שתף קטע נבחר

אסיה ביבי תוצא להורג על העלבת האיסלאם?

דריכות בפקיסטן: בית המשפט העליון הגיע להחלטה בפרשת ביבי, נוצרייה ואם לחמישה שנידונה למוות בתלייה אחרי שהואשמה על-ידי פועלות בשדה שביזתה את הנביא מוחמד. איסלאמיסטים קיצונים חושדים שהיא תזוכה ותוברח לחו"ל, השופטים ספגו איומים: "צפוי לכם סוף נורא"

בפקיסטן נפתח היום (א') השבוע בדריכות גדולה לקראת פרסום החלטתו של בית המשפט העליון בפרשת אסיה ביבי, נוצרייה ואם לחמישה, שהורשעה בחילול הקודש ובהעלבת נביא האיסלאם מוחמד – ונידונה למוות. בית המשפט צפוי להודיע בימים הקרובים אם קיבל את ערעורה של ביבי, ואיסלאמיסטים קיצונים מאיימים שאם הוא יפטור אותה מעונש המוות – הם ייצאו להפגנות אלימות.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: EPA)
מפגינים בלאהור ביום שישי קוראים לתלות את אסיה ביבי(צילום: EPA)

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בית המשפט גזר על ביבי בשנת 2010 עונש מוות בתלייה אחרי שחברותיה לעבודה המוסלמיות טענו כי השמיעה הערות פוגעניות נגד האיסלאם. הפועלות, שעבדו עם ביבי בשדה, טענו כי השמיעה את הדברים אחרי שהן סירבו לשתות מים ששאבה משום שהיא אינה מוסלמית. החוק הפקיסטני נגד חילול הקודש, התקף עוד מימי השלטון הקולוניאלי, מאפשר לגזור עונש מוות על מי שעובר עליו, אבל אם תוצא ביבי להורג – היא תהיה האדם הראשון בפקיסטן שמוצא להורג בגין חילול הקודש. עד כה נדחו כל ערעוריה, ואם בית המשפט העליון ידחה את ערעורה גם הפעם, המפלט האחרון שיישאר לה יהיה בקשת חנינה מהנשיא.

 

פרשת ביבי עוררה סערה בינלאומית, ובוותיקן נערכו תפילות עבורה. בשנת 2010 קרא האפיפיור דאז בנדיקטוס ה-16 לשחרר את ביבי, ובשנת 2015 נפגשה בתה עם האפיפיור החדש פרנסיסקוס. ארגוני זכויות אדם טוענים כי את החוק נגד חילול הקודש מנצלים אזרחים בפקיסטן למטרות של נקמה אישית, אבל כל הקריאות שהושמעו עד כה לשנות את החוק נדחו ונענו בתגובה אלימה. פוליטיקאים שונים, בהם ראש הממשלה החדש אימראן חאן, צידדו במהלך קמפיין הבחירות בקיץ האחרון בחוקי חילול הקודש הקיימים והבטיחו להגן עליהם.

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ביום שני האחרון הודיע בית המשפט העליון כי הגיע להחלטה בעניין הערעור של ביבי, אך הבהיר שלא יפרסם אותה מיד – ושעל הסיבה לכך יודיע רק מאוחר יותר. האיסלאמיסטים חושדים כי בית המשפט מתכוון לשחרר את ביבי ומבקש לתת לה שהות לברוח מהמדינה. ביום שישי ארגנה המפלגה האיסלאמיסטית "תחריק א-לבייק פקיסטן" שורה של הפגנות ברחבי המדינה, הגדולה שבהן בעיר לאהור. אנשי המפלגה דרשו להוציא את אסיה ביבי להורג, ואיימו על השופטים שאם ישחררו אותה – צפוי להם "סוף נורא".

 

שלשום הגיע בית המשפט העליון להחלטה גם בעניין עתירה של המסגד האדום המפורסם של איסלאמאבד שלא לאפשר לביבי לעזוב את תחומי פקיסטן, אבל גם במקרה זה הודיע כי לא יפרסם בינתיים את החלטתו. העותר הראשי חאפז איחתישאם אחמד אמר: "כוחות מערביים מנסים להבריח את אסיה ביבי מהמדינה, אבל צריך לתלות אותה".

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פקיסטן עונש מוות אסיה ביבי חילול הקודש איסלאם הפגנה לאהור (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גם אם ביבי תשוחרר לחופשי, כל עוד תישאר בפקיסטן יישקף איום גדול לחייה מצד קיצונים. פקיסטן היא מדינה מוסלמית שמרנית במיוחד, ואפילו פגיעה קלה בכבודו של האיסלאם עלולה לגרור בה תגובה קטלנית מצד איסלאמיסטים קיצונים.

 

איומיהם של אנשי "תחריק א-לייבק פקיסטן" להפגנות אלימות אינם נראים עקרים: בשנה שעברה כבר חסמו אנשי המפלגה, שהוקמה רק ב-2015 אבל התחזקה מאוד בתוך זמן קצר, את הגישה לבירה איסלאמאבד למשך שבועות בגין הפרה לכאורה של חוקי חילול הקודש. המפלגה האשימה את שר המשפטים זאהיד חמיד בשינויים שנעשו בחוק הבחירות ושבמסגרתם הוחלפה השבועה הדתית שלפיה מוחמד הוא הנביא האחרון במילים "אני מאמין". ממשלת פקיסטן טענה אז כי מדובר בסך הכול בטעות של פקידים, ומיהרה לשנות שוב את נוסח החוק. הצעד שלה לא עזר, ובעקבות ההפגנות נאלץ השר להתפטר. בעזרת קמפיין המחאה שלה שכנעה אז המפלגה יותר מ-2.23 מיליון בוחרים להצביע לה בבחירות הכלליות, שנערכו ב-25 ביולי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"לתלות את אסיה". בהפגנה בלאהור
צילום: EPA
מומלצים