שתף קטע נבחר

צפו: רה"מ שירד לשכיבות סמיכה עם החיילים

אביי אחמד, המנהיג הצעיר שמוביל שינוי עמוק באתיופיה ובקרן אפריקה כולה, כעס על חיילים שצעדו ללשכתו חמושים בדרישה להעלאה בשכר, ומצא דרך מעניינת לפיוס: הוא הוריד אותם לשכיבות סמיכה – והצטרף

אתיופיה ידעה בשנים האחרונות כמה טלטלות ביטחוניות, ולכן אין פלא שכשמאות חיילים צעדו ביום רביעי השבוע חמושים אל לשכתו של ראש הממשלה – התעוררה בהלה. כבישים נחסמו, האינטרנט נותק – והיו מי שחששו שאולי מדובר בראשיתה של הפיכה.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

אבל ראש הממשלה הצעיר של אתיופיה אביי אחמד, שכבר הסתמן במעט החודשים שבהם הוא מחזיק בשלטון כמי שמחולל שינויים עמוקים באתיופיה ובקרן אפריקה כולה, הצליח להרגיע את הרוחות גם הפעם. בסרטונים ובתמונות שהועלו לרשת נראה אביי יורד לשכיבות סמיכה עם החיילים, והם – מחויכים.

אתיופיה ראש הממשלה אביי אחמד שכיבות סמיכה עם חיילים ()
רה"מ אביי אחמד מפייס את החיילים - בשכיבות סמיכה

ראש ממשלת אתיופיה אבייה אחמד (צילום: רויטרס)
אביי. שחרור אסירים פוליטיים וליברליזציה של הכלכלה(צילום: רויטרס)
מלשכתו של אביי נמסר אחר כך כי הוא "הקשיב רוב קשב לתלונות של החיילים ונזף בהם על הדרך השגויה שבחרו כדי להביע את מחאתם, אבל סיים את הפגישה בהבטחה להיפגש איתם כמו שצריך בעתיד כדי לשקול באופן חיובי את דרישותיהם". ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של אתיופיה דיווח קודם לכן כי הפגישה הסתיימה בהסכם, וכי החיילים ביקשו לא רק העלאה בשכר אלא גם בחינה מחדש של מבנה הצבא.

 

הכירו את אביי אחמד: גורבצ'וב של אפריקה

מנהיגי אתיופיה אריתריאה אריתראה פגישה היסטורית הסכם שלום (צילום: AP)
עם שליט אריתריאה. פיוס היסטורי(צילום: AP)

אביי עצמו סיפר אחר כך: "החיילים אמרו לי שהם נתנו את הדם והיו מוכנים להיהרג למען המדינה שלהם, אבל שבמקום זה רואים בהם חיילי אויב. הם אמרו שהמשכורות שלהם נמוכות ושתנאי החיים שלהם קשים".

 

ראש הממשלה אביי, בן 42, הוא קצין מודיעין לשעבר. מאז התמנה לתפקידו באפריל הוא הוביל מהלכים דרמטיים באתיופיה עצמה ובאזור קרן אפריקה כולה, ובראשם החלטתו לחתום על הצהרת פיוס עם אריתריאה, הדיקטטורה השכנה שאיתה ניהלה אתיופיה מלחמת דמים. נוסף על כך הוא ביטל את מצב החירום באתיופיה, הוביל מהלך של שחרור אלפי פעילי אופוזיציה, בהם מתנגדי שלטון בולטים, והוציא שורה של ארגוני אפוזיציה מרשימת ארגוני הטרור של המדינה. אביי גם הודיע על ליברליזציה חלקית של כלכלת אתיופיה. על המהלכים שלו כמעט שילם בחייו, והוא כבר ניצל מניסיון התנקשות בעצרת.

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה (צילום: EPA)
"אבי-מאניה". שלשום עם ראש ממשלת איטליה(צילום: EPA)

השבוע הגיע לביקור באתיופיה ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה – המנהיג המערבי הראשון שבא לבקר במדינה מאז חידוש היחסים בינה לבין אריתריאה. קונטה הגיע לאתיופיה יום אחרי תקרית החיילים ליד לשכתו של אביי, ואחרי שהגדיר את אתיופיה "עמוד תווך של יציבות בקרן אפריקה" הודה כי הוא מבין מדוע האתיופים נדבקו ב"אביי-מניה", כלומר מדוע הם מעריצים אותו כל כך.

 

"במהלך החודשים האחרונים השבנו את השלום לאזור ואנחנו קוראים לכל שותפינו הבינלאומיים לנצל את ההזדמנות ולתמוך ביוזמות השילוב האזוריות שלנו", אמר אביי לצד ראש ממשלת איטליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים