שתף קטע נבחר

ירידה במשקל עושים באהבה

קארין אדוני בן-דוד התמודדה מגיל צעיר עם בעיות משקל והפרעות אכילה. את הניסיון האישי והעמוק הזה היא הפכה למקצוע והיום היא מומחית לירידה במשקל ואורח חיים בריא, עם לקוחות בכל העולם. עכשיו היא מגיעה להרצאות בניו יורק

החגים מאחורינו, אבל הארוחות המרובות השאירו את חותמן. רובנו החלטנו, גם השנה, שהפעם נפתח אותה בריאה יותר, מסודרת יותר. עכשיו, כש'אחרי החגים' כבר כאן, הגיע הזמן למצוא את הדרך אל היעד.

ממש בשבוע הבא מגיעה לניו יורק קארין אדוני בן-דוד, מומחית לירידה במשקל ואורח חיים בריא, ישראלית מהחוף המערבי שכבר כמה שנים מלמדת את האמריקאים את הדרך להיגמל מסוכרים, לרדת במשקל ולסגל הרגלים נכונים לאורח חיים בריא.

 

אדוני בן-דוד,32, כבר שש שנים בארה"ב. את המסע שלה מעבר לים החלה בניו יורק, אחרי שעזבה את הקליניקה המצליחה שלה בישראל ונסעה בעקבות האהבה. בארבע השנים האחרונות היא מתגוררת עם בעלה בלוס אנג'לס, שם היא מדריכה, בסיוע הצוות שלה, את האמריקאים והישראלים בדרך לשגרה בריאותית חדשה, מופיעה בתכניות טלוויזיה מקומיות ומובילה תכניות מיוחדות לשינוי אורח חיים של גברים, נשים וילדים.

 

אומרים שאין חכם כבעל ניסיון, ובמקרה של אדוני, לצד הידע יש נסיון אישי ארוך שנים, תהפוכות ותהומות שהובילו אותה, בסופו של דבר, לעזור לעצמה ולעזור לאחרים. "הקשר שלי לעולם התזונה הוא ממקום מאוד אישי", היא מספרת לנו. "סבלתי מבעיות אכילה קשות. אפשר לומר שמגיל 11 הפסקתי לאכול. הייתי ילדה רזה, נורמלית. אבל הפרעות אכילה יכולות להגיע מכל מיני סיבות וכך מצאתי את עצמי, לאורך רוב גיל ההתבגרות, בצל מחלת האנורקסיה. רצה כל יום, הולכת לחדר כושר, לוקחת כדורים שורפי שומנים, דיאטות כרוב, תפוח והכל. בגיל 18 הייתי מסתובבת עם המשקל באוטו. ואז הגיע הזמן לצבא וביקשו שאעלה במשקל ועליתי קצת.אבל כשעברתי לגור לבד, בבסיס פתוח, הבעיה החמירה. כשאת חיה לבד עם הפרעות כאלו אז כל המחסומים נפרצים והגעתי למקומות אפלים. ההורים שלי דחפו אותי ללכת לטיפול, אבל כשאת לא רוצה, זה לא יקרה.

 

- ()
אדוני בן-דוד. "אני מאמינה שהאהבה לחיים הצילה אותי"

 

“סיימתי צבא ויצאתי לטיול. בפעם הראשונה בחיים שלי נהניתי בלי לחשוב על אוכל והאם הג'ינס עולה עלי או לא. זה היה משחרר. אבל ביום שחזרתי, ביחד איתו חזרו כל ההפרעות ושם נפל לי האסימון שהגיע הזמן להחליט אם אני משתלטת על המחלה או לא. היציאה הייתה מאוד קשה", היא מתארת בכנות, "עשיתי התחייבות עם עצמי שמשם אני ממשיכה הלאה, שאין לי מה להפסיד. זה לא שווה לחיות בצורה הזו ותמיד רציתי לחיות חיים נורמלים. אני מאמינה שהאהבה לחיים הצילה אותי”.

 

אדוני גילתה שההחלמה היא תהליך מאוד לא פשוט. היא עלתה מהר מאוד במשקל ולקח זמן עד שהאכילה הפכה למשהו נשלט. "הייתי בטיפול, אבל השנתיים הראשונות היו מאוד קשות”.

 

היא החלה את הקריירה שלה בתחום האופנה, אך כשהבינה שעיסוק בתחום רק מובילה אותה בחזרה לעיסוק האובססיבי במשקל שינתה כיוון. "נרשמתי ללימודי נטורופתיה כדי לעשות משהו בשביל עצמי. לא למען קריירה ולא כלום, אלא להבין מה קורה עם הגוף שלי, מה עשיתי והאם יש דרך נורמטיבית לחיות בלי להרעיב את עצמי”.

 

הלימודים הובילו אותה למסלול שעליו קיוותה לצעוד. "העיסוק הזה שינה לי את החיים, הציל אותי ומבחינתי גיליתי את החיים מחדש. התאהבתי בתחום. בשנה השניה שלי ללימודים התחברתי למישהי שעוסקת בתזונה וביחד הקמנו חברה לייעוץ פרטי. עדיין לא טיפלתי באנשים, אבל הפכתי ליד ימינה, למדתי יותר ויותר. עם סיום הלימודים כבר הייתה לנו קליניקה מצליחה ומאוד אהבתי את זה. הגעתי למצב שבו רציתי להעניק את מה שקיבלתי ולעזור לאחרים”.

 

כך מצאה עצמה בשנות העשרים המוקדמות, עם השקט שחיפשה, ועם 20 תזונאיות ונטורופתיות מתחתיה, בקליניקה שמלווה מפורסמים ישראלים כמו בר רפאלי וסנדרה רינגלר.

 

את כל זה היא עזבה, כשעברה לניו יורק. "עברתי עם המון חששות", היא מודה,"ועם הרבה מה להפסיד. היו לי קליינטורה ועבודה רצינית, בעוד שבניו יורק הייתי צריכה לעשות הכשרות מיוחדות עבור התעודות המתאימות, ולמדתי שוב כדי להתברג בשוק האמריקאי”. לא עבר זמן רב והיא כבר ניהלה את מחלקת התזונה של 'ריבוק ספורטס קלאב' באפר ווסט סייד, שנקנה מאוחר יותר על ידי רשת אקווינוקס.

 

- ()
"הבנתי שאני צריכה לעשות את זה בעצמי". קארין אדוני בן-דוד

 

ושוב, כשהקריירה נוסקת, אדוני עושה עוד צעד אמיץ בעקבות הלב ועוברת עם בעלה ללוס אנג'לס. "כשהגעתי לאל.איי הבנתי שאני צריכה לעשות את זה בעצמי. פתחתי קליניקה לייעוץ אחד על אחד. זה התפשט מפה לאוזן כמו אש בשדה קוצים והתחלתי להציע מהר מאוד גם תכנית אונליין, גם תכניות ליווי, ועד היום, מבחינתי, זה הפוקוס העיקרי”.

 

אדוני לקחה חלק בכנסים מוכרים, הובילה פאנלים לאורח חיים בריא - כמו בכנס הגדול להעצמה נשית unitedsummitofwomen בהשתתפות מישל אובמה. היא פרסמה כתבות במגזינים מוכרים, ניהלה סדנאות עם רשת 'הול פודס', הוציאה ספר מתכונים ובקרוב גם ספר הדרכה וספר קינוחים. "זה גדל מאוד מאוד מהר. יש לי משרדים בלוס אנג'לס, יש מדריכות שעושות את התכנון ביחד איתי ומלוות את הלקוחות בתהליך ירידה במשקל ואימוץ אורח חיים בריא”.

 

לטענתה, ההבדל המשמעותי ביותר בין התכנית שהיא מציעה לבין כל השאר, טמון בניסיון שלה, זה שהוביל אותה להבין את רזי הבעיה, המורכבות שמתלוות לשמירה על אורח חיים בריא. "לא מדובר רק בדיאטה או אך ורק במה שאוכלים, אנחנומלמדותלייף-סטייל. אנחנו לא מוותרות לאף אחד בתהליך. יש כמובן תפריטים,הנחיות וליווי סביב השעון לפרקטיקה, אבל יותר מהכל חשוב האספקט ההתנהגותי. אנחנו עובדים על איך לשנות דפוסי חשיבה, הרגלי אכילה. לכן יש לנוכל כך הרבה סיפורי הצלחה משוגעים. אנחנו שמים דגש על השראה, לגרום לאנשים להאמין בעצמם הרבה יותר”.

 

אדוני מספרת על הנשים שמגיעיות אליה. "חלק משמעותי מהלקוחות שלנו אלו נשים שמגיעות בכל מיני שלבים. זיהיתי דפוסי ההתנהגות זהים. נשים נוטות לוותר על עצמן. הן יקומו באמצע הלילה לעשות הכל עבור כולם, אבל כשמדובר בהן אין להן את הזמן לעשות את זה. ולא כי אין זמן, אלא כי הן לא שמות את עצמן בסדר העדיפויות. אנחנו רואים גם מבחינה מחקרית,שנשים שירדו במשקל קרו להם דברים טובים מנטלית. זה תהליך שהוא לא רק ירידה במשקל, יש כאן שינוי התנהגותי, לשים את עצמך גבוה בסדר העדיפויות. למצוא זמן לעצמך, לזכור שגם אנחנו חשובות מספיק כי הרבה פעמים אנחנו שוכחות”.

 

בנוסף, החלק הלימודי חשוב לא פחות."יש סרטונים, אפליקציה, יומני אכילה, הכל על בסיס יומי. ההבדל המאוד גדול שלנו בשוק הרווי הזה הוא גם עבודה מבחינה תזונתית. תפריטים מדויקים, כמויות מדויקות. אנחנו מלמדות כיצד לבחור נכון. איך לקרוא תוויות מזון, איך לזהות מנות שכדאי או לא במסעדות. בית בריא"היא מדגישה, "זה בית שמבינים בו את אבות המזון, יודעים איך לקרוא תוויות ואז קל יותר להעביר את ההרגלים האלו לילדים בלי שירגישו שמונעים מהם משהו. חשוב להבין ששינוי כזה חייב להיות לבית כולו. זה אפשרי ולא מסובך. צריך ללמוד את העולם הזה.כולם יוצאים נשכרים מהתהליך”.

 

על פי השיטה של אדוני, הכל מתחיל בנו, אבל בדרך, אנחנו מקבלים כלים, תמיכה, ידע והרבה מאוד עזרה. זה מתחיל בתכנית מיוחדת של 21 ימי בוסט. מדובר בירידה משמעותית במשקל ב-21 ימים בלבד. יש גם את התכנית המיוחדת ל-42 ימי אכילה נקייה ותכנית של 90 ימי שינוי עמוק.

 

קארין מאמינה ששינוי אמיתי ועמוק, כזה שלא רק יוביל לתוצאות הנחשקות אלא גם יוביל לשמירה עליהן, דורש הטמעה. עבודה משמעותית ומחלחלת. "אנחנו מלווים את הלקוחות שלנו בתכניות אונליין מגוונות. אנחנו זמינים לענות על שאלות, להוביל ולסייע בתכנון מתי שצריך, וביחד עם כל הלקוחות שלנו מסביב לעולם בנינו קהילה וקבוצת תמיכה שמעלה את המוטיבציה ובעיקר עושה את התהליך מאוד נוח”.

 

כל לקוח של אדוני זוכה לבדיקה ותיקון יומי של יומני האכילה שלו. "אנחנו דואגים להתאים את היומן לאורח החיים, לסביבה, למציאות של כל לקוח. יש לנו לקוחות שעושים את זה איתנו בכל העולם. ארה"ב, תאילנד, אירופה. אנחנו דואגות להתאים את עצמנו לשעות שלהם ולאלטרנטיבות התזונתיות", היא מדגישה.

 

כשמדברים עם קארין ומזהים את התשוקה שלה, כששומעים מהלקוחות המחייכים על החיים שהשתנו, נראה שיש כאן משהו קצת אחר. אדוני מאמינה, בלב שלם, שכל אחד יכול לעשות שינוי כזה. היא הייתה שם. היא יודעת שחוסר שביעות רצון ממשקל, שעיסוק באוכל יכול להעיב על חייו של כל אחד מאיתנו, והיא גם יודעת שיש דרך אחרת. "אני רואה את זה כבר אחרי הבוסט הראשוני שאנחנו עושים לירידה במשקל. אנחנו רואים כמה פשוט ונעים היה להגיע למטרות, משם ממשיכים להבנה מעמיקה יותר ומעבר לתזונה נקייה ובריאה. נכנסים לעומקים משמעותיים יותר מאוכל. הרבה יותר ממה שמותר ואסור. יש כאן הערכה עצמית ובניה אמיתית של יתדות איתנים יותר בחיינו".

 

הלקוחות של אדוני בן-דוד מעידים על יחס מאוד אישי. "אני חושבת שאחד האלמנטים השונים שאנחנו מספקים, הוא אותו פוקוס מאוד אישי על כל לקוח ולקוחה”, היא מסבירה. "שינוי אמיתי, שינוי בתפיסה ובחשיבה, הוא שילוב של תזונה נכונה, העשרה ולמידה והכי חשוב, שינוי התנהגותי. אנחנו הולכים הכי רחוק עבור כל אדם שמוכן לקחת על עצמו את היכולת לשנות”.

 

ב-10 באוקטובר היא מגיעה לסדרת הרצאות בניו יורק ומשם לפלורידה. "לכל הרצאה יש אופי קצת שונה. בהרצאה שאנחנו עורכים בשיתוף 'מאמאנהטן' למשל, תהיה גם תזונת ילדים והטמעת בית בריא ומאוזן מבלי למנוע וליצור חסכים. בחמישי תהיה הרצאה על אורח חיים בריא, טיפים לירידה במשקל, טיפים שעוזרים ללקוחות שלי לרדת ולשמור על ההישגים לאורך זמן ועוד. אני נכנסת לעומק לכל מה שעובד ולא עובד, שינוי בהרגלי חשיבה שמוביל גם לשינוי האמיתי. ההרצאה בברוקלין ב-14 באוקטובר מיועדת לנשים, עם הרבה גדש על נשים חרדיות. מדובר", היא מציינת,"במגזר של נשים שסובלות מבעיות בריאותיות רבות כמו השמנת יתר, סכרת, בעיות לב. כנראהבגלל שהן פחות מצליחות לשמור על אורח חיים בריא ומתקשות לעצור ולדאוג לעצמן. את ההרצאה אנחנו עורכים בשיתוף עם שפרינצי פרידמן שאיבדה את אמה לפני כשנה לבעיית לב, ואחד המטרות הגדולות שלה היא להגביר מודעות של זה אצל נשים בקהילה”.

 

אדוני מאמינה שכל אחת ואחד, בכל גיל ובכל מציאות, יכול לעשות שינוי ולסגל אורח חיים בריא שיהפוך אותו לחיוני יותר, נוכח יותר, ושמח הרבה יותר. האוכל, היא מבטיחה, טעים לא פחות.

 

לפרטים: 

www.karinadoni.com

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים