שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  יותר תקציב, יותר לקטורים: חוק הקולנוע אושר סופית

  מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הקולנוע. המשמעות: 20 מיליון שקלים יתווספו לתקציב ומאגר הלקטורים יגדל. "הבטחתי וקיימתי. לא עוד מועדון סגור", כתבה שרת התרבות מירי רגב בחשבון הפייסבוק שלה לאחר אישור החוק

  ברוב של 44 תומכים מול 32 מתנגדים אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הקולנוע. על פי המתווה שאושר, יתווספו 20 מיליון שקל לתקציב הקולנוע ומאגר הלקטורים יגדל באופן כזה שיקשה על משרד התרבות לנהל אותם ישירות.

   

  "זו בשורה גדולה לקולנוע הישראלי לקראת יום הקולנוע שמצוין השבוע", אמרה שרת התרבות מירי רגב, ולאחר מכן כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "הבטחתי וקיימתי. לא עוד מועדון סגור. תעשיית הקולנוע תביא לידי ביטוי את מגוון הקולות בחברה הישראלית. עם הפנים לחוק 'נאמנות בתרבות'".

   

   

  הבוקר התקיים דיון בוועדת החינוך של הכנסת בנוגע לחוק הקולנוע. אחרי מאמצים רבים של חברי האופוזיציה בראשות עפר שלח, הוחלט לשנות שני סעיפים מרכזיים לחוק שכאמור אושר במליאה הערב. הראשון הוא הגדלת מאגר הלקטורים מ-60 ל-200 (אך הם עדיין יהיו כפופים למועצת הקולנוע שנמצאת תחת משרד התרבות) והשני, הגדלת תקציב הקולנוע ב-25% - כלומר ב-20 מיליון שקלים. הגדלת התקציב תאפשר מתן תמיכה לקולנוע מסחרי שלא על חשבון היוצרים הצעירים.

   

   

  בהשקת יום הקולנוע הישראלי הבוקר בסינמה סיטי גלילות ועל רקע ההצעה לתיקון חוק הקולנוע שעלתה לדיון בכנסת מוקדם יותר, התייחסה רגב לחוק החדש ואמרה כי לא באה להחריב אלא לתקן. בנוסף התייחסה לסעיף השני העיקרי בחוק, המבקש להעניק תמיכה בדיעבד לסרטים שהצליחו מסחרית בקולנוע. סעיף זה זכה לביקורת רבה בין היתר גם על ידי חבר הכנסת דב חנין, שבנסיונותיו לעכב את החוק טען לניגוד עניינים בין השרה לבין המפיק משה אדרי, מי שלכאורה אמור להיות בין המרוויחים מהטבה זו. "אין היכרות מוקדמת ביני ובין האחים אדרי, לא הייתה כזאת", אמרה בתגובה, "המסלול המסחרי פוגע באחים אדרי כי הוא מכניס משקיעים נוספים לקולנוע הישראלי. אתם צריכים לברך על זה וחבל שאתם לא מבינים את החוק. אילו הייתם מבינים אותו הייתם מברכים אותו ולא מתנגדים".

   

   

  "חוק הקולנוע שאושר בוועדה נותר חוק רע ומיותר", הגיב הבוקר חבר הכנסת דב חנין בחשבון הטוויטר שלו, "התוספת התקציבית שהצלחנו להשיג לתחום חשובה, אבל לא מוחקת את העובדה שהחוק הזה הוא חלק מניסיון השתלטות עוין של רגב על הקולנוע הישראלי. ענף הקולנוע בישראל עובד מצויין ולא נדרשת בו התערבות של רגב, לא פגיעה בחופש הביטוי ולא העדפת מקורבים".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: טל שמעוני
  מירי רגב ביום הקולנוע הישראלי
  צילום: טל שמעוני
  לאתר ההטבות
  מומלצים