שתף קטע נבחר

בלוני תבערה גם בשפלה ובמרכז: "ספק אם הגיעו מעזה, אך מתייחסים ברצינות"

הטווח גדל? בת ים, ראשל"צ, מודיעין וירושלים הן רק חלק מהערים שמתמודדות עם האיום החדש. תושב גבעת זאב שבביתו נמצא בלון נפץ: "כל החצר יכולה הייתה להישרף". בעוטף עזה כבר מיואשים, אך בשירותי הכיבוי מנסים להרגיע: "ב-99% מהמקרים חומר הבעירה מתכלה באוויר"

בעוד שביישובי עוטף עזה נמשך טרור בלוני ועפיפוני התבערה כבר יותר מחצי שנה - נראה שהאיום החדש שולח את זרועותיו גם לאזור השפלה והמרכז: בשבוע שעבר נמצאו כמה בלוני תבערה בראשון לציון, בבת ים, בגבעת ברנר, במודיעין ואף באזור ירושלים ובבירה עצמה.

 

שוב: בלוני תבערה אותרו בירושלים

בלוני תבערה נוטרלו בראשל"צ ובבית ספר יסודי באשכול

צפו: פיצוץ מבוקר של בלון תבערה בעוטף עזה

 


בלון התבערה שאותר (צילום: דוברות המשטרה)
בלון תבערה שאותר בירושלים(צילום: דוברות המשטרה)בלון תבערה (צילום: דוברות המשטרה)
בלון תבערה בגבעת זאב(צילום: דוברות המשטרה)

אחד הבלונים הללו נמצא בחצר ביתו של אלמוג פרץ מגבעת זאב. "קמנו בבוקר וראינו בלון מחובר לחוט שמחובר לסיגריה ולחפץ כחול שהיה ככל הנראה חומר נפץ", סיפר פרץ. "קראנו למשטרה - וחבלן הגיע למקום ופינה אותנו מהבית. אם הבלון היה נדלק - כל הגינה יכולה הייתה להישרף. אמי נלחצה מהסיטואציה. כוחות הביטחון חייבים לנקוט פעולות הרתעה ולהגיב ביד קשה".

 

באזור השפלה מקבלים "מתנות" שכאלה כבר כמעט שבועיים. בחבל מודיעין נמצאו כמה בלוני תבערה בין עצים ובעיר מודיעין עצמה אותר בלון תבערה על הכביש. כך קרה גם ביישוב הקהילתי נוף איילון, בקיבוץ חפץ חיים והאירוע האחרון התרחש אמש (שבת) בחניון בגבעת ברנר. יצוין כי כל הבלונים נמצאו בשטחים פתוחים, הרחק מבתים פרטיים - ואף אחד מהם לא התלקח.

 

רויטל חדד מבית שמש, שראתה בלוני תבערה מרחפים מעל ביתה, סיפרה: "לפני כניסת שבת ראיתי שמונה בלונים שעפו כשאליהם מחובר גוף כלשהו בקצה. זה היה נראה חשוד, הם עפו בקצב מהיר והם לא בערו. ברגע שראינו את זה - התקשרנו למשטרה. זה היה מפחיד מאוד והבנות שלי מאוד נלחצו והתחילו לשאול שאלות. כבר שמענו שהיו בלונים כאלה באזור, אבל עכשיו ממש ראיתי את זה בעיניים. אני מקווה שזה לא הופך להיות תופעה. עצם העובדה שמפריחים לכיווננו בלוני חבלה או תבערה זה מפחיד" .

 

בינתיים, גורם בשירותי הכבאות מנסה להרגיע: "למזלנו, עד כה, ב-99 אחוזים מהמקרים הבלונים מגיעים לאזורים הללו שהם כבר לא בוערים וחומר הבערה שלהם מתכלה. כרגע זה נראה יותר כאיום ולא ניסיון ממשי להצית את השטח". עם זאת, הוא הוסיף: "אנחנו לוקחים כל מקרה כזה ברצינות - מגיעים, מאבטחים את האזור ובודקים שאין סיכוי להתלקחות כלשהי".

 

על פי הגורם, בעוד שבעוטף עזה הצוותים מכירים את הנושא מקרוב, במרכז הארץ אין היערכות מיוחדת לסוגייה ומתייחסים לכל בלון כעוד שריפה. "אני מניח שכיום, אחרי השבועות האחרונים, יש לנושא הבלונים מודעות יותר גבוהה בקרב לוחמי האש במרכז. זה דבר חריג וחדש במחוזותינו, אבל אין היערכות מיוחדת בנושא".

 

תוך שבוע: חמישה בלוני נפץ באזור השפלה

שלשום (יום שישי) נוטרל בלון תבערה בראשון לציון לפני שהספיק לגרום לנפגעים או לנזק. חבלן משטרה הוזעק לרחוב שפרינצק שבעיר, שם אותר הבלון על מעקה בטיחות ועליו כיתוב בערבית. זהו הבלון החמישי שנחת בשבוע שעבר באזור השפלה.

 

בעקבות האירוע, כינס ראש עיריית ראשון לציון דב צור את גורמי הביטחון בעיר להערכת מצב שבסיומה ניתנו הנחיות למוקד העירוני לטפל בכל אירוע במהירות. כמו כן, בעירייה מבקשים מהתושבים לדווח על כל חפץ חשוד למשטרה או למוקד העירוני ולהימנע מלגעת בו.

בלוני תבערה במועצה אזורית אשכול ()

בלון נפץ נמצא בבת ים: "ספק אם הגיע מעזה"

כמו כן, ביום חמישי האחרון, לקראת חצות היום, נחת בלון חשוד ברחוב בר אילן בבת ים שהוביל לחסימת הרחוב ולהקפצת חבלני משטרה למקום. הבלון, שהיה זהה לבלונים אחרים שהופרחו לאחרונה מהרצועה (בצבע לבן כשעליו מופיע לוגו בצבע אדום של אחד הארגונים הפלסטיניים), נחת כשלזנבו חוברה פיסת בד עטופה בחומר בעירה שכנראה כובה בזמן מעוף הבלון באוויר. לאחר דקות ארוכות שבהן נבחן ה"זנב" החשוד באמצעות רובוט חבלנים - נפתח הרחוב לתנועה והאירוע הסתיים.

 

אחד מחבלני המשטרה שנכח באירוע אמר כי לדעתו, הבלון לא מסוגל היה להגיע מרצועת עזה - אולם הוא לא יכול היה לפסול זאת על הסף. "המרחק מעזה לכאן הוא יותר מ-50 קילומטרים וזה נראה לי הזוי", אמר. "אני לא מומחה לבלונים, אבל אנחנו מתייחסים לכל חפץ חשוד ברצינות כדי שלא ייפגעו עוברי אורח. מאז שמעתי על עוד בלונים שנפלו באזור המרכז והשפלה וזה מעלה הרבה מאוד שאלות שאין לי עליהן תשובות".

 

גם גורמי ביטחון אומרים שייתכן שלא כל הבלונים שנחתו במרכז הארץ ובאזור השפלה בשבוע שחלף הגיעו מרצועת עזה, אלא ייתכן שהופרחו מערים במרכז הארץ כחיקוי לאירועים ברצועה. "לדעתי חלק מהבלונים הופרחו בכלל ממרכז הארץ", אמר קב"ט של אחת מערי המרכז. "יכול להיות שמדובר במעשה קונדס; יכול להיות שמי שהפריח את הבלון עשה את זה כהזדהות עם הפלסטינים ויכול להיות שהבלון באמת הגיע מעזה - למרות שאני בספק".

שריפה בקיבוץ זיקים בעוטף עזה (צילום: אתי דויטש)
(צילום: אתי דויטש)

 

 

 

הכנה ושיגור של בלוני תבערה מעזה בלילה (צילום: AFP)
פלסטינים בעזה מכינים בלוני תבערה (צילום: AFP)

שריפה בצומת גבעתי (צילום: סתיו ורובל אסוב )
שריפה מבלון תבערה בצומת גבעתי שבדרום(צילום: סתיו ורובל אסוב )

יותר רחוקים, יותר מסוכנים

כאמור, איום בלוני הנפץ גבר בימים האחרונים בצורה משמעותית. בכמה מקרים ריחפו הבלונים עד למרחק של יותר מ-20 קילומטרים מרצועת עזה - והסבו נזק. כך למשל, בלון תבערה שנפל במושב ברכיה שבמועצה האזורית חוף אשקלון שרף מגלשה בגן משחקים. לא היו נפגעים.

 

בימים האחרונים תפסה התופעה תאוצה ואף השתכללה: כעת הבלונים מחוברים למנגנוני נפץ קטנים, מתוחכמים וקטלניים. בעוטף עזה, שם כבר נמצאו בלוני נפץ רבים בבתי ספר, בבתים פרטיים ובכבישים מרכזיים - כבר מיואשים. ביום ממוצע מתלקחות עשר שריפות באזור ובסוף השבוע האחרון אירעו 15 דליקות. אתמול (שבת) למשל, נפל בלון בחצר בית בקיבוץ זיקים ובשבוע שעבר אותר בלון נפץ בבית ספר במועצה האזורית אשכול.

 

בשל הצטברות האירועים של בלוני התבערה שנחתו מחוץ לעוטף עזה, הנושא עלה בהערכות המצב במשטרה, שכעת עובדת בשיתוף פעולה מול צה"ל ושב"כ, וכל הגורמים יחד מקיימים פעילות מודיעינית סמויה לאיתור חשודים. במסגרת הפעילות, כוחות הביטחון מנסים בין היתר להבין מהיכן מופרחים הבלונים. מחוץ לעוטף עזה עד כה לא אותרו חשודים שהפריחו בלונים לשטח ישראל.

 

סנ"צ איתן גורודצקי, קצין חבלה במחוז דרום של המשטרה, פירט על הסכנה באותם בלונים שלכאורה נראים תמימים ועל הדרכים לזהות אותם. "לבלונים מחובר אמצעי, בדרך כלל סיגריה, ופתיל הדלקה שאמור להחזיק בוער באוויר, בזמן שבקצה משתמשים ברוב הפעמים בבד יוטה טבול בסולר או בחומרים דליקים אחרים. לעיתים אנחנו נתקלים לא רק בחומרי בערה, אלא גם בחומרי נפץ מאולתרים שמחוברים לבלונים".

 

תפקיד החבלן הוא לבודד את הזירה שמסביב לבלון ולשלוח רובוט שינטרל אותו מחשש לפיצוץ. "בשלושת החודשים האחרונים טיפלנו במאות מקרים בדרום, לעיתים גם בעשרות בלונים ביום. חשוב לנו לקרוא לאזרחים להתרחק ולהתקשר למשטרה אם נתקלים בבלון חשוד".

 

"זו מלחמת התשה", סיפרה תושבת אחד היישובים. "אנחנו נושמים עשן כמעט כל היום בגלל השריפות והילדים לא מפסיקים לשאול שאלות. אם בעבר היינו מדברים איתם על חשיבות של כניסה מיידית לממ"ד כששומעים אזעקת צבע אדום - אז היום אנחנו מדברים איתם על בלוני תבערה. הפחד הגדול שלי הוא שיקרה משהו לילד קטן שפשוט יראה בלון ויחליט לשחק איתו. זה כל כך אכזרי".

 

בתוך כך, ביום שלישי שעבר דווח שמנתוני קק"ל עולה כי כ-12 אלף דונמים של יער וחורש טבעי עלו באש באזור יישובי עוטף עזה - חצי שנה מאז תחילת טרור הבלונים והעפיפונים.

 

ביערות שנמצאים בעוטף עזה נרשמו 1,053 שריפות שכילו עצים רבים. היערות שספגו את מרבית האש היו יער בארי עם 452 שריפות, יער כיסופים עם 353 שריפות, יער שוקדה עם 75 שריפות, יער נחל חנון עם 31 שריפות ויער נחל הבשור עם 29 שריפות.

 


פורסם לראשונה 13/10/2018 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ביטחון אשכול
בלוני תבערה באשכול
צילום: ביטחון אשכול
מומלצים