שתף קטע נבחר

אושר בהליך מהיר: אלפי דירות חדשות בלוד

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור אישרה תוכנית ענק בעיר, הכוללת כ-4,800 דירות חדשות, מהן כ-500 דירות במסגרת פינוי-בינוי בעיר העתיקה. בנוסף אושרה להפקדה תוכנית להקמת שכונה חדשה שכמעט תכפיל את המועצה המקומית בני עי"ש. צנרת התכנון

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) החליטה אתמול (ד') לאשר את תוכנית "בן שמן" בלוד, הכוללת 4,834 יחידות דיור חדשות.

 

מבין כלל יחידות הדיור, 4,000 דירות חדשות יוקמו במבני מגורים בני 10 ועד 29 קומות, מהן כ-800 דירות קטנות. בנוסף, 534 יחידות דיור יוקמו במסגרת התחדשות עירונית בשכונת בית הקשתות בעיר העתיקה, וכ-300 יוקצו לדיור מוגן עבור הגיל השלישי.

 

תוכנית בן שמן בלוד  (הדמיה: אלונים גורביץ אדריכלים.)
(הדמיה: אלונים גורביץ אדריכלים.)

בנוסף כוללת התוכנית 16 אלף מ"ר, שיוקצו עבור מסחר ותעסוקה וישולבו בחזיתות מבני המגורים לאורך דרך ראשית החוצה את התוכנית ומחברת בינה ולבין השכונות בעיר.

 

במסגרת התוכנית מתוכנן פינוי-בינוי של 72 דירות בשכונת בית הקשתות בעיר העתיקה, אזור שאמור להוות גרעין צמיחה בהתחדשות האזור. עוד היא כוללת שימור מבנים היסטוריים, פיתוח שטחים נטושים, מערך רחובות חדש ותשתיות. במסגרת התוכנית נקבע גם הקמת הפארק העירוני הראשון לעיר, על שטח של 180 דונם, שישמש כמרכז פנאי ונופש.

תוכנית בן שמן בלוד  (הדמיה: אלונים גורביץ אדריכלים.)
(הדמיה: אלונים גורביץ אדריכלים.)

התוכנית קודמה על ידי דירה להשכיר, משרד השיכון ועיריית לוד, בתכנון אלונים גורביץ אדריכלים. מדובר בחלק מהתוכנית האסטרטגית לעיר לוד, המקודמת במסגרת הסכם הגג עליו חתמה העירייה. סגן ראש אגף תקציבים ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, ציין כי "התוכנית בבן שמן מהווה התנעה לתהליך הצמיחה והתחדשות העירונית לעיר לוד, בדרכה לשמש כאלטרנטיבה מועדפת למגורים במרכז".

 

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, אמר כי "זו בשורה אדירה לתושבי העיר. אחרי מאמץ רב של העירייה, כלכלית לוד ושותפינו בממשלה, הצלחנו להביא להקמת שכונה איכותית חדשה בלוד. במרכזה של השכונה פארק ענק ואגם, הצופה ליער בן שמן.

 

"זהו שלב נוסף ביישום הסכם הגג של לוד. התכנית תעצים את העיר מבחינה חברתית וכלכלית ותמצב אותה כאחד היעדים האטרקטיביים ביותר באזורי הביקוש של ישראל. נמשיך לקדם את העיר לוד, להרחיב אותה ולהביא אלינו משפחות צעירות".

 

שכונה חדשה בבני עי"ש

הות"מל אישרה אתמול גם להפקדה תוכנית להקמת שכונה חדשה במועצה המקומית בני עי"ש, עם כ-5,410 יחידות דיור ו-250 יחידות דיור לדיור מוגן. בנוסף, התוכנית מציעה שטחי תעסוקה בדגש על שטחי תעסוקה עתירת ידע, תעשייה ומסחר בשטח של כ-300 אלף מ"ר, מוסדות ציבור וחינוך, ספורט ונופש, שטחים פתוחים ומרחב ציבורי.

 

בני עי
(הדמיה: אירית צרף נתניהו אדריכלות ובינוי ערים)

התוכנית מקודמת על ידי משרד הבינוי והשיכון, בהמשך להכרזת קבינט הדיור אשתקד על מתחם מועדף לדיור בגודל של כ-1,500 דונם להקמת השכונה החדשה. היא משתרעת על שטח של כ-1,750 דונם בחלקו הצפון מזרחי, המערבי והדרומי של היישוב. הצפיפות הממוצעת הינה 12 יחידות דיור לדונם.

 

בני עי
(הדמיה: אירית צרף נתניהו אדריכלות ובינוי ערים)

המועצה המקומית ממוקמת כ-3 ק"מ מגדרה וכ-10 ק"מ מזרחית לאשדוד. כיום היא מונה כ-7,500 תושבים, המתגוררים ב-2,200 יחידות דיור, בשטח של כ-820 דונם. היישוב כולל שני חלקים, כשהתוכנית נועדה לחבר ביניהם. בחלק הוותיק, שהוקם בשנת 1957 ושטחו כ-500 דונם, מתוכננת בנייה צמודת קרקע ברובה, לצד תוספת מסחר ותעסוקה לאורך הרחוב הראשי הוותיק.

בני עי
(הדמיה: אירית צרף נתניהו אדריכלות ובינוי ערים)

החלק השני הוא שכונת גני טל, שהוקמה בשנות ה-90 כחלק מתוכניות הפיתוח המהיר שאיפיינו את גלי העליה מברית המועצות. שטחה כ-190 דונם, כאשר הבינוי מאופיין בבנייה רוויה וצפיפות דיור גבוהה. לחלק זה נוספו שטחי ציבור רבים, שטחי פארק, טיילת ספורט ונופש, מתקני חניה וכמובן מגורים משולבים במסחר ומשרדים.

בני עי
(הדמיה: אירית צרף נתניהו אדריכלות ובינוי ערים)
 

"השכונה החדשה תשפר באופן משמעותי את אורח חייהם של התושבים הוותיקים ותוביל להכפלת האוכלוסייה ביישוב כולו בעוד שנים אחדות", אמר שר הבינוי והשיכון,יואב גלנט. "פני היישוב הקיים ישודרגו ובמרכזו תיבנה טיילת חדשה ומרכזי ספורט ונופש".

 

עיריות יוכלו לשנות ייעוד של קרקעות ציבוריות

רשויות מקומיות יוכלו לשנות ייעוד של קרקעות ציבוריות לטובת מגורים ועירוב שימושים. כך הוחלט בישיבת מועצת מקרקעי ישראל שנערכה אמש. ההחלטה תיכנס לתוקף לאחר חתימתו של שר האוצר, משה כחלון. 

 

בהחלטה צוין כי מועצת מקרקעי ישראל מבקשת לעודד את הרשויות המקומיות לפעול לתכנון מחדש של קרקעות המיועדות לצרכי ציבור ושאינן נדרשות לרשות בהתאם לייעודם התכנוני. במסגרת זו יאפשרו לרשויות לשנות את ייעודי הקרקע לייעוד שעיקרו מגורים ולעירוב שימושים, שעיקרם מגורים.

 

במועצה הוסיפו כי החלטה זו תאפשר הן לרשויות המקומיות והן לרשות מקרקעי ישראל לייעל את ניהול הקרקע באופן שיגדיל את היצע הקרקעות הפנויות לצרכי שיווק למגורים.

 

86 מיליון שקל לנכס תעשייה ביבנה

חברת נכסים ובניין דיווחה הבוקר על מכירת נכס תעשייה ביבנה בתמורה ל- 86 מיליון שקל. שטח הנכס שנמכר הינו 12,700 מ"ר הבנוי על כ-29 דונם. הרווח מהעסקה הינו כ-20 מיליון שקל.

 

סגי איתן, מנכ"ל נכסים ובניין מקבוצת IDB, מסרה כי "המימוש הינו בהתאם לאסטרטגיה ארוכת השנים של החברה, של צמיחה תוך שמירה על איתנות פיננסית. לצד הייזום והגידול בנכסים לאורך השנים, מממשת החברה נכסים אשר מיצו את פוטנציאל ההשבחה שלהם מבחינת החברה ושאינם בליבת עסקיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: אלונים גורביץ אדריכלים.
תוכנית בן שמן בלוד
הדמיה: אלונים גורביץ אדריכלים.
מומלצים