שתף קטע נבחר

ליברמן מתייצב לצד הרמטכ"ל: "מאז 67' לא הייתה מוכנות כזו למלחמה"

בריאיון לאולפן ynet התייחס לראשונה שר הביטחון לסערת דו"ח נציב קבילות חיילים, שהזהיר ממוכנות צבא היבשה. הוא תקף את בנט: "בניגוד אליו - שחי ברעננה - אני חי בנוקדים; אני יודע בדיוק מה הציבור חושב. לא סתם הוא לא מדבר על חינוך". על המתיחות בדרום: "חמאס צפוי לנסות לחמם את הגזרה. אנחנו לא מחפשים הסלמות והרפתקאות - אבל ערוכים"

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייצב הבוקר (ג') לצידו של הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בדיון על מוכנות הצבא למלחמה. בראיון לאולפן ynet אמר ליברמן: "אני חושב שמאז 1967 לא הייתה מוכנות וכשירות כל כך גבוהה כמו שיש היום לצה"ל".

 

סערת הדו"ח הקשה על מוכנות צה"ל למלחמה: "הפקרות, רשלנות ותרבות לא ראויה"

 

גדי איזנקוט ואבגידור ליברמן  (צילום : אריאל חרמוני, משרד הביטחון )
גדי איזנקוט ואביגדור ליברמן (צילום : אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

ליברמן התייחס ישירות לטענות האלוף במילואים יצחק בריק, נציב קבילות החיילים, שטען כי המוכנות הצבאית נפגעה במידה משמעותית: "קראתי את הדו"ח ושוחחתי לא פעם עם בריק, ויש לו הערות חשובות בדו"ח שלו. אני חושב שהוא טועה בנושא אחד גדול - בנושא מוכנות צה"ל למלחמה. אני אומר את זה לא סתם כי ככה אני חושב, אלא כמי שישב עשרות שנים בקבינט".

 

הוא הוסיף: "אני חושב שצריך להתייחס לזה ברצינות, אבל בסך הכל לדעתי היה שם פספוס. כמי שמכיר היטב, אנחנו נמצאים בשיא המוכנות מאז ששת הימים. זה לא שחסרות בעיות, בסך הכל מדובר במכונה ענקית עם מאות אלפי חיילים ועשרות אלפי כלים שונים, ממטוסים ועד נגמ"שים ורובי צלפים".

בריק. "צריך להתייחס לדו"ח ברצינות, אבל היה שם פספוס" ( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון) ( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון)
בריק. "צריך להתייחס לדו"ח ברצינות, אבל היה שם פספוס"( צילום: עדן מולדבסקי ,משרד הביטחון)

"לעולם זה לא יהיה אידיאלי. אבל כשאני משווה לאורך השנים - מאז 1967 לא הייתה מוכנות כל כך גבוהה כמו היום", הוסיף ליברמן. "חבל שהדיון לא מתנהל בפורומים סגורים כמו ועדת חוץ וביטחון של הכנסת או הקבינט".

 

ליברמן גם תקף את שר החינוך נפתלי בנט בעקבות דבריו בסוף השבוע שלפיהם, "הטרור נמשך על חשבון ביטחון תושבינו הודות למדיניות ההבלגה והחולשה של ליברמן": "אני מציע שהשר בנט ידבר על החינוך ולא על הביטחון, זה לא סתם שהוא לא מדבר על חינוך. בנט מוכן למען מנדט אחד להקריב גם את החינוך וגם את הביטחון. בנט מתעסק אך ורק בפוליטיקה, כך הוא עושה מהרגע שנחת במערכת הפוליטית".

בנט וליברמן (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא) (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
בנט וליברמן(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)

הוא התייחס גם לטענתו של בנט, שלפיה ציבור הבוחרים מצפה למדיניות ביטחון אחרת: "בתוך עמי אני חי, בניגוד למר בנט שחי ברעננה. אני חי בנוקדים, אני יודע בדיוק מה הציבור חושב, והוא מבין ובוטח שאנחנו ערוכים לכל תרחיש אפשרי בעתיד.

 

"אני לא רוצה לכבוש את עזה ולא רוצה להעניק אזרחות לרבבות פלסטינים - אלא לשמור על מדינה יהודית", אמר ליברמן בהתייחסות לאמירות ותוכניות קודמות של בנט. "כל אזרחי ישראל יצטרכו להחליט מה הם רוצים - מדינה דו-לאומית כמו שבנט רוצה, או כמו שאני מציע - מדינה יהודית".

 

 

 

הפרת סדר ימית הפגנה פלסטינים גבול ישראל עם רצועת עזה משט ימי מפגינים פינוי פצוע (צילום: AFP)
הפרות סדר בגבול הרצועה. "חמאס מחמם את הגזרה כי הוא מבין שיאבד את השלטון"(צילום: AFP)

הפרת סדר ימית הפגנה פלסטינים גבול ישראל עם רצועת עזה משט ימי מפגינים פינוי פצוע (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפרת סדר ימית הפגנה פלסטינים גבול ישראל עם רצועת עזה משט ימי מפגינים פינוי פצוע (צילום: AP)
(צילום: AP)

בנוגע למצב בדרום אמר שר הביטחון: "חמאס מחמם את הגזרה כי הוא מבין שהוא עשוי לאבד את השלטון, והוא מנסה לנתב את הזעם של ההמונים כלפי ישראל כי הוא מבין שהוא נכשל. לכן אנחנו צפויים לניסיונות לחמם את הגזרה. אי אפשר לסכם איתם דבר".

 

ליברמן הוסיף: "אנחנו לא מחפשים הסלמות והרפתקאות. אני מקווה שתושבי עזה ימגרו את שלטון חמאס, וכמי שעוקב אחרי הרשתות החברתיות - לדעתי הם מבינים שאם הם רוצים להבטיח עתיד טוב יותר לילדיהם, הם חייבים להעיף את חמאס. אבל אנחנו ערוכים בהתאם".

 

הוא הוסיף: "יש כאלה שכבר פתחו במערכת בחירות. אני לא רואה שום סיבה לבחירות מוקדמות, יש פה ממשלה מתפקדת. אני חושב שאם הגענו עד הלום ובכל מקרה מגיעים ל-2019, אז כבר עדיף להגיע למועד הנקוב ופשוט להתעסק בדברים החשובים".

 

"אני מאמין שכולם מבינים שכרגע לא כדאי להכניס את המערכת כולה למהלך של בחירות. במיוחד כשאנחנו ניצבים מול האתגרים הביטחוניים בצפון ובדרום ומול שורה של מינויים חשובים, רמטכ"ל, מפכ"ל, נגיד בנק ישראל. אני חושב שעדיף כרגע להתרכז בעשייה ולא בבחירות, ומקווה שנחזור למסלול מהר ככל האפשר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אביגדור ליברמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים