שתף קטע נבחר

פלוג תקבל היום את החלטת הריבית האחרונה שלה

נגידת בנק ישראל תחליט בפעם האחרונה מה יהיה גובה הריבית, לפני שתסיים את כהונתה בחודש הבא. למרות שבאוגוסט הוועדה המוניטרית הצהירה כי "סביבת האינפלציה מתחילה להתבסס בתחום יעד יציבות המחירים", ההערכות בשוק הן שגם הפעם לא תועלה הריבית, אלא רק בחודשים הבאים

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, תקבל היום (ב') את החלטת הריבית האחרונה במסגרת תפקידה, בטרם תסיים את כהונתה בחודש הבא.

 

פלוג: מינוי הנגיד הבא חשוב למוניטין של כלכלת ישראל

פלוג לנתניהו: "לא אמשיך לכהונה נוספת, יש לשמור על עצמאות בנק ישראל"

 

הריבית במשק עומדת על 0.1% מאז מרץ 2015. הפעם האחרונה שבה בנק ישראל העלה את הריבית נרשמה בחודש יוני 2011, עוד לפני כניסתה של פלוג לתפקיד.

 

החלטת הריבית הפעם תתקבל, כאשר ברקע עומדים דבריה של הוועדה המוניטרית מחודש אוגוסט האחרון, אז הבהירה הוועדה כי העלאת הריבית תתרחש רק כאשר סביבת האינפלציה תתייצב בטווח היעד שנע בין 1% ל-3%.

קרנית פלוג. תעלה את הריבית? (צילום: אלכס קולומוסקי) (צילום: אלכס קולומוסקי)
קרנית פלוג. תעלה את הריבית?(צילום: אלכס קולומוסקי)
 

לפי הוועדה, "סביבת האינפלציה ממשיכה לעלות בתמיכת המדיניות המוניטרית המרחיבה, ומסתמן שהיא מתחילה להתבסס בתחום יעד יציבות המחירים. האינפלציה השנתית נמצאת בחלק התחתון של היעד, והציפיות לאינפלציה לשנה מצויות בסביבת הגבול התחתון של טווח היעד".

 

לפי תחזיות חטיבת המחקר של הבנק מחודש יולי, הוועדה המוניטרית תעלה את הריבית ל-0.25% ברבעון האחרון של 2018 ול-0.5% ברבעון השלישי של 2019. החלטת הריבית היום היא ההחלטה הראשונה ברבעון האחרון של השנה, כאשר החלטה נוספת תתרחש בסוף חודש נובמבר. בכל מקרה היום צפויה לפרסם חטיבת המחקר הערכה מעודכנת.

 

בעוד שהעלאות הריבית בארה"ב דוחפות את העלאת הריבית גם בישראל, לדברי הוועדה, "הסיכון העיקרי להתבססות האינפלציה ביעד הוא האפשרות לייסוף חד בשקל".

 

ההערכות בשוק הן כי הריבית לא תעלה היום, אלא רק בחודשים הבאים. להערכת יונתן כץ מלידר שוקי הון, בנק ישראל צפוי לרכך את הנימה הניצית יחסית מההודעה הקודמת, ולדחות את העלאת הריבית הראשונה לרבעון הראשון של 2019.

 

לדברי הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות פסגות, אורי גרינפלד, להעלאת הריבית בישראל אין משמעות בפני עצמה (מעבר למשמעות הסימבולית), בדיוק כמו שזה ממש לא משנה אם הריבית תועלה היום או בסוף החודש הבא. מה שבאמת חשוב הוא תוואי העלאות הריבית קדימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומוסקי
קרנית פלוג
צילום: אלכס קולומוסקי
מומלצים