שתף קטע נבחר

ארה"ב: יריות בבית האיש שארדואן מאשים בהפיכה

מאבטח בביתו של איש הדת הגולה פתהוללה גולן ירה באוויר אחרי שזיהה אדם חמוש מנסה לפרוץ למתחם. טורקיה מאשימה את גולן בתכנון ניסיון ההפיכה הכושל נגד ארדואן ב-2016 ודורשת מארה"ב להסגירו

דוברו של איש הדת הטורקי הגולה פתהוללה גולן, שאותו מאשים נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בתכנון ניסיון ההפיכה נגדו ב-2016, מסר הערב (יום ד') כי המשטרה נקראה לביתו בפנסילבניה אחרי שמאבטח במקום זיהה אדם חמוש וחשוד מנסה לפרוץ למתחם.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא טורקיה ארדואן ויריבו הגדול גולן (צילום: AP, רויטרס) (צילום: AP, רויטרס)
נשיא טורקיה ארדואן ויריבו הגדול גולן(צילום: AP, רויטרס)

הדובר, אלפ אסלנדוגן, אמר כי המאבטח ירה יריית אזהרה והפורץ ברח. איש לא נפגע, לא בוצעו מעצרים, והאירוע הסתיים. בשערי המתחם שבו מתגורר גולן, בן 77, נראו הערב כמה ניידות של משטרת פנסילבניה. המשטרה עזבה את המקום לאחר שעה או שעתיים.

 

הניסיון הכושל להפיכה צבאית נגד ממשלתו של ארדואן בוצע בקיץ 2016. במהלך הניסיון יצאו חיילים עם טנקים לרחובות, השתלטו על הטלוויזיה הממלכתית והפציצו את הפרלמנט. בתוך שעות דוכא ניסיון המרד, אבל במהלך הלחימה הקצרה נהרגו יותר מ-240 בני אדם.

 

לאחר ניסיון ההפיכה טענו ארדואן ואנשיו שיריבו פתהוללה גולן הוא האחראי למרד, ובחודשים הבאים יצאו שלטונות טורקיה למסע טיהורים: רבבות טורקים פוטרו מעבודותיהם במוסדות ממשל ועוד עשרות אלפים נעצרו – כולם בטענה שיש להם קשרים לתנועתו של גולן. אנקרה דרשה מארה"ב להסגיר לה את גולן, אך וושינגטון לא נענתה.

ברחובות אנקרה במהלך ניסיון ההפיכה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ברחובות אנקרה במהלך ניסיון ההפיכה(צילום: רויטרס)
 

טורקיה ארה

תנועת "היזמט" של גולן נחשבה בעבר לשותפתו של ארדואן, ונתפשה בציבור הטורקי כמי שסייעה לשים קץ לאחיזתו של הצבא בפוליטיקה הטורקית. בזכות השפעתה הגדולה במערכת המשפט הביאה התנועה להרשעת מאות קציני צבא בגין ניסיונות הפיכה קודמים ולשליחתם לכלא - ובכך סיפקה לארדואן את אחד מהישגיו הגדולים. התנועה גם סייעה ל"מפלגת הצדק והפיתוח" של ארדואן (AKP) לזכות בתמיכה גדולה בשלוש מערכות בחירות.

 

הקרע בין ארדואן לגולן התגלע אחרי שממשלת ארדואן הכריזה על תוכניתה לסגור בתי ספר תיכוניים פרטיים המכשירים את התלמידים למבחני הכניסה לאוניברסיטה, מבחנים הנחשבים לתחרותיים מאוד בטורקיה. ארדואן, אז ראש הממשלה, התעקש כי הצעד נעשה כחלק מהרפורמות של הממשלה בתחום החינוך, ומשום שבתי הספר האלה נותנים יתרון לא הוגן למשפחות אמידות. כיוון שכרבע מבתי הספר האמורים הופעלו על-ידי התנועה של גולן, רבים ראו בהחלטתו צעד שנועד לנשל את התנועה ממקור הכנסה והשפעה גדול מאוד.

 

גולן חי בארצות הברית מאז 1999, ולמרות ריחוקו הפיזי מטורקיה הוא נותר במשך שנים אחד האנשים המשפיעים ביותר בה. ממקום מושבו בפנסילבניה ניהל תנועה רבת עוצמה שדורשת להקים בטורקיה ממשלה חילונית ודמוקרטית. רבים מתומכיו של גולן רואים בו אדם פרוגרסיבי בהרבה מארדואן, שדעותיו בנושאים כגון הפלות או צריכת אלכוהול ספגו בשנים האחרונות ביקורת גדולה בשל התערבותו בחייהם הפרטיים של אזרחי טורקיה.

עזר לארדואן בשלוש מערכות בחירות. גולן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עזר לארדואן בשלוש מערכות בחירות. גולן(צילום: רויטרס)

התנועה של גולן קוראת ליישם גרסה מתונה יותר של האיסלאם הסוני, כזו ששמה דגש על סובלנות ועל דיאלוג בין-דתי ותומכת בדמוקרטיה, בחינוך ובמדע. לתנועה אין מבנה היררכי רשמי, אך תומכיה הצליחו להפוך אותה לרשת חובקת עולם שיש לה גם השפעה גדולה על החיים בטורקיה.

 

הדיווח על הירי הערב בביתו של פתהוללה גולן בא כשברקע מתיחות גדולה בין טורקיה לארה"ב. וושינגטון הטילה בקיץ סנקציות על בכירים טורקים בעקבות החלטתה של אנקרה שלא לשחרר את הכומר האמריקני העצור אנדרו ברנסון, שאותו היא מאשימה במעורבות בניסיון ההפיכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, רויטרס
ארדואן וגולן
צילום: AP, רויטרס
מומלצים