שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תן נשך מטיילים בפארק המעיינות: "כמו סכינים שננעצו בכתף"
  לפחות חמישה בני אדם, בהם ילדה בת 5, ננשכו על ידי תנים בתחומי המועצה האזורית עמק המעיינות שבבקעת בית שאן. תושב חולון שבילה ליד מעיין עין שוקק סיפר: "ישבנו עם הפנים למים והרגשתי את הנשיכה, הסתובבתי והספקתי לראות את התן". רשות הטבע והגנים: שלושה תנים הומתו ונשלחו לבדיקה

  תן באזור בית שאן (צילום: אופיר בן חמו) (צילום: אופיר בן חמו)
  תן באזור בית שאן(צילום: אופיר בן חמו)

  תן נשך אמש (יום ו') ארבעה מטיילים ליד מעיין עין שוקק שבפארק המעיינות בבקעת בית שאן. אדם נוסף הותקף על ידי תן בקיבוץ ניר דוד הסמוך. החמישה טופלו בבית החולים העמק בעפולה. ארבעה מבוגרים שוחררו, וילדה כבת 5 אושפזה במחלקה האורתופדית.

   

  האירוע בעין שוקק התרחש סמוך ל-17:30. אחד הננשכים, ליאור מחולון, בילה במקום עם ידידה, וסיפר: "זו שמורת טבע מאוד יפה. נכנסתי לשחות ואחר כך ישבנו על החוף, עם הפנים למים, ואכלנו מנגו. פתאום הרגשתי כמו סכינים שננעצו לי בכתף מאחורה. הסתובבתי לראות מה זה והספקתי לראות את התן".

   

  הוא סיפר כי התן תקף גם אנשים נוספים, וחבורה של ילדים. "לא ראיתי את התקיפות עצמן אבל שמעתי את הילדים צורחים. הידידה שלי הבריחה את התן באבן", הוסיף.

  עין שוקק. ארכיון (צילום: יאיר ארונשטם) (צילום: יאיר ארונשטם)
  עין שוקק. ארכיון(צילום: יאיר ארונשטם)

  הננשכים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים העמק בעפולה. המשטרה הוזעקה למקום, והזעיקה את אנשי רשות הטבע והגנים, שהצליחו לתפוס את התן ולירות בו. הוא הועבר לבדיקה כדי לקבוע אם היה נגוע בכלבת.

   

  מבית החולים נמסר כי ארבעת המבוגרים שננשכו טופלו וקיבלו חיסונים, ולאחר מכן נשלחו לביתם. ילדה כבת 5, שהנשיכות שספגה היו עמוקות יותר, אושפזה להשגחה במחלקה האורתופדית.

   

  "אני קיבלתי כמה חיסונים וזריקות נגד כלבת, והפצעים נחבשו. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הנשיכה הייתה במקום אחר, והיה נקרע איזה כלי דם חיוני. זה יכול היה להסתיים באסון", הוסיף ליאור. "גם ככה אני עוד צריך לקבל שורה של טיפולים וחיסונים. מישהו חייב להתייחס לאירוע הזה, ולאירועים דומים של נשיכות שהיו בצפון. חייבים לטפל בתופעה ולמנוע אותה".

  תן נשך מטייל בפארק המעיינות ()
  "זה היה יכול להסתיים באסון". ליאור, שננשך בעין שוקק

  מרשות הטבע והגנים נמסר: "אמש התרחשו באזור כמה אירועים. בנחל הקיבוצים (היכן שהותקף ליאור) היו שני מקרי תקיפה. התן הומת ונשלח לבדיקה. חלק מהאנשים שנזקקו לטיפול רפואי הם אלה שהבריחו את התן ובאו איתו במגע. אירוע נוסף היה בקיבוץ ניר דוד, שם הותקף אדם וננשך. שני תנים הומתו במקום".

   

  המועצה האזורית עמק המעיינות פרסמה אתמול אזהרה לתושבים וקראה להם לשמור על חיות הבית והמשק, וכן להיבדק אם מי מהם בא במגע עם תנים. הם התבקשו לדווח על בעלי חיים חשודים. "כל מי שחושב שחיית המחמד שלו באה במגע עם בעל חיים חשוד או לא מוכר, מחויב לפנות באופן מיידי לווטרינר הרשותי", נכתב בהודעת המועצה. במועצה האזורית הוסיפו כי פקחי רשות הטבע והגנים והיחידה למניעת נזקי חיות בר פועלים בשטח בניסיון למנוע מקרים נוספים.

   

  בשבוע שעבר הותקפו שלושה מטיילים בגליל העליון בידי תן, שהתגלה כנגוע בכלבת. הוא נשך אב ובתו בשמורת תל דן, ובהמשך נשך ילדה נוספת בנחל שניר. ביוני האחרון הותקפו מטיילים, גם כן בידי תן, בעת ששהו בקמפינג באתר חמת גדר. האתר נסגר לכמה ימים בעקבות האירוע.

   

  לפני כשנה, החלה התפרצות חמורה של כלבת – בתחילה בעמק המעיינות ובהמשך באזור הגלבוע והצפון כולו. רק לאחר מאבק ממושך של הרשויות המקומיות שדרשו תקציבים ממשלתיים להיאבק בהתפשטות המחלה בקרב חיות בר וחיות משק באזור, הושגו התקציבים וחלה דעיכה בכמות התקיפות ובעלי החיים הנגועים.

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים