שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר חדש: חיטוי ידיים מפחית ימי מחלה בילדים – יותר משטיפת ידיים

  חוקרים מצאו כי חיטוי ידיהם של ילדים הצליח להפחית את ימי המחלה וההיעדרות מהגן ומבית הספר, יותר משטיפת ידיים במים וסבון. החוקרים מצאו עוד כי קבוצת הילדים ששטפה ידיים במים וסבון, היו בסיכון גבוה ב-21% להידבק בזיהומי נשימה ובסיכון גבוה ב-31% לקבל טיפול אנטיביוטי, בהשוואה לילדים שחיטאו ידיים

  עדות מדעית נוספת לחשיבות חיטוי הידיים: מחקר חדש מגלה כי ילדים שניקו את ידיהם בג'ל חיטוי, סבלו מפחות ימי מחלה, בהשוואה לילדים שניקו את ידיהם רק במים וסבון. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת לרפואת ילדים Pediatrics.

   

  החוקרים בספרד בדקו 911 ילדים עד גיל 3, שביקרו ב-24 מעונות וגנים באלמריה שבספרד. הם חילקו את הילדים לשלוש קבוצות: האחת השתמשה בחומר חיטוי לצורך ניקוי הידיים, האחרת במים וסבון והשלישית שימשה כקבוצת בקרה שהמשיכה בשגרת ניקוי הידיים לה הייתה רגילה.

   

   

  ידיים (צילום: shutterstock)
  הפסידו פחות ימי לימודים. ניקוי ידיים בתמיסות חיטוי(צילום: shutterstock)

   

  כל שלוש קבוצות הורי הילדים קיבלו הדרכה לפני תחילת המחקר על חשיבות ניקוי הידיים ושמירת ההיגיינה למניעת הדבקה במחלות חום ונשימה, וקיבלו גם דפי הדרכה. ההורים קיבלו גם פרוטוקולי היגיינה, שכללו המלצות על שטיפת ידיים לפני ואחרי ארוחת צהריים, שטיפת ידיים עם ההגעה הביתה, ושטיפת ידיים לאחר שיעול, עיטוש או קינוח אף.

   

  חומרי החיטוי אינם יעילים בידיים מלוכלכות

  במהלך המחקר, שלא מומן על ידי חברות תרופות או משווקות חומרי חיטוי, שנמשך 8 חודשים, 911 הילדים סבלו מסך של 5,211 זיהומי דרכי נשימה שהובילו ל- 5,186 ימי היעדרות מגני הילדים. הקבוצה שחיטאה ידיים הפסידה 3.25% מימי הלימודים, הקבוצה ששטפה ידיים במים וסבון החמיצה 3.9% מהימים והקבוצה שהמשיכה בשגרת שטיפת הידיים הרגילה הפסידה 4.2% מהימים.

   

  החוקרים מצאו עוד כי קבוצת הילדים ששטפה ידיים במים וסבון, היו בסיכון גבוה ב-21% להידבק בזיהומי נשימה שכללו נזלת, שיעול וכאבי גרון, ובסיכון גבוה ב-31% לקבל טיפול אנטיביוטי, בהשוואה לילדים שחיטאו ידיים.

   

  בקרב הילדים שחיטאו את ידיהם, נצפה גם הפחתה של 23% בזיהומי הנשימה, בהשוואה לקבוצת הבקרה שהמשיכה בשגרת שטיפת הידיים הרגילה.

   

  המרכז לבקרת מחלות האמריקני המליץ כבר בעבר על שטיפת ידיים במים וסבון במשך 20 שניות לפחות, לפני כל מגע עם מזון, ולאחר קינוח האף, שיעול או עיטוש אל כף היד.

   

  לצורך חיטוי הידיים, ממליץ המרכז לשים את חומר החיטוי על יד אחת ולקרצף את הידיים והאצבעות עד שכפות הידיים יבשות. עוד מציינים במרכז, כי חומרי החיטוי אינם יעילים כאשר הידיים מלוכלכות או שומניות.

   

  כך תשטפו ידיים נכון:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שטיפת ידיים במים. לא תמיד מספיק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים