שתף קטע נבחר

המטרה: אלף יהודים וערבים רצים יחד בבירה

עוד ארבעה ימים נותרו לגיוס ארבעים אלף שקלים לטובת קיומו של המרוץ היהודי ערבי הגדול ביותר שעתיד להתקיים בירושלים בנובמבר. עמותת "רצים ללא גבולות" יוזמת המרוץ מציגה חזון ספורטיבי ואופטימי

"רצים ללא גבולות", הוא מיזם ריצה המחבר בין יהודים וערבים בירושלים בעזרת ריצה מקצועית. למרות המתיחות בין ערבים ויהודים בירושלים, בשנים האחרונות הגיעו למרוצים המשותפים הללו יותר ויותר משתתפים.

 

בשנתיים האחרונות מתחילת הפעילות, הצליחה העמותה לקרב מעל ל-1300 איש ממזרח ומערב ירושלים שלא היו נפגשים בשום דרך אחרת, ביניהם בני נוער, נשים וגברים. כתוצאה מהפעילות נוצרו בין המשתתפים קשרים חזקים שהובילו למפגשים חוצי גבולות, המתקיימים כיום מעבר למסגרת של קבוצת הריצה: מפגשי חילופי שפות, חברויות אמיצות, ואפילו שיתופי פעולה עסקיים בין מזרח ומערב ירושלים.

 

ב-9 לנובמבר העמותה שואפת לקיים את המרוץ היהודי-ערבי הגדול בארץ ולהביא אליו מעל לאלף רצים. לטובת המירוץ הוקם קמפיין גיוס המונים לסכום של 125,000 שקלים, מתוכם נאספו כבר כ-85,000 שקלים. לקמפיין נותרו ארבעה ימים בלבד ורק אם הסכום יגוייס במלואו המרוץ יצא לדרך.

 

צפו בסרטון הקמפיין לטובת המרוץ:

 

מאחורי המיזם עומדים ישראל הס ושושנה בן דוד שהקימו ב-2014, כתשובה לגל האלימות שסחף את ירושלים, קבוצת ריצה משותפת לנערות יהודיות וערביות. אחריה נוסדו בעיר קבוצות משותפות נוספות שגדלו ממרוץ למרוץ.  

 

"הרעיון לקיים מרוץ משותף התחיל ב-2015, בעקבות מרוץ הלילה בירושלים. המרוץ התקיים ביום הראשון של הרמאדן, הרצים המזרח ירושלמים שבעמותה התאכזבו שלא יוכלו להשתתף במרוץ, אז החלטנו, מתוך סולידריות, לקיים שבוע לפני זה, מרוץ לילה קטן משלנו", מספר הס.

 

"למרוץ הגיעו 87 משתתפים והבנו שיש כאן פוטנציאל עצום. החלטנו לקיים את המרוץ שוב, וזה הפך למסורת – בנובמבר 2017 האחרון קיימנו את המרוץ השישי שלנו, והגידול העצום בכמות המשתתפים הביא אותנו להחלטה לעבור למתכונת של מרוץ אחד גדול פעם בשנה".

 

רצים יהודים וערבים רצים יחד (צילום: איתי עקירב)
(צילום: איתי עקירב)

 

במרוץ האחרון שהתקיים בנובמבר 2017 השתתפו מעל ל-700 יהודים וערבים ועכשיו שואפים חברי העמותה לייצר את המרוץ הגדול ביותר. "מטרת המרוץ היא לחזק את הקשר בין מזרח ומערב ירושלים בפרט וכן את שיתוף הפעולה בין יהודים וערבים בכלל, במיוחד על רקע המצב המתוח באזור", מוסיף הס.

 

"במסגרת המרוץ יהנו הרצים ממסלול יפיפה המשתרע משכונת ג'בל מוכאבר דרך יער השלום, שבשכונת אבו טור. מעבר לרצי קבוצת רצים ללא גבולות, ישתתפו במרוץ עשרות קבוצות ריצה מארגונים שונים כאשר בין הבולטות ביניהן היא קבוצת הרצים מג'בל מוכאבר".

 

ליצור מציאות חדשה ומשותפת בירושלים

אחמד חליל (33) המתגורר בשכונת שועפאט שבמזרח העיר חבר לעמותה כרץ בקבוצת הריצה של הגברים ועבר להיות רכז במרוץ היהודי-ערבי שהעמותה מקיימת. חנות האופטיקה בה הוא עובד משמשת כיום כנקודת החלוקה והמכירה של המרוץ במזרח העיר.

 

"כשהתחלנו את המהלך של המרוץ ראיתי חשש גדול אצל הנרשמים ממזרח ירושלים" מספר חליל, "חלק חששו וחלק היו מאוד נלהבים כי הם אף פעם לא היו בדבר כזה – מרוץ. במרתון ירושלים הם לא משתתפים כי הוא לא משווק את עצמו בערבית ולא מפורסם במזרח ירושלים, בה יש הרבה מחסור בפעילויות ספורט ובאירועים בכלל.

 

רצים יהודים וערבים רצים יחד (צילום: איתי עקירב)
(צילום: איתי עקירב)

 

אחד מהילדים סיפר לי שהוא בכלל לא מכיר ישראלים, ולא יודע איך הם נראים חוץ מהחיילים ואנשי הבטחון או המשטרה שהוא פוגש בדרך", הוא מוסיף "הוא היה כל כך מופתע לפגוש ישראלים רגילים, והבין שהוא יכול לדבר ולצחוק איתם ושיש להן הרבה במשותף.

 

נער אחר שהגיע עם אחיו ביקש ממני שלא אספר לסבא שלהם, שהוא לקוח שלי, על השתתפותם במרוץ, כי הדעות שלו נוקשות, בניגוד לההורים שלהם. למרות שקיימות עדיין גם דעות כאלה – אני מרגיש שהפתיחות גדלה", הוא מסכם "פגשתי לפני כמה חודשים נערים בני 17 שפגשו בפעם הראשונה נערים יהודים בריצה משותפת, וסיפרו לי כמה הם נהנו וראו שהם ממש כמוהם – אוהבים ומתעניינים באותם הדברים".

 

רצים יהודים וערבים רצים יחד (צילום: איתי עקירב)
רצים יהודים וערבים רצים יחד(צילום: איתי עקירב)

 

במסגרת פעילות העמותה רצים יחד על בסיס שבועי 60 רצים מהשכונות ג'בל מוכאבר, ראס אל עמוד, סילוואן, שועפאט, בית חנינא, צור באהר, גילה, קרית מנחם, ארנונה, תלפיות וכן מתקוע ומישוב אדם. רצי הקבוצה משתתפים על בסיס קבוע בתחרויות ומרוצים בארץ ובחו"ל, ביניהם - מרתון ירושלים, מרתון בית לחם, מרוץ העיר בברלין, מרתון מילאנו ומרוץ ריצ'מונד בלונדון.

 

"המירוץ בנובמבר עתיד לכלול מסלול מרהיב עם מקצי 5 ו-10 ק"מ שנמצא בקרבת 'יס פלאנט' שבירושלים, מסלול ה-10 ק"מ הוא ריצה של מסלול ה-5 ק"מ פעמיים. בין הגופים שכבר תומכים במרוץ ניתן למצוא את סיטיפס, מכבי ישראל, האוניברסיטה המורמונית, עיריית ירושלים, קרן קאמינגס ודיזנגוף סנטר", מסכם הס.

 

"העוצמה של אלף יהודים וערבים, שרצים יחד במרחב הציבורי של ירושלים, תהווה מסר חד משמעי: יהודים וערבים יכולים לרוץ ביחד, יכולים לנצח ביחד, יכולים ובוחרים ליצור מציאות חדשה בירושלים!"

 

  • במידה וקמפיין גיוס הכספים יסתיים בהצלחה, המרוץ יתקיים ב-9 לנובמבר 2018 בין השעות 07:00 ל-10:00 בבוקר.
  • לתמיכה לחצו כאן .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי עקירב
צילום: איתי עקירב
צילום: איתי עקירב
צילום: איתי עקירב
צילום: איתי עקירב
צילום: איתי עקירב
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים