שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הרצח בקונסוליה: "סעודיה הסירה את מצלמות האבטחה"

  טורקיה קיבלה אישור מסעודיה להיכנס לקונסוליה באיסטנבול, כדי לקבוע מה עלה בגורל העיתונאי ג'מאל חשוקג'י שנעלם לפני שבוע. הגרדיאן: מצלמות האבטחה במקום הוסרו כשג'מאל נכנס לבניין, העובדים הטורקים קיבלו יום חופש. צוות החיסול עזב בשיירת מכוניות, עם גופת העיתונאי, והמריא לריאד

  הגרדיאן פרסם אמש (יום ג') פרטים נוספים על חקירת היעלמותו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שלהערכת טורקיה נרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. לפי הרשויות בטורקיה ביום שבו נכנס חשוקג'י לקונסוליה הוסרו מצלמות האבטחה מהמקום, והעובדים הטורקים התבשרו במפתיע שיש להם יום חופש.

   

  החוקרים הטורקים מאמינים שהצוות הסעודי ש"העלים" את ג'מאל שהה כמה שעות בבית הקונסול הכללי, שגר בסמוך לקונסוליה. אחרי כמה שעות הם נסעו לשדה התעופה בשיירה של שש מכוניות – באחת מהן היה חשוקג'י, מת או חי. במקביל להערכה הטורקית שחשוקג'י נרצח וגופתו בותרה נבדקת אפשרות שהוא נחטף לסעודיה.

  העיתונאי הנעדר ()
  ג'מאל נכנס לקונסוליה ב-2 באוקטובר

  אתמול פורסמה תמונת סטילס של מצלמת אבטחה מחוץ לקונסוליה באיסטנבול, שמתעדת את כניסתו של חשוקג'י לבניין. בתמונה נראה ואן שחור שחונה מחוץ לכניסה, רכב שלפי החשד שימש להברחתו של חשוקג'י. הוא היה בשיירת המכוניות שיצאו מהקונסוליה כשעתיים אחרי שחשוקג'י נכנס למקום. חלונותיו היו שחורים, ולפי הדיווחים לפני צאתו מהקונסוליה הועברו קופסאות לרכב.

   

  צוות של 15 סעודים טס לאיסטנבול והגיע לקונסוליה הסעודית ב-2 באוקטובר, ביום שבו חשוקג'י נעלם. הם הגיעו בשני מטוסים שכורים ועזבו את איסטנבול בערב. אחד המטוסים המריא לקהיר, השני לדובאי. לפי מעקב אחרי תנועת המטוסים בהמשך שניהם נחתו בריאד. החוקרים בטורקיה מאמינים שבמטוסים היו מצלמות האבטחה מהקונסוליה.

  מצלמת אבטחה מחוץ ל קונסוליה של סעודיה איסטנבול טורקיה היעלמות ג'מאל חשוקג'י (צילום: EPA)
  מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול(צילום: EPA)

  ה קונסוליה של סעודיה איסטנבול טורקיה (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)
  ה קונסוליה של סעודיה איסטנבול טורקיה (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)
   

  לפי הגרדיאן אתמול נכנס צוות חוקרים טורקי לקונסוליה אחרי שקיבל אישור מסעודיה. סעודיה אפשרה לחוקרים הטורקים להיכנס לקונסוליה – על רקע לחץ בינלאומי הולך וגובר לספק תשובות להיעלמותו של העיתונאי, שהיה מבקר חריף של השלטון בריאד. עיתונאים קיבלו אישור להיכנס לקונסוליה בשבת.

   

  חשוקג'י עזב בשנה שעברה את סעודיה ועבר לגור בוושינגטון, מחשש שהשלטון הסעודי ינקום בו על כך שהשמיע ביקורת נגדו. בשנה החולפת כתב בוושינגטון פוסט כמה טורים שבהם מתח ביקורת על מדיניות סעודיה. ביום שלישי בשבוע שעבר נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול כדי לקבל מסמכים הקשורים בגירושיו, כך שיוכל להינשא בשנית. ארוסתו המתינה לו בחוץ, ומשעברו כמה שעות והוא לא שב – הזעיקה את המשטרה.

  טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
  הפגנה למען ג'מאל מחוץ לקונסוליה הסעודית(צילום: AFP)

  טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  שלשום דווח כי הייתה זו הפעם השנייה בתוך חמישה ימים שבה ביקר חשוקג'י בקונסוליה: הוא הגיע לאסוף את מסמכי הגירושים כבר ביום שישי שלפני כן, אבל אז נאמר לו כי הם אינם מוכנים, והוא התבקש לשוב ביום שלישי. חשוקג'י עשה כפי שנצטווה, וכשנכנס שוב לקונסוליה ביום שלישי – נעלם.

   

  בימים שאחרי ההיעלמות דרשה טורקיה מסעודיה לגלות היכן נמצא חשוקג'י וטענה כי הוא עדיין בתוך השגרירות. סעודיה מצדה טענה כי הוא יצא ממנה כלעומת שבא, אבל בשבת הודיעו גורמים טורקיים כי טורקיה מעריכה שחשוקג'י נרצח בתוך הקונסוליה. "אין לכם מצלמה?", פנה נשיא טורקיה ארדואן אל הסעודים במסיבת עיתונאים. "אם הוא עזב, אתם צריכים להוכיח את זה עם תיעוד בווידיאו". סעודיה טענה שאין צילומי אבטחה מהקונסוליה. כאמור, לפי הדיווח בגרדיאן מצלמות האבטחה הוסרו.


  פורסם לראשונה 09/10/2018 23:46

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים