שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  על סף פיצוץ: חמאס מותח את החבל, אבו מאזן מתבצר
  השיחות בין הנהגת חמאס למודיעין המצרי בנוגע להסדרה ברצועה נמצאות במבוי סתום - והצדדים פסימיים. אבו מאזן מתמיד באיומיו - ומפלס המתח גואה. בקהיר מנסים למנוע הסלמה בין ישראל לחמאס, אך על רקע תגבור הכוחות בדרום והחשש מנפגעים במהומות, מאיימים בעזה: "דם ייענה בדם"

   

   

   

  שלשום (יום ד') הסתיים סבב שיחות נוסף בין הנהגת חמאס לבכירי המודיעין המצרי בנוגע לפיוס עם פתח ולמאמצי ההסדרה ברצועה. כבר יותר מחודש שהשיחות מצויות במבוי סתום - ופריצת דרך מצרית לא נראית באופק: הרשות הפלסטינית לא מתגמשת בעמדותיה ודורשת את העברת כל הסמכויות ברצועת עזה (כולל זו הביטחונית) בפעימה אחת - וחמאס, מצדו, לא מוכן לוותר על נשקו ועל הזרוע הצבאית שלו. הקולות - הן ברצועת עזה והן בגדה המערבית - פסימיים באשר למציאת פתרון מוסכם.

   

  עוד כתבות בנושא:

  ישראל מאותתת לחמאס: הסבלנות עומדת לפקוע, מבצע בעזה מתקרב/רון בן ישי

  מנהיג חמאס בעזה: "לא רוצה עוד מלחמות"

  תגבור כוחות רחב בדרום, צה"ל פרס סוללות כיפת ברזל

   

  בינתיים, אתמול שיגרו ועדות ההתנגדות העממית בעזה איום כלפי ישראל לקראת המהומות הצפויות על הגדר והחשש מנפגעים בקרב המפגינים - והבהירו כי "דם ייענה בדם" וכי "לא נהיה סובלניים עוד להרג מפגינים". לפני כן ערכו פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, מפגן צבאי ברצועת עזה שבו הציגו רקטות או רקטות דמה.

  מפגן צבאי הג'יהאד האיסלמי בעזה (צילום: AFP)
  מפגן צבאי של הג'יהאד האיסלאמי בעזה(צילום: AFP)

  מפגן צבאי הג'יהאד האיסלמי בעזה (צילום: AP)
  (צילום: AP)
     

  אז למה בעצם קהיר עדיין משקיעה מאמצים במה שנראה כמו מקרה אבוד? הסיבה נעוצה בכך שישנן התרחשויות מתחת לפני השטח שהמצרים לא נותנים להן ביטוי פומבי, הקשורות במישרין להסלמה על גבול ישראל-עזה בחודש האחרון.

   

  המצרים מנסים לבצע מהלכים שמטרתם להרגיע את השטח הבוער וקיימות אינדיקציות שמצביעות על שינוי כיוון של קהיר לשוב לשיחות על הסדרה בעזה ולוותר, לפחות בשלב זה, על שיחות הפיוס משתי סיבות: האחת – חוסר התוחלת של מאמצי הפיוס; השנייה והחשובה יותר – מצרים מרגישה שיש התקרבות מסוכנת להסלמה צבאית משמעותית בין ישראל לעזה.

  מהומות פלסטינים ליד מחסום ארז (צילום: AP)
  מהומות סמוך למחסום ארז ביום רביעי(צילום: AP)

  מהומות פלסטינים ליד מחסום ארז (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  מהומות פלסטינים ליד מחסום ארז (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מהומות פלסטינים ליד מחסום ארז (צילום: AFP)
  מהומות ליד מחסום ארז(צילום: AFP)

  מהומות פלסטינים ליד מחסום ארז (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  האם במצרים ובעזה שוררת תמימות דעים באשר לסיכוי ההגעה לעימות צבאי? נראה שלא. חמאס מעריך בשלב הנוכחי שישראל תימנע מעימות צבאי בעזה בשל המתיחות בגזרה הצפונית מול ציר איראן-סוריה-חיזבאללה, ולכן מרשה לעצמו למתוח את החבל ולהסלים את האלימות על הגדר.

   

  מפגן צבאי הג'יהאד האיסלמי בעזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מפגן צבאי הג'יהאד האיסלמי בעזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   

  הקלף הנוכחי של חמאס הוא ''יחידת ההונאה'', שאחראית לעימותים האלימים שמתקיימים על הגדר מדי ערב ובחסות הלילה, ששמה הוא לא יותר ממכבסת מילים. בפועל, "יחידת ההונאה" מונהגת על ידי הזרוע הצבאית של חמאס. ומה הקלף הבא שמכין הארגון? יחידת "א-דבאב" (הערפל), שהיא יחידה שאמורה לנצל את תנאי מזג האוויר החורפי כדי להתקרב את הגבול ולחבל בו בחסות הערפל הצפוי. 

  אבו מאזן נאום העצרת הכללית של האו
  אבו מאזן באו"ם(צילום: AFP)

  מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. האם פניו להסלמה? (צילום: AP) (צילום: AP)
  מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. האם פניו להסלמה? (צילום: AP)

  האויב הגדול ביותר של חמאס - אבו מאזן

  בפאזל העדין הזה נמצא גם השחקן שהפך את עצמו למשמעותי מאוד והוא אבו מאזן. אין כיום לחמאס אויב גדול יותר ממנו. האיום שלו, שלפיו כל הסדרה שלא תיחתם על ידי הרשות הפלסטינית ותהיה מובלת על ידיה בשטח ברצועת עזה תוביל אותו לעצור לחלוטין את הסיוע החודשי לעזה - עושה שמות ברצועה.

   

  בישראל התייחסו במידה מועטה לנושא, אך הנשיא הפלסטיני נפנף באיום הזה שוב מעל בימת האו"ם בשבוע שעבר. בשעה שכאן התעסקו בעיקר בחלק של הנאום שבו הוא שלח ברכות לשאהידים ולאסירים – ברצועה ובגדה נסב השיח רק על האיום להשית עוד סנקציות על עזה.

   

  הסיוע החודשי לעזה עומד על 96 מיליון דולר בחודש וכיום אין אף שחקן בינלאומי שיכול להבטיח לרצועה צ'ק של 100 מיליון דולר מדי חודש. אם מישהו בישראל חושב שבעזרת קיזוז כספי המסים אפשר יהיה להעביר את הסכום שמשאיר את עזה מעל פני מים – אז כדאי לו לחשוב אחרת. ישראל גובה בממוצע 10 מיליון דולר בחודש מסים עבור הרשות הפלסטינית. מדובר בקצת יותר מעשרה אחוזים מהתקציב החודשי של הרצועה - ולכן הדבר מהווה לא יותר מכמה טיפות לים המלוח של עזה.

   

  מהומות בעזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הפרות סדר בגבול עזה (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מהומות פלסטינים גדר עוטף עזה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  לחמאס יש תוכניות מגירה לתסריט כזה: אחת האפשרויות שייבחנו היא גירוש כל פקידי הרשות הפלסטינית מרצועת עזה, כולל אלה שנמצאים ומתפעלים את המעברים. בפני חמאס יעמדו אז שתי אפשרויות: האחת - סגירה מוחלטת של מעבר הסחורות עם ישראל כרם שלום והעתקת המודל שלו למעבר רפיח, שלצורך כך חמאס בנה מסוף דלקים בצד הפלסטיני. השנייה - להכניס חברות ''אזרחיות'' שיעבדו מול ישראל, כדי שלא יהיה מגע ישיר בין הצדדים.

   

  האם מצרים תבחר במסלול ההסדרה כדי למנוע מבצע צבאי בעזה גם על חשבון גט כריתות בין הרשות הפלסטינית לרצועה? האם אבו מאזן יממש במצב כזה את האיום שלו שיגדיל בהכרח את הסבירות למערכה בין ישראל לחמאס? הקהילה הבינלאומית מוטרדת גם היא, ולפיכך בימים האחרונים גורמים בינלאומיים העבירו לרמאללה מסרים בכמה צינורות שלפיהם אם יחתוך אבו מאזן את התקציב לעזה - הם יחתכו בתגובה את כספי התרומות שמיועדות לרשות הפלסטינית.

   

  האמנם האיום הזה יעשה את שלו? אבו מאזן מודל 2018 הוא אדם לא צפוי, עיקש וחסר עכבות. לכן, כשמחזיקים בכל החלקים של הפאזל הזה אפשר להבין מדוע כל כך קשה ומורכב להעריך לאן מועדות פנינו בימים ובשבועות הקרובים.  

   

  נתניהו לאבו מאזן: "הפסק לחנוק את עזה"

  מוקדם יותר תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, בשל מדיניותו של האחרון בנוגע להעברת הכספים לחמאס ברצועת עזה: "צריך להגיד לו - הפסק לחנוק את עזה, הדבר עלול להוביל להשלכות רציניות מאוד". את הדברים אמר נתניהו במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בירושלים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

   

  "המצב בעזה מתחלק לשניים - ניסיון חמאס להתחמש, ואבו מאזן ש'חנק' את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה", אמר נתניהו. "אבו מאזן מתערב בכל דרך בניסיונות האו"ם להקל על מצוקת תושבי עזה". דבריו של ראש הממשלה באים על רקע הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ, שבסיומה הוחלט על תגבור כוחות רחב בימים הקרובים במרחב פיקוד הדרום. במסגרת ההיערכות הכוללת בגזרה, צה"ל פורס גם סוללות כיפת ברזל.

   

  במקביל, קיים שר הביטחון אביגדור ליברמן דיון הערכת מצב בנושא רצועת עזה, יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי ביטחון נוספים. "שר הביטחון עמד על מוכנות הכוחות סביב רצועת עזה והנחה את צה"ל לשמור על דריכות מקסימלית לכל תרחיש", נמסר.

   

  בצבא אמרו כי הוחלט על "המשך המדיניות הנחושה לסיכול פעילות הטרור ומניעת חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה". 

   

   

   

   

   


  פורסם לראשונה 04/10/2018 23:05

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים