שתף קטע נבחר

סמנכ"ל הבינלאומי על המיזוג עם אוצר החייל: "מתחייבים לא לפטר עובדים ולא לסגור סניפים"

ועדת הכספים הורתה לנציג הבנק הבינלאומי להגיע להסכמות עם עובדי בנק אוצר החייל תוך חודש, ובמקביל ידווח בנק ישראל לוועדה האם המהלך יפגע בתחרות בין הבנקים. יו"ר ועד אוצר החייל: "לנו אמרו במו"מ שלעובדי הנהלה שלא ירצו לפרוש ייסגר המשתמש"

בבנק הבינלאומי מתחייבים שמהלך המיזוג עם בנק אוצר החייל לא יוביל לפיטורי עובדים או סגירת סניפים. במסגרת דיון שנערך היום (ג') בוועדת הכספים בנושא השלכות המיזוג בין בנק אוצר החייל והבנק הבינלאומי הראשון, התחייב סמנכ"ל הבנק הבינלאומי, ינון שויקה כי "אף סניף לא ייסגר כתוצאה מהמיזוג ולא יהיו פיטורים. כמה עשרות עובדים יפרשו בחבילות פרישה מרצון מכובדות". יו"ר ועד עובדי אוצר החייל, מזל בובליל, הטילה ספק בדבריו של שוויקה, וטענה כי יש הצדקה כלכלית להשארת עצמאות הבנק.  

 

הבנק הבינלאומי ()
הבנק הבינלאומי

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (ש"ס) הסביר בפתיחת הדיון כי "יש לנו 2 חששות במיזוגים מסוג זה, הראשון הוא שכשאנחנו משאירים את הבנקים במיזוג הם יהיו תחת הבנק הגדול וזה מביא לפגיעה בתחרות. החשש השני הוא מפגיעה בעובדים".

 

המטרה: צמצום הוצאות וגם עובדים

נזכיר כי לפני חודש אישרו דירקטוריון הבנק הבינלאומי ודירקטוריון אוצר החייל את המיזוג של בנק אוצר החייל, המוחזק בבעלות של 100% על ידי הבינלאומי.

 

כאשר התכנון הוא לבצע זאת בדומה למיזוגים שערכה קבוצת הבינלאומי בעבר, כגון במקרה של מיזוג בנק פאג"י: כך, אוצר החייל יישמר כמותג עצמאי גם לאחר מיזוגו המשפטי לתוך הבינלאומי.

 

בבנק טענו אז כי ההחלטה על המיזוג התקבלה לאחר שהנהלת הבינלאומי והנהלת אוצר החייל קיימו דיונים עם ההסתדרות ועם ועד העובדים של אוצר החייל, ולאחר שדיונים אלה לא נשאו פרי.

 

בבנק הבינלאומי צופים כי המהלך, שמתוכנן לסוף 2018, יוביל לצמצום הוצאות, בעיקר במטה בנק אוצר החייל, תוך צמצום מספר העובדים. הבנק גם צפוי לרשום בדוחות הכספיים לרבעון השלישי של 2018 הוצאה בגין ההתייעלות הצפויה במצבת כוח אדם, בסך של כ-40 מיליון שקל.

 

יו"ר ועד עובדי אוצר החייל: "צריך לערב את הנגיד החדש"

אחד מיוזמי הדיון בוועדת הכספים, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), אמר כי: "לא ברורה לי המגמה הזו של המפקחת על הבנקים שמצהירה שהיא רוצה להרחיב את האפשרות להקמת בנקים קטנים ודרישת ההון מהם נמוכה מאוד ומצד שני היא מאפשר רכישת בנקים קטנים מצד בנקים גדולים. אני רוצה לראות שבנק גדול ייתן 3 שנים ללא עמלות כפי שמאפשר היום בנק קטן". 

 

"אני חושש שסניפים יסגרו כפי שקורה במיזוגים כאלה ויהיה פחות שירות ללקוחות, רוב סניפי בנק אוצר החייל הם בפריפריה, המבוגרים צריכים את הבנקים יותר מאחרים".

 

לאחר שהסביר נציג הרשות להגבלים עסקיים, אלעד מקדסי, כי מכיוון שמדובר במיזוג של חברת בת עם חברת אם אין צורך במעורבות של הרשות, אמר נציג בנק ישראל, מוטי סידי כי בשלב זה אין מניעה למיזוג גם מבחינתם: "לא קיבלנו עדיין את כל החומרים שנוגעים למיזוג. בשלב הזה אנחנו לא רואים מניעה למיזוג, אנחנו לא רואים פגיעה בתחרות ולא צפויה סגירת סניפים".

 

סמנכ"ל בנק הבינלאומי, ינון שויקה, התחייב כאמור כי לא יסגרו סניפים ולא יפוטרו עובדים ואמר כי: "הנהלת הבנק החליטה על מיזוג תוך שמירה מלאה של זכויות העובדים, בלי לפגוע בסניפים ובלקוחות. אנחנו מתמודדים מול בנקים גדולים מאתנו כך שאנחנו הבנק הקטן במערכת, יש כפילויות במטה, שאני מטפל בהן בלי לפגוע בעובדים - אני משפר את פעילותו וחוזקו. העובדים ירוויחו כשיעברו להסכם העבודה של הבינלאומי שהוא טוב יותר, הם יעבדו 6 שעות פחות ואפשרויות הקידום שלהם גדלות מאוד".

 

יו"ר עובדי בנק אוצר החייל, מזל בובליל, הביעה תמיהה על אמירתו של שויקה וטענה כי לא נכח במהלך ישיבות המו"מ עם הוועד. "אני פה בשם 700 עובדים ועוד 250 גמלאים, כל חטאי עובדי אוצר החייל שהם עובדי בנק מצוין. הוא אומר שלא יפטרו אבל לנו אמרו במו"מ שעובדי הנהלה שלא ירצו לפרוש ייסגר להם המשתמש, זה לפרוש מרצון? זה בנק מפואר בן 74 שנים, יעיל, מה אתם רוצים? אנחנו חושבים שיש הצדקה להשארת הבנק עצמאי. צריך לערב את הנגיד החדש, לא לבצע מחטף בשלהי הכהונה של פלוג". 

 

גפני סיכם את הדיון ואמר כי: "אנחנו רוצים שתהייה תחרות והבנק ירוויח ושהעובדים לא יפגעו. קיימנו דיון ראשוני, הבטחתם שלא יהיו פיטורים והעובדים לא יפגעו, אתם צריכים כעת לשבת עם העובדים ולהגיע לסיכומים, עדכנו אותנו תוך חודש. במקביל אני מבקש מבנק ישראל לבחון את נושא התחרות ובתוך חודש לומר לנו אם אתם מאשרים את המיזוג, אם נראה שיש פגיעה בתחרותיות של הבנקים או בעובדים אנחנו נקיים דיון ונפעל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים