שתף קטע נבחר

דנקנר נכנס לכלא: "יום קשה, נלחמתי על חפותי"

נוחי דנקנר, לשעבר יו"ר קונצרן אי.די.בי שהורשע בהרצת מניות, עבר בשערי כלא מעשיהו - שם ישהה במשך שלוש השנים הקרובות. עם הגעתו לשערי בית הסוהר - אמר: "המעמד קשה לי ולמשפחתי. אני בוטח במערכת הצדק והמשפט". הליך המיון ייחסך ממנו - והוא ייכנס ישירות להליך הקליטה בשירות בתי הסוהר

 

 

מי שהיה אחת הדמויות החזקות ביותר במשק הישראלי ישהה מהיום (ג') מאחורי סורג ובריח: איל ההון נוחי דנקנר, לשעבר יו"ר קונצרן אי.די.בי, עבר הבוקר בשערי כלא מעשיהו שברמלה והחל לרצות שלוש שנות מאסר בגין הרצת מניות. הוא הורשע בעבירות של חוק איסור הלבנת הון וחוק ניירות ערך. דנקנר ירצה את עונשו באגף 10 שנבנה במיוחד לקראת כניסתו לכלא של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ואיכלס בהמשך את המורשעים המפורסמים ביותר, בהם האנס המורשע משה קצב, הרב הראשי יונה מצגר והזמר קובי פרץ. בעוד תשעה חודשים יוכל לצאת לחופשה ראשונה.

 

נוחי דנקנר מגיע לכלא מעשיהו (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

נוחי דנקנר מגיע לכלא מעשיהו (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

נוחי דנקנר מגיע לכלא מעשיהו (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

דנקנר הגיע לכלא במכונית של חברו, מלווה בעורכת דינו שני אילוז ובחתנו טל אנגלנדר. לפני כניסתו אמר לתקשורת: "המעמד כאן הוא יום קשה לי ולמשפחתי. נלחמתי על חפותי. אני מאמין בקב"ה שהכל לטובה, בוטח במערכת הצדק והמשפט ואוהב מאוד את מדינת ישראל".

 

דנקנר יגיע ישירות לכלא לאחר שיעבור מיון מוקדם על-ידי שירות בתי הסוהר, ובכך יימנע מההליך שעוברים שאר האסירים. הוא יחל בהליך הקליטה שבמסגרתו יעבור ריאיונות עם קצין מודיעין ועובדת סוציאלית, אז יוסבר לו מעמדו החדש, דרישות הכלא בנוגע לספירות וניקיון - ותינתן לו ערכת אסיר הכוללת בין היתר מדים, כלי רחצה, שמיכות ועוד.

 

דנקנר יוכל להשתמש בטלפון הציבורי שבאגף ולרכוש מוצרים שונים בקנטינה, אם יופקד כסף בחשבון שלו. כבר בשבוע הבא הוא יוכל לקבל מבקרים שזהותם תיבחן על ידי שב"ס. רק לאחר שירצה רבע ממאסרו הוא יהיה זכאי לבקש לצאת לחופשה, ואם התנהגותו תהיה טובה - לא תהיה סיבה שלא להיענות לבקשתו.

 

לפני חודשיים דחה בית המשפט העליון את ערעורו של דנקנר על עונשו - וגזר עליו שלוש שנים במקום שנתיים. השופטים אימצו את הכרעת בית המשפט המחוזי כי דנקנר אשם מעבר לספק סביר, והוא צפוי לשלם קנס של 800 אלף שקל.

 

לפי כתב האישום, דנקנר חשש מכישלון הנפקת החברה שנקלעה למצוקה תזרימית, ורקם תוכנית להריץ את המניה. חברו, איתי שטרום, הפעיל אדם שהפך לעד מדינה, אך דנקנר ושטרום טענו כי עדותו שקרית.

נוחי דנקנר מגיע לכלא מעשיהו (צילום: טל שמעוני)
(צילום: טל שמעוני)

נוחי דנקנר מגיע לכלא מעשיהו (צילום: איתי שיקמן)
(צילום: איתי שיקמן)

אגף 10 (צילום: דוברות שב"ס) (צילום: דוברות שב
אגף 10(צילום: דוברות שב"ס)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

דנקנר טען כי בית המשפט המחוזי טעה והתעלם מהסברו, שלפיו הוא ראה את פעילותו של שטרום כפעילות כלכלית לגיטימית וכי לא ניתן משקל לכך שלא ביקש "לעקוץ" את שוק ההון, לא יזם את הפעילות, לא ביקש אותה, והאמין בכדאיות ההשקעה במניות.

 

עד לפני כמה שנים דנקנר היה בעל השליטה בקונצרן אי.די.בי ואחד האנשים העשירים בישראל. בשנת 2011, אחרי שנים של שגשוג, צפתה אי.די.בי שתיקלע למצוקה תזרימית והחלה לחפש מקורות מימון. דנקנר בדק עם שותפיו וחבריו, והחליט לבצע הנפקה בפברואר ‭2012‬. בעקבות ההנפקה פתחה רשות ניירות ערך בחקירה עקב חשד להרצת מניות, וביוני 2014 הוגש כתב אישום חמור נגד דנקנר, נגד חברו איש שוק ההון איתי שטרום, ונגד אי.די.בי אחזקות. האישום המרכזי התייחס להנפקה שבה גויסו מהציבור 321 מיליון שקל.

 

הכרעת בית המשפט העליון פסק דין נוחי דנקנר הרצת מניות אי די בי ()
מתוך הכרעת בית המשפט העליון

לפי כתב האישום, דנקנר חשש מכישלון ההנפקה ורקם תוכנית להריץ את המניה. הוא עשה זאת באמצעות שטרום, שהפעיל את שותפו לשעבר עדי שלג, מי שהפך לעד מדינה בתיק. במשפט אמר שלג: "שטרום ביקש ממני להרים את שער המניה כדי להציל את ההנפקה של נוחי". דנקנר ושטרום טענו שעדותו שקרית.

 

ביולי 2016 הורשעו דנקנר ושטרום בין השאר בהרצת מניות. השופט המחוזי חאלד כבוב קבע שהשניים "פעלו במשותף ובמתואם לתמיכה בשער מניית אי.די.בי, לצורך הגדלת מחזור המסחר ומניעת ירידת השער, והעברת מסר לשוק כי יש גורמים חסרי עניין שקונים ומוכרים את הנייר ללא מניע פסול. נאשמים כאלה, מנוסים ומקצועיים, איני יכול לקבל את גרסתם שלא ראו את שעמד לנגד עיניהם, ולא הכירו באי-החוקיות שבמעשיהם".

 

בפברואר 2017 הגיש דנקנר ערעור לעליון הן על ההרשעה והן על העונש. גם המדינה הגישה ערעור על עונשיהם של דנקנר ושטרום (לימים הוחמר גם עונשו של שטרום משנת מאסר לשנתיים). בערעור ביקש דנקנר לזכותו וטען כי "ביסוד ההרשעה עומדות טעויות יסודיות, השוללות את המסקנה המרשיעה. בית המשפט הרשיע את דנקנר על יסוד ראיות נסיבתיות שהוא עצמו הגדירן כראיות שאינן 'אותות ומופתים'".

 

דנקנר הוסיף שהמחוזי טעה והתעלם מהסברו, שלפיו הוא ראה את פעילותו של שטרום כפעילות כלכלית לגיטימית וכי לא ניתן משקל לכך שלא ביקש "לעקוץ" את שוק ההון, לא יזם את הפעילות, לא ביקש אותה, והאמין בכדאיות ההשקעה במניות. אלא שכאמור ערעורו נדחה ועונשו הוחמר.

 


פורסם לראשונה 02/10/2018 07:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי שיקמן
דנקנר מגיע לכלא, הבוקר
צילום: איתי שיקמן
מומלצים