שתף קטע נבחר

נתניהו חשף מתקני גרעין וטילים איראניים: "מה שתחביאו, נמצא"

בנאומו באו"ם חשף רה"מ כי לאיראן יש מתקן חשאי נוסף בטהרן ואף הציג מפה: "מחסן גרעיני סודי לאחסון כמויות של חומרים וציוד". הוא הזהיר את איראן כי "נפעל נגדכם גם בסוריה ובעיראק". על חוק הלאום שאל: "אנחנו גזענים?", ואמר לעבאס: "אתה משלם לטרוריסטים שרצחו יהודים"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב (ה') מתקן גרעין סודי חדש בטהרן במהלך נאומו השנתי בעצרת הכללית של האו"ם - ומפעלי טילים של חיזבאללה בלב ביירות. ynet העביר את הנאום בשידור חי.

 

נתניהו הזכיר את הצגת הקלסרים וחומרי המודיעין שנלקחו על ידי המוסד והדגיש כי למרות הממצאים - הגופים הבינלאומיים לא עשו דבר. הוא הוציא תצלום אווירי של טהרן ואמר: "בהינתן חוסר הפעולה הזה, החלטתי לחשוף היום משהו אחר. איראן מחזיקה מתקן סודי נוסף בטהרן. מחסן גרעיני סודי לאחסון כמויות של חומרים וציוד מתוכנית הגרעין הסודית שלה".

 

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
(צילום: AP)

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
"בניין תמים למראה". המתקן הגרעיני בטהרן(צילום: UN Web TV)
 

"בחודש מאי חשפנו את האתר של הארכיון הסודי בשוראבאד שבטהרן. היום אני חושף את המתקן השני. מחסן גרעיני שנמצא בטורקוזבאד, כארבעה קילומטרים וחצי משם".

 

"אתם רואים, בדיוק כמו הארכיון הגרעיני, זהו עוד בניין תמים למראה", אמר נתניהו וציין את כתובתו המדויקת. "מדינות עם יכולות לווייניות יוכלו לראות פעילות מוגברת בסמטה שבה נמצא המתקן בשבועות הקרובים. האנשים שיוצאים ונכנסים משם הם איראנים שמנסים לסיים את העבודה באתר. מאז שפשטנו על הארכיון בפברואר הם עסוקים בלפנות את המתקן החדש שחשפנו".

 

נתניהו צייץ את הכתובת המדויקת של מתקן הגרעין הסודי

"רק בחודש שעבר הם הסירו כ-50 ק"ג חומר רדיואקטיבי מהמתקן", אמר ראש הממשלה. "עשרות הקילוגרמים האלה פוזרו ברחבי טהרן בניסיון להסתיר ראיות. לבכירים שמפזרים את החומר המסוכן נותרה עוד הרבה עבודה - כי יש להם עוד 15 מכלים ענקיים שכל אחד מהם מסוגל להכיל 20 טונות של חומר. זה אומר שהאתר הזה הכיל עד 300 טונות של חומר וציוד הקשורים לתוכנית הגרעין".

 

"למי שינסה להגיע לשם - יש לכם את הקואורדינטות. המתקן נמצא מאה מטר מה'קלשואי', מפעל לניקוי שטיחים. דרך אגב, שמעתי שהם עושים עבודה מצוינת, אולי עכשיו השטיחים רדיואקטיביים".

 

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
(צילום: EPA)
 

מפה של אתר גרעין ב איראן ש בנימין נתניהו הציג ב נאום ב או
מפת אתרי הגרעין באיראן
 

נתניהו פנה אל המנהיגים שיושבים באולם ואמר: "אתם צריכים לשאול את עצמכם, למה איראן מחזיקה ארכיון ומחסן גרעיניים סודיים? אחרי הכל, כשדרום אפריקה ולוב ויתרו על תוכניות הגרעין שלהם - הדבר הראשון שהן עשו היה להשמיד את הארכיונים עם החומר והציוד.

 

"הסיבה הפשוטה לכך היא בגלל שאיראן מעולם לא נטשה את מטרתה לפתח נשק גרעיני. למעשה היא מתכננת להשתמש בשני האתרים האלה בעוד כמה שנים, כשיגיע הזמן לפצצה גרעינית. אבל תהיו בטוחים - זה לא יקרה. כי מה שאיראן מחביאה - ישראל תמצא".

 

נתניהו פנה לראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית ואמר: "אני מאמין שאתה אדם טוב שרוצה לעשות את הדבר הנכון, אז תבחן את האתר הזה באופן מיידי, לפני שינקו אותו".

 

נאם נתניהו באו
(צילום: EPA)

האיום על המשטר ועל חיזבאללה: יודעים מה אתם עושים

נתניהו פנה למנהיגי המשטר האיראני ואמר: "היום יש לי מסר גם לדיקטטורים באיראן. ישראל יודעת מה אתם עושים, ואיפה אתם עושים את זה. לעולם לא נאפשר למשטר שקורא להשמדתנו לפתח נשק גרעיני. לא עכשיו, לא בעוד עשר שנים, בחיים לא.

 

"ישראל תעשה כל מה שצריך כדי להגן על עצמה נגד התוקפנות של איראן. נמשיך לפעול נגדכם בסוריה, בלבנון, בעיראק, בכל מקום ובכל זמן. אנחנו חייבים לפעול כדי להגן על המדינה שלנו ועל העם שלנו.

 

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
האיום על המשטר: "יודעים בדיוק מה אתם עושים, ואיפה"(צילום: AFP)

"לפני שלוש שנים, כמה שבועות לאחר ההסכם, שאלתי ממש מהדוכן הזה אם מישהו באמת מאמין שלהציף את האיראנים בנשק וכסף ירגיע את התיאבון שלהם לתוקפנות, אבל הרבה מהתומכים בהסכם האמינו בזה.

 

"הם האמינו שהמשטר האיראני יהפוך למתון יותר ולשוחר שלום. הם האמינו שאיראן תשתמש במיליארדים שתקבל בהקלות כדי לשפר את חיי אזרחיה, לפתור את משבר המים והחשמל ואת הבעיות בבתי החולים. זה מה שהם חשבו, אבל זה לא קרה.

 

"במקום זה, איראן השתמשה בכסף כדי לתפעל את מכונת המלחמה שלה. רק בשנה החולפת איראן תקפה כורדים בעיראק, טבחה בסונים שבסוריה, חימשה את חיזבאללה בלבנון, מימנה את חמאס בעזה, שיגרה טילים על סעודיה והטילה אימים על מצרי הורמוז ובאב אל-מנדב.

 

"איזה שלום ואיזה מיתון? בשבוע שבו איראן נתפסה על חם בניסיון לרצוח אירופים - מנהיגים ביבשת פרסו שטיח אדום לנשיא רוחאני והבטיחו לתת לאיראן אפילו עוד יותר כסף".

 

"מפעלי טילים בלב ביירות"

על המתיחות בחודשים האחרונים בגבולות המדינה אמר נתניהו כי "בישראל אנחנו לא צריכים קריאת השכמה, כי איראן מאיימת עלינו באופן יומיומי. אך למרות כל התקוות סביב הסכם הגרעין, והיו הרבה כאלה, הוא לא הרחיק מאיתנו את המלחמה. להפך, הוא קירב אותה יותר מתמיד לגבולותינו. איראן מנסה לבסס עמדות צבאיות בסוריה ושיגרה לעברנו טילים ורחפנים, גם מעזה.

 

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
מפעלי טילים מסביב לנמל התעופה בביירות(צילום: AFP)

"גם בלבנון, איראן מורה לחיזבאללה לבנות אתרים סודיים לטובת טילים מדויקים שיכולים לפגוע בעומק ישראל בדיוק של מטרים בודדים". נתניהו פנה לארגון הטרור השיעי ואמר: "חיזבאללה מנצל חפים מפשע בביירות כמגינים אישיים. הם הציבו שלושה בתי מלאכה לשדרוג טילים ליד נמל התעופה של בירת לבנון".

 

נתניהו הציג למנהיגים תמונה של נמל התעופה ואמר: "הנה מפעל הטילים הראשון בשכונת עוזאי. לא רחוק משם - מסלולי נמל התעופה. המפעל השני נמצא מתחת לאצטדיון, במרחק של שני בלוקים מהנמל, והשלישי נמצא ממש סמוך לו. המסר שלי לחיזבאללה: ישראל יודעת מה ואיפה אתם עושים - ולא תיתן לכם להתחמק מזה".

 

"מדבר עם איראנים שמחבקים את ישראל"

רה"מ התייחס גם למשבר הכלכלי החמור באיראן ואמר כי "תומכי ההסכם טעו לגבי העתיד שלאחר הסרת הסקנציות וטעו עוד יותר לגבי מה שיקרה כשהסנקציות יחזרו. הם טענו שלסנקציות האמריקניות תהיה השפעה קטנה על הכלכלה באיראן, אז הם אמרו.

 

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
(צילום: EPA)
 

"התומכים גם טענו שהחזרת הסנקציות תגרום לעם האיראני לתמוך במשטר, אבל העם התמרד דווקא נגדו. הם לא צועקים 'מוות לאמריקה', הם צועקים 'מוות למשטר'", אמר נתניהו. "הם לא צועקים 'למען המהפכה האיסלאמית', הם צועקים 'עזבו את סוריה, לבנון ועזה, תדאגו לנו באיראן".

 

"אני מקשיב למחאות ומדבר עם העם האיראני", המשיך ראש הממשלה. "אני מפרסם סרטונים ומקבל כל כך הרבה תגובות מאיראנים שגרים במולדתם, לא בפריז או בלונדון. הם מחבקים את ישראל - ומבקרים את המשטר בגלוי.

 

"האזרחים האיראנים מפגינים אומץ יוצא דופן. מהמרכזים האורבניים ועד הכפרים ברחבי המדינה, מהרוכלים בבזארים ועד הנשים הצעירות שמסרבות לכסות את השיער. האיראנים עומדים באומץ נגד משטר שדיכא אותם באכזריות בארבעת העשורים האחרונים, גנב מהם כסף ובזבז אותו במלחמות ברחבי המזרח התיכון.

 

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
(צילום: AFP)
 

"הנה המסר שלי למנהיגי אירופה ולשאר: במקום לחבק את הדיקטטורים באיראן, הצטרפו לישראל, לארצות הברית ולרוב העולם הערבי ותמכו בסנקציות החדשות נגד המשטר שמסכן אותנו ואת כל העולם.

 

"אולי זה יפתיע אתכם, אבל אני חייב להודות שההסכם עם איראן גרם גם למשהו חיובי", הודה נתניהו. "אמנם לא מכוון, אך חיובי. הענקת הכוח לאיראן חיברה בין ישראל למדינות ערב בידידות שלא ראיתי בחיי, ושאי אפשר היה להעלות אותה על הדעת לפני כמה שנים.

 

"כשמייצרים ידידות סביב איום, סביב אתגר, רואים הזדמנויות לא רק לביטחון - אלא גם לחיים טובים יותר לאזרחים שלנו", אמר נתניהו. "ישראל מעריכה מאוד את החברויות החדשות שרקמה, ואני מקווה שבקרוב יגיע היום שבו ישראל תרחיב את השלום למדינות ערביות אחרות, כולל עם הפלסטינים".

 

שבחים לטראמפ - ומתקפה נגד אבו מאזן

נתניהו התייחס לסערה נגד חוק הלאום - והביע תקווה להמשיך לעבוד עם הממשל האמריקני לקראת סיום הסכסוך עם הפלסטינים.

 

"אני מצפה לעבוד עם הנשיא טראמפ ועם הצוות לקידום השלום לקראת המטרה הזאת. אני רוצה לנצל את ההזדמנות שאני נמצא כאן באו"ם, שבו כיהנתי כשגריר במשך שנים רבות, ולהודות לשגרירה ניקי היילי על תמיכתה הבלתי מתפשרת לישראל.

 

"ארצות הברית תמכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה, ועזבה את אונסק"ו ואת מועצת זכויות האדם של האו"ם. הם עצרו את המימון לאונר"א, ארגון שבמקום לפתור את בעיית הפליטים הפלסטינים - מנציח אותה. יום אחרי יום ממשל טראמפ עמד נגד מה שהפך ל'התמחות' באו"ם - להשמיץ את ישראל.

 

ניקי היילי שגרירת ארצות הברית באו
"תמיכה בלתי מתפשרת בישראל". השגרירה היילי(צילום: AP)

"ישראל הטיסה יהודים אתיופים לחיי חופש במדינה היהודית - ועם זאת אנחנו מואשמים באופן אבסורדי בגזענות. הערבים בישראל מצביעים בבחירות, יושבים בפרלמנט ובבתי המשפט וזוכים לאותן הזכויות כמו כל האזרחים, אך אנחנו מואשמים באפרטהייד. כיום יש לפחות פי 5 פלסטינים ממה שהיו ב-1948, ואנחנו מואשמים בטיהור אתני.

 

"אתם כבר מבינים מה זה? זאת אותה אנטישמיות ישנה - עם פרצוף חדש. פעם היו אלה היהודים שהושמצו ונשפטו לפי סטנדרטים שונים, היום זאת המדינה היהודית.

 

"באולם הזה נמצאים נציגים של יותר ממאה מדינות עם שפה רשמית אחת, על אף שיש שפות אחרות שמדוברות במדינות האלה. יש יותר מחמישים מדינות עם צלב או סהר על דגלן - למרות שרבות מהן אינן מאוכלסות רק במוסלמים או נוצרים. עשרות מדינות מגדירות את עצמן כמדינות לאום למרות שישנם מיעוטים אתניים בתוכן. אף אחת מהן לא מתויגת ומושמצת, רק ישראל".

 

"לשלם למחבלים זאת לא הדרך לשלום"

נתניהו הודה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ על תמיכתו ואמר: "ישראל אסירת תודה לנשיא טראמפ על החלטתו האמיצה לסגת מההסכם הנורא עם איראן. רבים משכנינו הערבים גם הם אסירי תודה, וכל מי שאכפת לו מהשלום והביטחון העולמי צריך להודות לו גם". 

 

רה"מ התייחס גם לסוגיית חללי צה"ל שמוחזקים בידי חמאס ואמר: "האו"ם שתיווך הפסקת אש ב-2014 צריך לדרוש מחמאס לשחרר את החיילים החטופים אורון שאול והדר גולדין שנחטפו בזמן אותה הפסקת אש. חמאס צריך גם לשחרר את שני הישראלים שמוחזקים, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד".

 

נתניהו תקף מעל בימת האו"ם את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ואמר: "מה מיוחד בעם היהודי? זה לא שיש לנו מדינת לאום, מה שמיוחד הוא שרבים עדיין מתנגדים לקיום מדינת לאום יהודית.

 

אבו מאזן נאום העצרת הכללית של האו
אבו מאזן באו"ם(צילום: AFP)
 

"רק לפני כמה רגעים, אבו מאזן אמר כי חוק הלאום של ישראל מוכיח שהיא מדינת אפרטהייד גזענית. הנשיא עבאס, אתה כבר כתבת עבודה שמכחישה את השואה. הרשות הפלסטינית, בהנהגתך, גוזרת עונשי מוות לפלסטינים על מכירת אדמה ליהודים. אם יהודי קונה דירה או חלקת אדמה בכל מקום ברשות הפלסטינית - המוכר מוצא להורג. כך כתוב בחוק.

 

"אתה משלם בגאווה למחבלים פלסטינים שרצחו יהודים. למעשה, ככל שהם הורגים יותר - אתה משלם יותר. כך כתוב בחוק הפלסטיני. ואתה מגנה את המוסריות של ישראל? אתה קורא לישראל גזענית? זוהי לא הדרך לשלום.

 

"זאת לא הדרך להשיג את השלום שכולנו רוצים וצריכים, ושישראל נותרה מחויבת אליו", אמר רה"מ.

"האו"ם לא צריך להריע למנהיג שמשלם למחבלים. הוא צריך לגנות את המדיניות הנתעבת הזאת.

 

"ישראל היא דמוקרטיה תוססת, שכל אזרחיה, יהודים ולא יהודים כאחד, נהנים מזכויות אינדיבידואליות שמובטחות בחוק. בישראל, בין אם אתה יהודי או ערבי, נוצרי או מוסלמי, דרוזי או בדואי או כל דבר אחר, זכויות הפרט שלך זהות והן תמיד יישארו זהות. וזה לא מובן מאליו במזרח התיכון שבו הנשים מקבלות לרוב יחס של רכוש, המיעוטים נרדפים וההומואים מוצאים להורג".

 

לאחר נאומו של נתניהו אמר השגריר באו"ם דני דנון כי "בנאום חד, ראש הממשלה הציב מראה בפני מדינות העולם וחשף את מכונות הטרור האיראניות שלא מפסיקות לפעול בזמן שרוחאני עוצם את עיני העולם בתחבולות. האו"ם צריך להצטרף לדרך הנכונה ולבלום את המשטר האיראני".

 

 


פורסם לראשונה 27/09/2018 20:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו באו"ם, הערב
צילום: AFP
מומלצים