שתף קטע נבחר

מנהיג חמאס בעזה: "אני לא רוצה עוד מלחמות"

בזמן שהעימותים על הגדר והצתת השדות לא מפסיקים, והמתיחות בגבול מתגברת, מבקש יחיא סינוואר להעביר מסר לישראלים. בראיון נדיר בתוך עזה לשליחת "ידיעות אחרונות" ו"לה רפובליקה" הוא אומר: "יש הזדמנות אמיתית לשינוי. מלחמה היא לא האינטרס שלנו, אבל כרגע פיצוץ הוא בלתי נמנע". על דרישות חמאס: "בלי סיום המצור - אין הפסקת אש". הריאיון המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

אני יודעת שעבור רובם המוחץ של הישראלים, יחיא סינוואר הוא אויב. אדם שישב שנים ארוכות בכלא הישראלי ושוחרר בעסקת שליט, ובתוך שנים מעטות הפך למנהיג חמאס ברצועה. ולכן הראיון הזה לא יהיה קל לקריאה. אני גם יודעת שלעולם לא אוכל להרגיש באמת את מה שאתם מרגישים. דבר אחד אני יכולה להבטיח: ניסיתי לעשות את העבודה העיתונאית המקצועית ביותר, לשאול את השאלות הקשות ולא לעשות לסינוואר הנחות.

יחיא סינוואר ()
יחיא סינוואר בריאיון

כשאני מספרת שפגשתי את סינוואר, מנהיג חמאס בעזה, שישב 22 שנה בכלא הישראלי ושוחרר לפני שבע שנים בעסקת שליט, השאלה הראשונה ששואלים אותי היא איפה נפגשנו: בתוך מנהרה? בבונקר סודי עמוק באדמה? לא, אני עונה.

 

רוב הפגישות שלנו היו במשרד שלו, בעיר עזה. לפעמים בארבע עיניים, רק עם מתורגמן, לפעמים בנוכחות עוזרים ויועצים. חמישה ימים שהיתי ברצועת עזה, והתוצאה היא ראיון ראשון של סינוואר כמנהיג חמאס ברצועה לכלי תקשורת ישראלי, שיתפרסם מחר במלואו ב"ידיעות אחרונות".

 

- מדוע החלטת להתראיין דווקא עכשיו, שאלתי את סינוואר, ועוד לעיתון ישראלי?

 

"כי עכשיו אני רואה הזדמנות אמיתית לשינוי".

 

- הזדמנות? עכשיו?

 

"כן, עכשיו".

סינוואר. "מלחמה חדשה היא לא האינטרס של אף אחד, בוודאי לא שלנו" (צילום: AP) (צילום: AP)
סינוואר. "מלחמה חדשה היא לא האינטרס של אף אחד, בוודאי לא שלנו"(צילום: AP)

- נראה שהדבר היותר ריאלי כרגע בעזה זו מלחמה נוספת.

 

"מלחמה חדשה היא לא האינטרס של אף אחד. בוודאי לא האינטרס שלנו. למי יש רצון להתעמת עם ארבע רוגטקות מול מעצמה גרעינית? במלחמה לא משיגים שום דבר".

 

- אבל אתה נלחמת כל חייך.

 

"אני לא אומר שלא אלחם יותר. אני אומר שאני לא רוצה עוד מלחמות. מה שאני רוצה זה את סוף המצור. המחויבות הראשונה שלי היא לפעול למען האינטרס של העם שלי. להגן עליו, ולהגן על זכותו לחופש ועצמאות".

מנהיג חמאס יחיא סינוואר הפגנות גדר עזה ()
סינוואר על גדר המערכת. "אני לא רוצה עוד מלחמות"

מנהיג חמאס יחיא סינוואר הפגנות גדר עזה ()

- 80 אחוז מהאוכלוסייה בעזה מתקיימים מסיוע הומניטארי, ו-50 אחוז רעבים ללחם. אתה לא חושב שיש לך אחריות למצב?

 

"האחריות היא של מי שסגר את הגבולות, לא של מי שניסה לפתוח אותם מחדש. האחריות שלי היא לשתף פעולה עם כל מי שיכול לעזור לנו לשים סוף למצור. במצב הנוכחי, פיצוץ הוא בלתי נמנע".

 

הראיון מתקיים בעיצומו של המשא ומתן על הפסקת אש, או רגיעה, בין ישראל לחמאס. אני שואלת את סינוואר למה הוא מתכוון כשהוא מדבר על הפסקת אש, והוא עונה לי בצורה לקונית: "שקט מוחלט. והפסקת המצור".

 

- שקט תמורת שקט?

 

"לא. שקט תמורת שקט ותמורת סוף המצור. המצור הוא לא שקט".

הפרת סדר ימית הפגנה פלסטינים גבול ישראל עם רצועת עזה משט ימי מפגינים פינוי פצוע (צילום: AFP)
הפרת סדר בגבול הרצועה. "שקט תמורת שקט וסוף המצור"(צילום: AFP)

הפרת סדר ימית הפגנה פלסטינים גבול ישראל עם רצועת עזה משט ימי מפגינים פינוי פצוע (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפרת סדר ימית הפגנה פלסטינים גבול ישראל עם רצועת עזה משט ימי מפגינים פינוי פצוע (צילום: AP)
(צילום: AP)

- חמאס מחזיק בשני אזרחים ישראלים (אברה מנגיסטו והישאם אל־סייד), ובגופותיהם של שני חיילי צה"ל (הדר גולדין ואורון שאול). עד כמה חילופי שבויים ואסירים הם סעיף חשוב בכל מתווה של הפסקת אש?

 

"יותר מחשוב. חיוני ממש. זו לא שאלה פוליטית. זו שאלה מוסרית. אני רואה בזה חובה. אעשה הכל כדי לשחרר את כל מי שנמצא עדיין בכלא".

 

- מה יקרה אם הפסקת האש הזאת לא תעבוד? הרי עד היום כל ניסיון להגיע להסכם טורפד על ידי הקיצונים בשני הצדדים.

 

"ההסכם עדיין לא קיים. חמאס וכמעט כל שאר הארגונים הפלסטיניים מוכנים לחתום עליו ולכבד אותו. אבל לפי שעה יש רק את הכיבוש. חשוב להבהיר: אם נותקף, נגן על עצמנו. כמו תמיד. ותהיה לנו עוד מלחמה. אבל אז, בעוד שנה, את שוב תהיי כאן, ואני שוב אגיד לך שבאמצעות מלחמה לא משיגים שום דבר".

 

הראיון המלא יתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות".

 

האסטרטגיה

במקביל, ב"טלגרף" הבריטי התפרסם תיאור של כינוס דרמטי שבו פרס מנהיג חמאס בעזה את האסטרטגיה שלו. סינוואר הזמין קבוצה של כותבים פלסטינים לחדר הישיבות ושטח בפניהם במשך כחמש שעות את האסטרטגיה החדשה שלו.

 

לדבריו, אם הישראלים יפסיקו את המצור, חמאס והפלגים הפלסטיניים האחרים יגרמו להפסקת ירי הרקטות מעזה ולהפסקת תקיפות אחרות מהרצועה.

 

סינוואר אמר לנוכחים כי הוא בטוח שאפשר להגיע להסכם באמצעות משא ומתן עקיף עם ישראל עד לאמצע אוקטובר. אם לא יהיה הסכם, אמר סינוואר, חמאס יגרום לכאוס באמצעות הפגנות המוניות בגבול עזה-ישראל.

 

"הוא הבהיר שאם לא יהיה הסכם חמאס יהפוך את השולחן על ראש כולם. הישראלים, הרשות הפלסטינית, מצרים – כולם, כולם יסבלו", אמר פרשן פלסטיני שנכח בפגישה ל"טלגרף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים