שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חבר האקדמיה השוודית המעניקה את פרס הנובל לספרות - הורשע באונס

  ז'אן קלוד ארנו, האיש שעומד במרכז פרשת ביטול הענקת פרסי נובל לספרות השנה, נמצא אשם באונס של אישה ונידון לשנתיים מאסר. 18 נשים שונות התלוננו כי ארנו הטריד או תקף אותן מינית, אך על חלקן הגדול חל חוק ההתיישנות השוודי

  ז'אן קלוד ארנו פרס נובל (ציולם: EPA)
  ז'אן קלוד ארנו(ציולם: EPA)

  בית משפט בשטוקהולם מצא היום (ב') את ז'אן קלוד ארנו, האדם במרכזה של הסערה שהביאה לביטול הענקת פרס נובל לספרות השנה, אשם באונס אישה בשנת 2011. על ארנו נגזר עונש של שתי שנות מאסר, העונש המינימלי בחוק במקרים של אונס. פרקליטו של ארנו, ביון הורטיג, שהכחיש בעבר את ההאשמות, הודיע לתקשורת השוודית כי ארנו יגיש ערעור לפסיקת הדין. הוא תיאר את ההאשמות כ"ציד מכשפות".

   

  ההאשמות כנגד ארנו, צלם צרפתי בעל כוח ומעמד רב בתחומו, הגיעו לאחר שערורייה שפרצה בתקשורת השוודית בנובמבר 2017. ארנו, בן זוגה של חברה בוועדה הבוחרת מדי שנה את זוכה פרס הנובל לספרות ומקורב לשורותיה - הואשם על ידי 18 נשים כי תקף או הטריד אותן מינית. לצד כך עלו תלונות על יחס מבזה כלפי נשים במועדון התרבותי הפופולרי והנחשב "הפורום", ששייך לארנו ואישתו ונתמך על ידי האקדמיה. ההאשמות התפרשו על פני תקופה של 20 שנים, כשעל חלקן הגדול חל חוק ההתיישנות השוודי. פרשה זו התפוצצה במקביל לפרשת הארווי ויינשטיין ובשיאה של תנועת #METOO.

  ז'אן קלוד ארנו פרס נובל (ציולם: EPA)
  (ציולם: EPA)

  באפריל האחרון שלושה חברים באקדמיה השוודית הבוחרת את זוכי פרס הנובל לספרות מדי שנה, הודיעו כי יפרשו מתפקידם, בשל האופן בו טופלו הטענות על התנהגות מינית בלתי הולמת מצידו של ארנו. הדבר הוביל למחלוקת גדולה, שורה של מאבקי כוח ולפגיעה משמעותית במוניטין של האקדמיה השוודית. בחודש יוני הואשם ארנו בשני מקרי אונס נפרדים שהתרחשו ב-2011, כשבשניהם מעורבת אותה האישה, שהתלוננה למשטרה על המקרים שחוותה לאחר פרסום ההאשמות בתקשורת.

   

  האישה סיפרה לחוקריה כי ארנו כפה עליה מין אוראלי ויחסי מין באוקטובר 2011, וחודשיים מאוחר יותר אנס אותה בשנתה. לטענתה, היא לא התלוננה עד כה משום שארנו היה חבר קרוב של מעסיקה. הפרשה הובילה לכך שפרס נובל לספרות לא הוענק בפעם הראשונה מזה 70 שנה, לאחר שהאקדמיה השוודית זכתה לביקורת בשל קשריה עם ארנו. בנוסף, הודיעה האקדמיה על כוונתה להודיע על שני זוכים בפרס ב-2019.

  טקס הענקת פרסי נובל בשבדיה 2017 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  טקס הענקת פרסי נובל בשבדיה 2017(צילום: AFP)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים