדרוך כתבים בניו יורק לאחר הפגישה עם טראמפ, אמר נתניהו כי לא הופתע מהאמירה של הנשיא ולפיה הוא מאמץ את פתרון שתי המדינות ומתכוון להציג תוכנית שלום תוך חודשיים עד ארבעה חודשים. "זה לא בא בהפתעה", אמר. "אנחנו מקיימים שיחות ואני מוכן שלפלסטינים יהיו סמכויות להגן על עצמם בלי הסמכות לאיים עלינו. חוץ מעזה, השליטה הביטחונית ממערב לירדן עד הים תישאר בידינו. זה לא נתון לוויכוח וזה לא ישתנה כל עוד אני ראש ממשלה. אני בטוח שכל תכנית אמריקנית תשקף את העיקרון הזה", הוסיף.

  .

  נתניהו סיפר כי במהלך הפגישה עם טראמפ, שבה השתתף גם חתנו ויועצו ג’ארד קושנר, אמר קושנר כי "כל אחד מפרש את המונח ‘מדינה’ אחרת". לכן, הוסיף ראש הממשלה, "אני עוסק במהות, לא בהגדרה. השאלה היא מה זו מדינה, האם זו קוסטה ריקה או איראן, יש הרבה אפשרויות", הוסיף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים