שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אריזה ומחיר דומים, טעם שונה: קוקה קולה מפולין

  צרכנים ששמו לב לטעם שונה בקולה, גילו שבמכונות האוטומטיות ברכבת מוכרים קוקה קולה שמיוצרת בפולין. למרות שמדובר בייבוא, מחיר המשקה זהה למחיר המשקה שמיוצר בישראל. "מייבאים כי קוקה קולה גוף כוחני", אמרו לנו בחברת המכונות האוטומטיות. יבואן של קוקה קולה מבריטניה ודנמרק: "למרות שאני מוכר בזול, לא מכניסים אותי לרשתות"

  מה קרה לטעם של קוקה קולה? כלום לא קרה, פשוט יתכן ששתיתם בקבוק מיובא. "אני בטוח שהטעם של הקולה השתנה", אמר ל-ynet צרכן מושבע, שקונה קולה במכונת משקאות במקום העבודה שלו. התעלומה נפתרה כשגם צרכנית אחרת של קוקה קולה, שמה לב שלמשקה שהיא קונה ברכבת יש טעם שונה מזה שהיא רגילה אליו, טעם פחות טוב לטעמה, למרות שמדובר לכאורה באותו משקה בדיוק.

   

  קוקה קולה מעלה מחירים: פריגת ומשקאות מוגזים יתייקרו בעד 3.2%

   

  קוקה קולה יבוא פולין (צילום: מירב קריסטל)
  קוקה קולה יבוא מפולין. הטעם שונה?(צילום: מירב קריסטל)

   

  אחרי מספר פעמים שבהם לגמה קוקה קולה וחשה בשוני בטעם, היא פשוט בדקה את התווית שעל גבי הבקבוק שרכשה וגילתה: זו קוקה קולה מתוצרת פולין, שמיובאת לארץ על-ידי ראלמו סחר. את היבואן של הקולה הפולנית קשה להשיג, קו הטלפון שמצויין על גבי הבקבוק או הפחית לא זמין, אבל ניתן להסיק שכיוון שלקוקה קולה מפעלים שונים בעולם, יתכנו הבדלים בין הטעמים בין מדינה למדינה. בישראל, הזיכיון לייצור קוקה קולה נמצא בידי החברה המרכזית למשקאות קלים, כך שבארץ, מוכרים קוקה קולה מתוצרת ישראל, עם מים מקומיים (מקידוח בבני ברק) וכשרות מקומית.

  קוקה קולה יבוא מקביל ()
  הלקוחה קנתה והשוותה. משמאל: תוצרת הארץ. מימין: תוצרת פולין

  קוקה קולה יבוא מקביל ()
  קוקה קולה פולין. יש גם כשרות

  קוקה קולה יבוא מקביל ()
  קוקה קולה ישראל. רשימת הרכיבים נראית זהה

  קוקה קולה יבוא מקביל ()
  הפקק שונה. בקוקה קולה מפולין הפקק לבן

  עוד תהייה היתה לנו לגבי המחיר. החברה המרכזית העלתה בשבוע שעבר את מחירי קוקה קולה ופריגת לקמעונאים, שצפויים להעלות את המחירים לצרכנים. המחיר במכונות ברכבת גבוה כבר עכשיו: 10 שקלים לפחית או בקבוק של 500 מ"ל. אם חשבתם שהמחיר של מוצר הייבוא יהיה נמוך יותר לצרכנים לעומת מחיר קולה מתוצרת מקומית - חישבו שנית. המחיר לא שונה. מבדיקה שערכנו עולה כי יש מכונות משקאות שיש בהן בקבוקי קוקה קולה מתוצרת מקומית לצד פחיות מתוצרת פולין. המחיר? 10 שקלים לזה ו-10 שקלים לזה.

   

  מייבאים כדי לתת אלטרנטיבה לקוקה קולה ישראל, לא כדי להוריד מחירים 

  לשאלה: למה קוקה קולה תוצרת פולין עולה בדיוק אותו דבר כמו קולה מתוצרת ישראל, אמר לנו גורם בחברת מ.א אוטומטים בע"מ שמפעילה את המכונות שמוצבות בתחנות הרכבת: "את זה צריך לשאול את חברת קוקה קולה. זו שאלה טובה, למה המחירים שלהם כל כך גבוהים. ועכשיו בדיוק הם העלו מחירים, אולי תבדקי את זה".

   

  אבל המוצר מפולין אמור להיות יותר זול, למה אתם מוכרים אותו לצרכנים בדיוק במחיר של קוקה קולה ישראל?

  "מי אמר שהוא יותר זול, למה את אומרת את זה?"

   

  כך אני מניחה, אחרת למה מייבאים אותו?

  "זו הנחה לא נכונה (אם כי יבואן של קוקה קולה אמר לנו שההנחה שלנו דווקא נכונה מ.ק). מייבאים - כי לא אוהבים את חברת קוקה קולה. הספקים מרגישים שהחברה עושקת אותם כבר שנים זה למה. זה גוף מאוד כוחני".

   

  זו לא הפעם הראשונה שיש ייבוא של קוקה קולה לארץ, במטרה להתחרות ביצרנית הישראלית. ב-2016 הגיעו לבארים פחיות מיובאות מיוון של חברת "גלובל ד.מ.ד", שנמכרו לבעלי הבארים בחצי שקל פחות לפחית באריזה של 24 פחיות. הייבוא הזה פסק. יש יבוא גם במגזר הערבי ויש את היבואנית שוויצריה הקטנה, שמייבאת בעיקשות קוקה קולה, למרות שהיא נתקלת בקשיים.

   

  "יש 10 יבואנים שמביאים סחורות כאלה, לא אחד", אמרו לנו בחברת המכונות האוטומטיות."ולגבי הטעם של הייבוא: זה עם כשרות, הכל בסדר. על טעם ועל ריח אין להתווכח".

  קוקה קולה יבוא פולין (צילום: מירב קריסטל)
  המחיר: 10 שקלים. היבוא מפולין לא הביא לירידת מחירים לצרכנים, למרות שהיבואן טוען: הקולה מפולין זולה יותר(צילום: מירב קריסטל)

   


  קוקה קולה יבוא פולין (צילום: מירב קריסטל)
  המחירים במכונה למוצר הישראלי ולמוצר הפולני - זהים(צילום: מירב קריסטל)

   

  מכר לקמעונאים בזול - אבל הם חזרו ליצרן הישראלי

  משקאות הקוקה קולה ששוויצריה הקטנה מייבאת, הם מתוצרת בריטניה ודנמרק והם נמכרים במחיר נמוך ממחיר המשקה המקומי. אולם, צעדיה של החברה הוצרו בשוק. כבר שנים שהיא מייבאת פחיות קוקה קולה לחנות ברמת גן ולסיטונאים שונים, אבל לפני כשנתיים החלו לשווק את הייבוא שלה (בין היתר קולה זירו החדש), גם במשביר לצרכן וביוחננוף. עם זאת, בעקבות "החלטה ניהולית" הופסק שיתוף הפעולה של המשביר עם שוויצריה הקטנה, והחברה וגם יוחננוף חזרו לעבוד עם קוקה קולה ישראל, החברה שמוכרת להן גם את ספרייט, נביעות, פריגת, קרלסברג, טובורג ומוצרי טרה בין היתר, אבל את עוצמתה היא שואבת מהמשקה השחור.

    

  הבעלים של שוויצריה הקטנה, אלי זק, אמר ל-ynet: "הקוקה קולה שאני מייבא לארץ שונה מהקולה שמייצרים בארץ ומהקולה שמייצרים בארה"ב כי האירופאים שינו את הקולה אצלם. הפחיתו בה משמעותית את הסוכר, משתמשים בסטיביה, בחומרים טבעיים בלבד. בכניסה לארץ מערימים עלי המון קשיים: בדיקות מעבדה, עיכובים בנמל, כשרויות, קטלוג כמוצר רגיש. יש התנכלויות".

   

  יש הבדל בטעם בין קוקה קולה שמיוצרת בארץ לבין קוקה קולה שמיוצרת במדינות אחרות?

  "הקולה הפולנית לא טעימה לדעתי - בגלל המים שם. הקולה הבריטית והדנית הרבה יותר טעימות מהישראלית. בעבר הבאתי לארץ קולה פולנית. מחיר הקנייה בפולין הרבה יותר זול מבריטניה ועדיין אני מעדיף להרוויח פחות ולשמור על הביקוש. גם במארס ובסניקרס ויתרתי על פולין. הפולנים היו רגילים לאכול צימקאו כך שלשוקולד משם יש טעם שמזכיר צימקאו שהישראלים פחות מתחברים אליו".

   

  המוצר שלכם, בזמנו כתבנו על קולה זירו החדש, זול יותר. למה הפסיקו למכור אתכם ברשתות?

  "כשהתחלנו לייבא קוקה קולה, מכרנו ב-54 שקל כולל מע"מ והחברה המרכזית למשקאות קלים הורידה את המחירים שלה בחצי ברשתות השיווק. היא היתה מוכרת מגש פחיות של 24 יחידות ב-100 שקל פלוס מע"מ וירדה ל-65 שקלים כולל מע"מ, אחרי שהקמעונאים הפסיקו לקנות מהם פחיות. ברגע שהורידו את המחיר חזרו לקנות מהחברה המרכזית למשקאות קלים. הוציאו אותנו מהמשביר לצרכן ומיוחננוף והיינו אמורים להיות בחנויות ילו וגם זה בוטל. זה גם המחיר אבל הן גם חוששות".

   

  אז איפה אתה מוכר עכשיו?

  "בעיקר לסיטונאים. אני לא עובד עם רשתות בגלל הפחד שלהן לרכוש מאיתנו, לדעתי. הכמויות שאני מייבא לא גדולות כי הגדולים עזבו אותנו. מה שכן, אצלי יש את כל הטעמים שאין בארץ. קוקה קולה ישראל הוציאה קולה לימון? לי יש קוקה קולה דובדבן, קולה וניל, קולה אפרסק – שזה טעם חדש שיצא, וקולה שקופה ללא צבע".

   

  ביוחננוף אישרו את הדברים. גורם ברשת אמר ל-ynet: "בעקבות הייבוא - קוקה קולה ישראל הורידה את המחירים ולא היה טעם בייבוא. צרכנים יכולים לקנות היום 3 ב-10 ושישיית פחיות ב-14.90 שקל. אבל עכשיו החברה הישראלית הודיעה שהיא מעלה מחירים, אז אולי עוד פעם יחזור הפער ועוד פעם יתחיל ייבוא, ואנחנו רוצים לקנות כמה שיותר בזול".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים