שתף קטע נבחר

תימן: בגלל המלחמה והעוני, אחמד גר על העץ

המלחמה בתימן בין סעודיה לשליחי איראן גרמה כבר ל-10,000 הרוגים, והמונים נותרו חסרי כול. אחמד חוביישי שפשט את הרגל ונזרק מהחנות שלו טיפס על עץ – ובנה לו בית: "זה עדיף מלחיות ברחוב, ואין שכר דירה"

כשאחמד חוביישי מביט מהבית שלו על העץ בצנעא על הרחוב שמתחתיו, הוא לא עושה את זה מתוך איזו פנטזיה ילדותית. המלחמה והעוני הם שאילצו אותו לחפש מקלט גבוה שכזה.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

תימן אחמד גר על עץ (צילום: AFP)
אחמד חוביישי. "הרגשתי בושה. הסתכלו עליי כאילו אני לא שפוי"(צילום: AFP)

אחמד בן ה-29, חולצה אדומה לגופו וטורבאן לבן לראשו, מספר שהמלחמה האיומה שקורעת את ארצו השאירה אותו חסר בית, חסר כול. רק לפני כמה חודשים הוא עוד ניהל חנות מכולת קטנה, "אבל אז המחירים עלו והחובות הצטברו". אחמד ניסה למכור ללקוחות באשראי, אבל הם לא היו מסוגלים להחזיר לו את הכסף בגלל העלייה שנרשמה ביוקר המחיה בעקבות הצניחה בערך המטבע וקריסת הכלכלה.

 

אחרי ששקע בחובות, פשט את הרגל ולא היה מסוגל עוד לשלם את שכר הדירה של החנות, שבה הוא גם גר, מצא עצמו חוביישי ללא קורת גג.

 

ארבע שנות המלחמה בין המורדים החות'ים, הנתמכים על-ידי איראן, לממשלת תימן, הנתמכת על-ידי קואליציה בראשות צבא סעודיה, גרמו למחסור חמור במזון בתימן, מדינה שעוד לפני כן נחשבה למדינה הענייה ביותר בעולם הערבי.

תימן אחמד גר על עץ (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"איחרתי בחודש בתשלום שכר הדירה והבעלים התעצבן וביקש ממני לעזוב", מספר חוביישי. "הוא סילק אותי. הוא זרק את הדברים שלי לרחוב. הרגשתי בושה. כולם הסתכלו עליי כאילו אני לא שפוי".

 

או אז עלה במוחו הרעיון לחיות על ענפיו של עץ תאנה הגדל ברחוב סואן באזור בצנעא שבו שולטים המורדים החות'ים. לבית החדש שלו בין העצים יש דלת עשויה מעץ שנשאר מהחנות שלו לשעבר, והסדינים והשמיכות שהוא תלה בין הענפים מספקים לו הן קורת גג מאולתרת והן מצע רך לשבת עליו. על העץ יש גם שתי כריות וכמה תיקים עם חפציו המעטים. "זה עדיף על להיות ברחוב, ואף אחד לא בא ומבקש שכר דירה", אומר חוביישי.

 

לוח סולרי קטן מספק לו חשמל, ובמעט הכסף שהוא מרוויח בשמירה על ילדים המשחקים כדורגל שולחן הוא משתמש לקניית אוכל. "אין עבודה. אני בקושי מרוויח כסף במרכז המשחקים, וזה רק הולך להיות גרוע יותר כי שנת הלימודים התחילה והתלמידים חזרו לבית הספר. זה מספיק רק לאוכל, ארוחה אחת ביום".

תימן אחמד גר על עץ (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יותר מ-22 מיליון בני אדם בתימן – 3/4 מאוכלוסיית המדינה – זקוקים לסיוע במזון. לפי קרן המטבע הבינלאומי, בשנת 2018 צפויה כלכלת תימן להתכווץ ב-2.6% והאינפלציה צפויה לעמוד על 42% – ולגרום לשיעורי אבטלה גבוהים עוד יותר.

 

קשייו של חוביישי, אם כן, אינם נדירים בתימן. המלחמה גרמה לכך שמיליונים נמצאים על סף חרפת רעב. ג'לאל קאסם, מורה לערבית בן 45 מבית ספר בעיר תעז שבדרום-מערב תימן, מוכר בלילה, אחרי שעות העבודה שלו, בנזין בשוק השחור. "זה מצב קשה מאוד", הוא אומר. "המשכורת שלי כמורה לא מספיקה כדי לכסות את ההוצאות שלי, שלא לדבר על ההוצאות של המשפחה שלי כולה, למשל שכר הדירה".

 

קרוב ל-10,000 בני אדם נהרגו ויותר מ-56,000 נפצעו במלחמה בתימן מאז שנת 2015. לפי האו"ם, המלחמה הזו יצרה את המשבר ההומניטארי הגדול ביותר שקיים כיום בעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אחמד חוביישי בביתו על העץ
צילום: AFP
מומלצים