שתף קטע נבחר

עו"ד יעקב וינרוט הלך לעולמו בגיל 71

ד"ר וינרוט, מבכירי הפרקליטים בישראל, נפטר מסרטן. לאורך השנים ייצג אישים בכירים בתיקים מרכזיים, ובין השאר ליווה את ראש הממשלה בנימין נתניהו מאז פרשת בר-און ועד לפרשיות הנוכחיות. באחרונה ייצג גם את אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. הוא הותיר אישה ושישה ילדים

עו"ד יעקב וינרוט הלך לעולמו היום (יום ג'), הוא הותיר אחריו אישה ושישה ילדים. הלווייתו תתקיים הערב ב-18:15 בבית העלמין בנתניה.

 

הפרקליט הבכיר ליווה כמה פרשות מרכזיות בהיסטוריה של המדינה. בין היתר ליווה את ראש הממשלה בנימין נתניהו מפרשת בר-און ועד לפרשות האחרונות, וכן את שרה נתניהו בפרשת המעונות. כמו כן ליווה משפטית נשיא, שרים, רמטכ"ל ואישי ציבור מפורסמים. בשנים האחרונות הוא נאבק במחלת הסרטן.

 

"מופלא באישיותו ובחריפות שכלו". התגובות על מות עו"ד וינרוט

 

אירוע שנתי לזכר אבנר חי שאקי (צילום: מוטי קמחי)
וינרוט(צילום: מוטי קמחי)

בנו של וינרוט, דובי, ספד לו בפייסבוק: "אינני יודע מה היה גדול יותר אצל אבא שלי: המוח או הלב...". הוא ציטט מהספדו של דוד המלך לאבנר בן נר, שהיה שר הצבא של שאול ונרצח על ידי שר הצבא של דוד ואחיו: "הלוא תדעו כי שר וגדול נפל בישראל".

דובי וינרוט בנו של עורך הדין יעקב וינרוט ()

וינרוט נולד בשנת 1947 בגרמניה למשה ודרייג'ה (דניאלה), ילידי פולין שברחו לברית המועצות במהלך מלחמת העולם השנייה. כשהיה בן שנתיים עלתה המשפחה לארץ והתיישבה בנתניה.

 

על ילדותו הוא סיפר בראיון ל"ידיעות אחרונות": "חלק גדול מחבריי היו ילדים משכונת סלע שחיו במחסור ולמדו בבית הספר שלי. אבא עבד בקופת חולים בהנהלת חשבונות, ונהג ללכת בלי כיפה לעבודה כדי לא להבליט את דתיותו במוסד הסתדרותי".

וינרוט. "למדתי משפטים למרות שאף פעם לא ראיתי בזה ייעוד" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
וינרוט. "למדתי משפטים למרות שאף פעם לא ראיתי בזה ייעוד"(צילום: אוהד צויגנברג)

הוא למד בישיבת היישוב החדש בתל-אביב יחד עם אחיו: "בתיכון אחי ואני למדנו בפנימייה יקרה, וההוצאות גדלו משמעותית אז אמא החלה לעסוק בקוסמטיקה: למכור חומרים שרקחה למשחות בבית". בהמשך למד בישיבות פוניבז' בבני ברק ומיר בירושלים והוסמך לרבנות.

 

בהמשך למד משפטים באוניברסיטת תל-אביב. "למדתי משפטים אף שאף פעם לא ראיתי בזה ייעוד", הוא סיפר באותו ראיון. "ייעוד ראיתי דווקא בתחום הרפואה. אין לי ספק שאם גלגל החיים היה חוזר אחורנית, הייתי בוחר אחרת. לרופא יש תשובה ברורה לשאלת ה'למה אני קם בבוקר' למרות השכר הנמוך והקשיים".

 

וינרוט, בעל תואר (Ph.d) במשפטים (עבודת הדוקטורט שימשה בין היתר כהצעת חוק), בעל תואר (M.Jur) במשפטים בהצטיינות ובעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) בהצטיינות, אוניברסיטת תל אביב.

 

 

בשנת 2009 הוגש נגדו כתב אישום בגין מתן שוחד והלבנת הון. לפי כתב האישום, וינרוט פעל מול פקיד השומה של גוש דן, שוקי ויטה, כדי להשיג הקלות בהסכמי המס לארבעה מלקוחותיו: ארקדי גאידמק, מיכאל צ'רנוי, יעקב ברנט ודן גרטלר.

 

שנתיים אחר כך, זיכה אותו בית המשפט המחוזי מכל האישומים. השופט גלעד נויטל הסביר כי העבירות של לקיחת ומתן שוחד לא הוכחו מעל ומעבר לכל ספק סביר. לדבריו, התמונה הראייתית אינה חד-משמעית, ומעלה ספק.

 

 

מנתניהו ועד אייל גולן

ד"ר וינרוט ליווה לאורך השנים בכירים בציבוריות הישראלית ובמשק בתיקים מרכזיים. בין השאר ייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת מינוי היועץ המשפטי לממשלה עו"ד רוני בר-און, בפרשת קבלן ההובלות אבנר עמדי וגם בפרשות האחרונות. הוא ייצג גם את שרה נתניהו בפרשת המעונות.

וינרוט מגיע לשימוע שנערך לשרה נתניהו לפני המשפט (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
וינרוט מגיע לשימוע שנערך לשרה נתניהו לפני המשפט(צילום: עמית שאבי)

הוא ליווה משפטית את נשיא המדינה עזר ויצמן בפרשת קבלת המתנות האסורות מאיל ההון אדוארד סרוסי, את השר צחי הנגבי בפרשת המינויים, את השר לשעבר מאיר שטרית בפרשת ההתנהלות בסוכנות היהודית, את השר אביגדור ליברמן בחשד להפרת אמונים בפרשת מינוי השגריר. עוד ייצג את ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר נתן אשל בהתנהגות שאינה הולמת.

 

 

הוא ייצג את רפאל איתן בפרשת גניבת המסמך הצבאי, את ניצב יעקב גנות בעתירה לביטול המינוי למפכ"ל המשטרה, את ניצב יאיר יצחקי בבית הדין למשמעת של המשטרה. כמו כן סיפק שירותים משפטיים לזמר אייל גולן בפרשת העלמות המס ולרב יורם אברג'יל בפרשת שוחד הבחירות.

 

בשנים האחרונות הוא ייצג בבית המשפט את השר לשעבר בנימין (פואד) בן-אליעזר במשפט השוחד וכן את הזמר קובי פרץ במשפטו.

 

וינרוט היה שותף ללא מעט תקדימים שהשפיעו על החברה הישראלית. בין היתר ליווה את יעקב לוינקוף בזיכוי מהאשמה בהרצה ניירות ערך, בזיכוי של המועמד לנגיד בנק ישראל יצחק מוריץ, האפט את האפט (רו"ח) בפרשת ויסות מניות הבנקים.

 

"יחיד סגולה ומיוחד במינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מסר תנחומים: "רעייתי שרה ואני המומים מצער על פטירתו של יקירנו עו"ד יעקב וינרוט ז"ל. יעקב היה מופלא באישיותו, בחוכמתו, בחריפות שכלו, בתחושת הצדק שלו ובנאמנותו לעמו. זהו אובדן גדול למשפחתו, למכריו ומוקיריו, וזהו אובדן גדול לעולם המשפט הישראלי. אנו מחבקים את ג׳יזל ואת כל בני משפחת וינרוט היקרים לנו כמשפחתנו. יהי זכרו ברוך".

 

במשרדו של וינרוט ספדו לו: "יעקב היה איש אשכולות, ידען בכל תחומי החיים. איש של תורה, פילוסופיה ומשפט ובעבורנו גם מורה דרך וחבר. יעקב היה איש של חסד וענווה שידע לשלב בין עולם המעשה לעולם הרוח בדרך מופלאה שאין שני לה. יעקב הותיר את רישומו הייחודי ופורץ הדרך בכל אשר פסע, במשפט ובחיים הציבוריים ולא פחות חשוב בחיי היומיום, במגע שלו עם כל סובביו. אנו בטוחים שמורשתו תהיה חקוקה בכל אדם ואדם אשר פגש אותו במהלך דרכו".

 

שר הביטחון אביגדור ליבמן, שויינרוט ייצג אותו בפרשת מינוי השגריר, ספד: "הוא היה יחיד סגולה ומיוחד במינו. חכם, משכיל ובעל יכולת הבנה מופלאה בבני אדם. כיהודי דתי, וינרוט תמיד ניסה לגשר בין שני העולמות. הוא ייחסר לעם ישראל ולי באופן אישי".

 

שרת המשפטים איילת שקד ספדה: "וינרוט הכיל עולם ומלואו. הוא היה אדם מורכב ומלא ניגודים. תלמיד ישיבה מבריק שהוסמך לרבנות על ידי גדולי הרבנים מחד, ואיש הפרקליטות הצבאית מאידך. סנגור מהשורה הראשונה, שזכויות חשודים היו קדושות בעיניו. לבו הרחב ושכלו החריף זהרו בעולם המשפט הישראלי".

 

שר הפנים אריה דרעי צייץ בטוויטר: "כואב ומתאבל על פטירת חברי היקר יעקב וינרוט. תלמיד חכם, משפטן בחסד עליון, איש חסד ואמת, אישיות מופלאה וחבר מסור. מותו הוא אבידה גדולה למשפחתו, לחבריו ולרבים בעם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עו"ד יעקב וינרוט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים