שתף קטע נבחר

העיתונאי שנכנס לקונסוליה ונעלם: איפה ג'מאל?

הפרשן ג'מאל חשוקג'י היה פנים מוכרות בערוצים ערביים וראיין את בן לאדן, אך עזב את סעודיה כשנדרש להפסיק לצייץ בטוויטר. אתמול נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול לקחת מסמכי גירושים – כדי להתחתן עם ארוסתו. היא חיכתה בחוץ – והוא לא שב. טורקיה: "הוא בפנים". סעודיה: "הלך הביתה"

שלטונות טורקיה וסעודיה מסרו הערב (יום ד') דיווחים סותרים על גורלו של הפרשן הפוליטי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שבשנה שעברה עבר לגור בוושינגטון מחשש ששלטונות סעודיה ינקמו בו על כך שהשמיע ביקורת נגדם – ואתמול נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, ואז נעלם.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: EPA)
חשוקג'י. "אני יכול להשמיע את קולי, אחרים לא"(צילום: EPA)

ארוסתו הטורקייה של חשוקג'י וחברו הקרוב סיפרו כי הוא נכנס לקונסוליה הסעודית כדי לקבל מסמכים הקשורים בגירושיו כך שיוכל להינשא בשנית. לדברי הארוסה היא חיכתה לו מחוץ לקונסוליה מהשעה 13:00, וכשהבינה שהוא אינו עומד לצאת – הזעיקה את המשטרה.

 

דוברו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן טען הערב כי חשוקג'י עדיין נמצא בתוך הקונסוליה וכי הממשלה מנהלת משא ומתן עם סעודיה בניסיון לפתור את העניין. אלא שגורם סעודי רשמי הכחיש שחשוקג'י נמצא בקונסוליה ומסר בעילום שם: "מר חשוקג'י ביקר בקונסוליה כדי לבקש ניירות הקשורים למצבו המשפחתי ויצא זמן קצר אחר כך. הוא אינו נמצא בקונסוליה או בחזקתה של סעודיה".

טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: AP)
ארוסתו של העיתונאי הנעדר מחוץ לקונסוליה באיסטנבול(צילום: AP)

טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

ארוסתו של חשוקג'י חיכתה אתמול 12 שעות ליד הקונסוליה, והיום חזרה אליה. היא דחתה את טענת הסעודים: "אם זה נכון, אז איפה הוא? איפה הוא? הלך הביתה? לא, הלכתי הביתה ולא מצאתי אותו. איפה ג'מאל?".

 

יחסיה של טורקיה עם סעודיה ועם מדינות אחרות במפרץ מתוחים מאז יוני 2017, אז ניתקו מדינות המפרץ את יחסיהן עם קטאר בטענה שהיא מעורבת בטרור, וטורקיה התייצבה לימינה של דוחא. טורקיה גם משתפת פעולה עם איראן, יריבתה הגדולה של סעודיה במזרח התיכון, בניסיון לצמצם את הלחימה בצפון סוריה. מפקדי הצבאות של איראן ושל טורקיה ביקרו אשתקד זה אצל זה.

טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: MCT)
הקונסוליה הסעודית. טורקיה התייצבה לצד קטאר(צילום: MCT)

חשוקג'י הוא פנים מוכרות בתוכניות טוק-שואו פוליטיות ברשתות הלוויין הערביות. לפני יותר משנה עבר לגור בוושינגטון הבירה, אחרי שלדבריו שלטונות סעודיה הורו לו להפסיק לצייץ בטוויטר. במהלך הקריירה העיתונאית שלו הספיק לראיין כמה פעמים את מייסד אל-קאעידה אוסמה בן לאדן באפגניסטן ובסודן, והוא כיהן בשתי קדנציות שונות כעורך הראשי של העיתון "אל-ווטן". חשוקג'י גם היה יועצו של הנסיך טורקי אל-פייסל, מי שהיה ראש המודיעין הסעודי ושגריר סעודיה בארה"ב ובבריטניה. לחשוקג'י היו גם יחסים קרובים עם איל ההון המיליארדר הנסיך אל-ווליד בן-טלאל.

 

בשנה האחרונה כתב חשוקג'י ב"וושינגטון פוסט" כמה טורים שבהם מתח ביקורת על מדיניות סעודיה כלפי קטאר וקנדה, על המלחמה בתימן ועל המבצע של כוחות הביטחון הסעודיים נגד אנשי אופוזיציה שבמהלכו נעצרו אשתקד עשרות פעילים, אנשי רוח ואנשי דת. "עזבתי את ביתי, את משפחתי ואת עבודתי, ואני מרים את קולי", כתב בספטמבר 2017. "כל דבר אחר שאעשה יהיה בגידה באלה שנמקים בכלא. אני יכול לדבר בשעה שרבים כל כך אינם יכולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הפרשן הפוליטי הנעדר חשוקג'י
צילום: EPA
מומלצים